Oczy. To pierwsza rzecz, na którą patrzymy, gdy widzimy ludzką twarz. Rozpoznajemy w nich emocje – radość czy smutek, ale też dostrzegamy zmęczenie, niewyspanie, a czasem nawet chorobę. Wszelkie zmiany w obrębie oczu takie jak np. worki czy ciemne kręgi pod oczami, a w szczególności deformacja doliny łez (ubytek objętości tkanek na granicy oczodołu i policzka) wpływają niestety niekorzystnie na wygląd twarzy, a więc z jednej strony na postrzeganie jej atrakcyjności przez innych, a z drugiej na własne samopoczucie. Dlatego też w ostatnich latach coraz więcej pacjentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn zgłasza się do klinik medycyny estetycznej z zamiarem skorygowania tej okolicy twarzy, a to w rezultacie prowadzi do wzrostu liczby zabiegów wykonywanych przez specjalistów. Czym więcej zabiegów, tym więcej, niestety, może być powikłań.

Korekta doliny łez za pomocą HA
Jednym ze sposobów radzenia sobie z deformacją doliny łez jest wstrzyknięcie kwasu hialuronowego. Jest to szybka, niechirurgiczna technika dająca dobre, długotrwałe, ale nie stałe rezultaty. Jak pokazuje praktyka, wstrzyknięty podskórnie kwas hialuronowy zostaje wchłonięty w ciągu roku, jednakże efekty zwiększania objętości częściowo utrzymują się z powodu neokolagenogenezy, angiogenezy i proliferacji adipocytów w tym obszarze.
Doskonałe przygotowanie lekarza
Aby osiągnąć jak najlepszy efekt za pomocą iniekcji HA i uniknąć niepożądanych skutków lekarz musi
1/ doskonale znać anatomię okolicy;
2/ ocenić zajęcie struktur w dolinie łez;
3/ przeprowadzić ocenę kliniczną pacjenta;
4/ wybrać właściwy produkt
oraz
5/ zastosować odpowiednią technikę wstrzyknięcia.
Wytyczne postępowania
Wszystkie wymienione punkty omówione zostały w interdyscyplinarnym konsensusie (opublikowany w styczniowym wydaniu Journal of Cosmetic Dermatology, Vol. 20, Issue 1, January 2021, p. 6-17), którego celem jest poprawa bezpieczeństwa w skutecznym rozwiązaniu problemu estetycznego, jakim jest deformacja doliny łez. Autorzy bardzo obrazowo przedstawiają temat za pomocą licznych rysunków, fotografii i opisów. Są to doskonałe wskazówki dla specjalistów wykonujących iniekcje kwasu hialuronowego, ale też i ciekawy materiał dla tych wszystkich, których interesują zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
Zapraszamy do lektury oryginalnego artykułu! LINK