Niwelowanie deformacji doliny łez za pomocą kwasu hialuronowego (HA)

Oczy. To pierwsza rzecz, na którą patrzymy, gdy widzimy ludzką twarz. Rozpoznajemy w nich emocje – radość czy smutek, ale też dostrzegamy zmęczenie, niewyspanie, a czasem nawet chorobę. Wszelkie zmiany w obrębie oczu takie jak np. worki czy ciemne kręgi pod oczami, a w szczególności deformacja doliny łez (ubytek objętości tkanek na granicy oczodołu i policzka) wpływają niestety niekorzystnie na wygląd twarzy, a więc z jednej strony na postrzeganie jej atrakcyjności przez innych, a z drugiej na własne samopoczucie. Dlatego też w ostatnich latach coraz więcej pacjentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn zgłasza się do klinik medycyny estetycznej z zamiarem skorygowania tej okolicy twarzy, a to w rezultacie prowadzi do wzrostu liczby zabiegów wykonywanych przez specjalistów. Czym więcej zabiegów, tym więcej, niestety, może być powikłań.

Kwas hialuronowy może być wykorzystany do korekty doliny łez.

Korekta doliny łez za pomocą HA

Jednym ze sposobów radzenia sobie z deformacją doliny łez jest wstrzyknięcie kwasu hialuronowego. Jest to szybka, niechirurgiczna technika dająca dobre, długotrwałe, ale nie stałe rezultaty. Jak pokazuje praktyka, wstrzyknięty podskórnie kwas hialuronowy zostaje wchłonięty w ciągu roku, jednakże efekty zwiększania objętości częściowo utrzymują się z powodu neokolagenogenezy, angiogenezy i proliferacji adipocytów w tym obszarze.

Doskonałe przygotowanie lekarza

Aby osiągnąć jak najlepszy efekt za pomocą iniekcji HA i uniknąć niepożądanych skutków lekarz musi

1/ doskonale znać anatomię okolicy;

2/ ocenić zajęcie struktur w dolinie łez;

3/ przeprowadzić ocenę kliniczną pacjenta;

4/ wybrać właściwy produkt

oraz

5/ zastosować odpowiednią technikę wstrzyknięcia.

Wytyczne postępowania

Wszystkie wymienione punkty omówione zostały w interdyscyplinarnym konsensusie (opublikowany w styczniowym wydaniu Journal of Cosmetic Dermatology, Vol. 20, Issue 1, January 2021, p. 6-17), którego celem jest poprawa bezpieczeństwa w skutecznym rozwiązaniu problemu estetycznego, jakim jest deformacja doliny łez. Autorzy bardzo obrazowo przedstawiają temat za pomocą licznych rysunków, fotografii i opisów. Są to doskonałe wskazówki dla specjalistów wykonujących iniekcje kwasu hialuronowego, ale też i ciekawy materiał dla tych wszystkich, których interesują zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. 

Zapraszamy do lektury oryginalnego artykułu! LINK

Related posts

Leave a Comment