Czy naturalny roślinny olejek chroni przed stresem oksydacyjnym?

oleje roslinne

Jak wiadomo, ekspozycja na promieniowanie UV ma kumulacyjny, szkodliwy wpływ na skórę prowadzący do przedwczesnego starzenia. Promieniowanie UVA wnika głęboko w skórę i wyzwala produkcję wolnych rodników hydroksylowych i tlenowych, które mogą następnie reagować z makrocząsteczkami. Powstałe w ten sposób uszkodzenia odgrywają główną rolę w starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek. Wzrost reaktywnych form tlenu powoduje również zwiększenie sygnału chemiluminescencji (zjawiska emisji fal świetlnych w wyniku reakcji chemicznych). Promieniowanie UVB wprawdzie nie wnika tak głęboko jak UVA, ale jest bezpośrednio absorbowane przez DNA i białka w skórze.

W celu zmniejszenia uszkodzenia wywołanego promieniowaniem UV, do preparatów miejscowych często dodaje się przeciwutleniacze roślinne, ale ich skuteczność nie jest powszechnie znana.

Badania

Dlatego autorzy artykułu, który ukazał się w najnowszym, lutowym wydaniu Journal of Cosmetic Dermatology przeprowadzili dwa oddzielne badania in vivo, w celu oceny zdolności naturalnego olejku do twarzy do łagodzenia skutków promieniowania UVA i UVB.

Promieniowanie UV przyspiesza procesy starzenia.

Na podstawie pomiaru indywidualnego kąta typologicznego metodą kolorymetryczną, w celu określenia pigmentacji skóry, do badania grupy UVA włączono 22 zdrowe kobiety w wieku 18-60 lat z typem skóry I lub II wg Fitzpatricka. Do badania UVB włączono dziesięć zdrowych, nieciężarnych dorosłych kobiet w wieku 30-70 lat z typem skóry I wg Fitzpatricka.

W badaniu 1 mierzono chemiluminescencję skóry wywołaną ekspozycją na UVA na początku badania i po 2 tygodniach codziennego miejscowego stosowania naturalnego olejku do twarzy. W badaniu 2 rumień wywołany promieniowaniem UVB mierzono po 8 tygodniach stosowania miejscowego olejku do twarzy dwa razy dziennie na miejsce chronione przed promieniowaniem, a następnie wykonywano biopsję skóry w celu oceny tworzenia się komórek po oparzeniu słonecznym. W obu badaniach odpowiedź na leczenie porównano z odpowiedzią na obszarze skóry nieleczonej. Wszystkie uczestniczki ukończyły badania, a w ich trakcie nie pojawiły się działania niepożądane.

Zastosowany w badaniach olejek

W obu badaniach wykorzystano naturalny olejek do twarzy na bazie olejków roślinnych. W jego składzie znajdziemy: olej z dzikiej róży (olej bardzo bogaty w kwas linolowy oraz przeciwutleniacze); oleje z ogórecznika, wiesiołka i słonecznika (również zawierają wysokie stężenia niezbędnego kwasu tłuszczowego omega-6); olej jojoba (zawiera unikalne estry alkoholi tłuszczowych, które zapewniają wysoką stabilność oksydacyjną); olej z orzechów laskowych, olej z kiełków pszenicy i sojowy (to przeciwutleniacze wybrane ze względu na ich lepkość, aby poprawić właściwości estetyczne produktu). Poza tym tokoferol, palmitynian retinylu, palmitynian askorbylu i β-karoten zapewniają ochronę przeciwutleniającą olejów roślinnych i wreszcie ekstrakt z liści rozmarynu działa jak naturalny konserwant.

Oleje roślinne mają wpływ na stres oksydacyjny.

Wyniki

Stosowanie naturalnego olejku do twarzy przez dwa tygodnie przed prowokacją UVA wpłynęło na znaczne zmniejszenie chemiluminescencji skóry po ekspozycji na to promieniowanie, wykazując działanie przeciwutleniające. Regularna aplikacja olejku również znacznie zmniejszyła powstawanie rumienia po ekspozycji na promieniowanie UVB i spowodowała zmniejszenie komórek oparzeniowych u 66,67% badanych.

Wniosek

Za Autorami artykułu śmiało można powiedzieć, że stosowanie na skórę olejku do twarzy na bazie olejków roślinnych może zmniejszyć oksydacyjne uszkodzenia skóry wywołane promieniowaniem UV, zarówno UVA jak i UVB.

Jeśli zainteresował Was ten materiał i chcielibyście uzyskać więcej szczegółów dotyczących tych badań, zapraszamy do lektury oryginalnego artykułu LINK

Diana Draelos Z, Gunt H, Levy SB. Nature-based botanical facial oil oxidative stress protection. J Cosmet Dermatol. 2021;20:522–525.

Related posts

Leave a Comment