Leczenie cellulitu: co tak naprawdę działa?

Leczenie cellulitu: co tak naprawdę działa?

Wakacje, okres letnich urlopów rozpoczęty i wiele z nas „wskoczyło” już zapewne w krótkie spodenki czy nawet w kostiumy kąpielowe. Jest jednak coś co może przeszkadzać nam w pełni cieszyć się tym czasem – cellulit na udach L. Większość kobiet, nawet aktywnych fizycznie, ma cellulit – tłuszcz, który powoduje, że w skórze pojawiają się dołki – tzw. „pomarańczowa skórka”.
Jeśli cellulit Cię niepokoi, nie jesteś w tym osamotniona…

Nasze pragnienie pozbycia się, czy przynajmniej zredukowania cellulitu doprowadziło do pojawienia się wielu opcji terapeutycznych. Przy tak licznej ofercie zabiegów trudno ocenić co, jeśli w ogóle, działa.
Z pomocą przychodzą amerykańscy dermatolodzy, którzy prowadzą swoje badania. Wyniki niektórych z nich wskazują, że po zastosowaniu tych czy innych metod terapii cellulit może być mniej zauważalny – przynajmniej na jakiś czas. Poniżej przedstawiamy podsumowanie prowadzonych badań.

Najlepsze osiągane wyniki leczenia na podstawie badań

Terapia falami akustycznymi

Badania pokazują, że terapia za pomocą fal akustycznych (urządzenie wykorzystujące fale dźwiękowe do rozbijania cellulitu) może poprawić wygląd cellulitu. Głowica STORZ w kontakcie ze skórą generuje falę dźwiękową, która wytwarza energię w postaci ciśnienia. Energia przeniesiona do wnętrza tkanek powoduje rozerwanie włókien otaczających komórki tłuszczowe. Następnie organizm usuwa rozbite komórki tłuszczowe w trakcie naturalnego procesu metabolicznego. Aby poprawa była widoczna potrzeba kilku sesji terapeutycznych.

Leczenie laserowe
W leczeniu cellulitu stosowane są różne rodzaje zabiegów laserowych.
Cellulaze to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny do terapii cellulitu. Jest jednorazowy, rezultaty pojawiają się stopniowo, w okresie od 3 miesięcy po przeprowadzonym zabiegu. Potwierdzona klinicznie skuteczność Cellulaze gwarantuje widoczną i mierzalną redukcję cellulitu – poprawa trwa co najmniej 12 miesięcy. Zabieg jest bezbolesny, gdyż wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Niewielki dyskomfort może pojawić się po ustąpieniu znieczulenia. Urządzenie wykorzystuje 3 długości fali światła laserowego, dzięki czemu możemy nie tylko usunąć tkankę tłuszczową, ale też napiąć skórę w miejscu działania, oraz, co najważniejsze, przerwać łącznotkankowe przegrody będące główną przyczyną cellulitu. Te czynniki wpływają na ujednolicenie i wygładzenie powierzchni skóry i w znacznym stopniu redukuję cellulitu.

U niektórych pacjentów zaobserwowano redukcję cellulitu w przypadku innych zabiegów laserowych. Wyniki mogą utrzymywać się 6 miesięcy lub dłużej; jednak zwykle dochodzi do nieznacznego wygaszenia zmian.
Należy pamiętać, że cellulit różni się od tłuszczu. Leczenie, które skutecznie usuwa tłuszcz, często niestety nie ma wpływu na cellulit.

Zabieg Cellfina™

Zabieg Cellfina™ to długotrwała redukcja cellulitu. Cellfina jest urządzeniem, które łączy w sobie delikatne ssanie próżniowe i drobne ostrze. Mechanizm zasysa skórę i wykonuje pod nią miniaturowe nacięcia odpowiedzialnych za powstawanie cellulitu włókien. W rezultacie skóra odzyskuje gładką fakturę, bez widocznych w skórze wgłębień. Wykorzystane ostrze jest na tyle małe, że nie powinno wystąpić krwawienie. Pojawiające się u niektórych pacjentek zasinienia i bóle znikają po jednym lub dwóch dniach. Procedura wymaga jednego zabiegu, który trwa mniej niż godzinę. W ciągu miesiąca powinna być zauważalna redukcja cellulitu. Wynik utrzymuje się co najmniej dwa lata.

 

Utrata masy ciała
Przybranie na wadze może sprawić, że cellulit będzie bardziej widoczny. U niektórych osób utrata wagi i utrzymanie „zdrowej” wagi redukuje widoczny cellulit. Jeśli jednak podczas utraty wagi pojawi się „luźna” skóra, cellulit może stać się bardziej zauważalny.

Ćwiczenia
Większe umięśnienie sprawia, że ​​skóra wygląda gładko i jędrniej. Zastąpienie tłuszczu mięśniami może sprawić, że cellulit będzie mniej zauważalny.

Istnieją dowody na to, że takie leczenie może działać

Karboksyterapia
Zabieg polega na wstrzykiwaniu w tkankę podskórną dwutlenku węgla (CO2), który rozszerza naczynka, zwiększa natlenowanie tkanek i przywraca prawidłowy metabolizm komórkom. Występuje tu tzw. efekt Bohra, który polega na tym, że im większe stężenie CO2 tym dużo łatwiej tlen jest oddawany w tkankach. Zaleca się 10-15 zabiegów z częstotliwością dwa razy w tygodniu.

 

Kremy i balsamy
Naukowcy odkryli, że niektóre kremy i balsamy mogą mieć wpływ na cellulit.
Produkty zawierające kofeinę mogą odwodnić komórki, przez co cellulit może być mniej widoczny. Aby jednak utrzymać osiągnięte wyniki, trzeba stosować produkt codziennie.
Produkt zawierający 0,3% retinolu może również mieć pewien wpływ na cellulit. Niektóre kobiety, które go używały, twierdzą, że cellulit uległ u nich redukcji. Retinol może wspomóc zagęszczenie skóry, co może zredukować cellulit. Na efekty trzeba jednak poczekać ok. 6 miesięcy czy nawet dłużej (po regularnym stosowaniu produktu). Zanim jednak zaczniemy używać kremów czy balsamów, warto przetestować produkt na niewielkiej powierzchni skóry. Jeśli w ciągu 48 godzin nie pojawią się niepokojące zmiany na skórze, można użyć większej ilości produktu (u niektórych bowiem może wystąpić alergiczna reakcja skórna).Testowanie na niewielkim obszarze jest ważne też z innego powodu. Pojawiły się doniesienia o osobach, które stają się niespokojne lub serce zaczyna im bić szybciej podczas używania produktu zawierającego aminofilinę. Osoby, które używają inhalatorów z powodu astmy zdecydowanie powinny unikać stosowania jakichkolwiek produktów zawierających aminofilinę. Trzeba wiedzieć o tym, że nawet krem, który ją zawiera, może powodować problemy z oddychaniem.

 

Endermologia

Endermologia to bezpieczny, nieinwazyjny masaż podciśnieniowy, który oddziałuje na tkankę łączną skóry. Polega na wysyłaniu do centrum fibroblastów impulsów, które skutecznie reaktywują produkcję naturalnego kolagenu i elastyny. Efektem działania zabiegu jest także bezpośrednie oddziaływanie na komórki tłuszczowe, które reaktywuje lipolizę, czyli proces zmiany uwolnionych komórek tłuszczowych w energię. Efektem jest naturalna stymulacja i przyspieszenie metabolizmu wewnątrzkomórkowego. Zabieg endermologii trwa około 45 minut i wykonywany jest w specjalnym kostiumie. Rekomenduje się wykonywanie zabiegów w seriach, co 2-3 dni. Efekty uzależnione są od typu sylwetki oraz indywidualnych uwarunkowań, jednak najbardziej pożądane efekty pojawiają się po 8-10 zabiegach.

Zabiegi redukcji cellulitu Ionithermie

Uzdrowiska wykonujące ten zabieg reklamują się, że „metoda Ionithermie jest spektakularna – efekty widoczne i mierzalne już po 1 zabiegu, jednak najbardziej spektakularna “metamorfoza” ciała następuje po serii 10 zabiegów wykonywanych 2 razy w tygodniu”. Specjaliści są jednak bardziej ostrożni. Bez niezależnych opublikowanych badań ciężko powiedzieć, czy zabieg ten działa. Niektórzy „pacjenci” mówią, że ich skóra jest bardziej stonowana, ale cellulit pozostał. Inni, że nie zauważają żadnej różnicy.

 

Częstotliwość radiowa (RF)

Fale radiowe (radiofrequency, RF) docierając do głębokich warstw skóry i adypocytów (czyli komórek tłuszczowych) przyspieszają wewnątrzkomórkowe procesy metaboliczne oraz aktywizują wydzielanie kwasów tłuszczowych. Tłuszcz, który przedostaje się do przestrzeni międzykomórkowej, a następnie do układu krwionośnego jest trawiony i wydalany poza organizm. Dzięki temu zabieg falami RF skutecznie redukuje tkankę tłuszczową i cellulit.
Najnowsze badania sugerują, że niektórzy pacjenci dostrzegają redukcję cellulitu. Ten wynik jest jednak krótkotrwały i potrzeba kilku zabiegów, aby zobaczyć tę niewielką zmianę.

Za wcześnie, by powiedzieć, czy poniższe metody działają:

Liposukcja laserowa
Liposukcja to inwazyjna procedura medyczna, która sprawdza się w usuwaniu niewielkich ilości tłuszczu. Podczas liposukcji można bardzo skutecznie usunąć niechciany tłuszcz, nie jest to jednak zalecana metoda pozbycia się cellulitu. Może sprawić, że wgłębienie stanie się bardziej zaznaczone.
Dodanie zabiegu laserowego do liposukcji może pomóc w redukcji cellulitu. Zbyt wcześnie jednak, aby stwierdzić, czy liposukcja laserowa jest skuteczna.

Ultradźwięki
Technika liposukcji ultradźwiękowej jest nieinwazyjną procedurą, która celuje w i niszczy tłuszcz.
Nie ma jednak dowodów na to, że same ultradźwięki mogą zmniejszyć cellulit. W połączeniu z innym leczeniem ultradźwięki mogą redukować cellulit. Jest jednak za wcześnie, by stwierdzić, czy będzie to metoda skuteczna. Potrzebne są dalsze badania.

 

Nie zalecane do leczenia cellulitu

Kriolipoliza

Kriolipoliza to zabieg polegający na zamrażaniu tłuszczu, co skutkuje zmniejszeniem podskórnej tkanki tłuszczowej. Choć może być bardzo skuteczny w pozbyciu się małych obszarów niechcianego tłuszczu, obecnie nie jest to metoda na pozbycie się cellulitu.

Mezoterapia
Podczas tej procedury otrzymujesz serię zastrzyków w obszarze (ach) z cellulitem. Do obszaru tego wstrzykiwane są różne substancje, w tym kofeina, hormony, enzymy i ekstrakty ziołowe. Ponieważ każdy lekarz używa unikalnej mieszanki składników, nie ma sposobu, aby dowiedzieć się jakie składniki, jeśli w ogóle, są skuteczne.
Niewiele badań pokazuje, że mezoterapia w przypadku cellulitu działa. Efekty uboczne są powszechne i obejmują zaczerwienienie i obrzęk, delikatne grudki pod skórą, infekcję, alergiczną reakcję skórną i zmiany skórne.

Suplementy diety
Niektórzy twierdzą, że przyjmowanie suplementów zawierających takie składniki jak kofeina, ekstrakt z pestek winogron lub miłorząb dwuklapowy może zredukować cellulit.
Nie ma jednak dowodów na to, że jakikolwiek suplement może zmniejszyć cellulit.

Jeśli zdecydujesz się podjąć jakieś działania w celu redukcji cellulitu, zgłoś się do dermatologa. To On podpowie Ci, jaka forma terapii będzie dla Ciebie najbardziej skuteczna. To właśnie dermatolodzy są ekspertami od skóry –  znają skórę i to, co leży tuż pod nią. Pamiętaj – wyniki terapii zależą od wiedzy, umiejętności i doświadczenia osoby wykonującej zabieg.

Materiał opracowano na podstawie informacji dla pacjentów American Academy of Dermatology

 

 

Related posts

22 Thoughts to “Leczenie cellulitu: co tak naprawdę działa?”

 1. Michalina

  Dzień dobry, czy mogę prosić o informację, w którym numerze ukazał się ten artykuł ?

  1. DK

   Materiał powstał na postawie informacji dla pacjentów. Nie było tam informacji o numerze…

 2. Patsy

  A lepiej zainwestowac w jakis krem z naturalnego składu czy mozna bez obaw wziąc typowy krem drogeryjny?

  1. DK

   My polecamy za każdym razem sprawdzić skład. Nie wszystkie eko produkty są „eko”. Czasami to czysty marketing. Z drugiej strony niektóre drogeryjne produkty pozostawiają wiele do życzenia…

   1. wojciechowska

    100% prawdy. Dlatego w sumie jestem za tym by czystać każdy produkt. w tym momencie omijam drogerie w poszukiwaniu kremów. Zdecydowanie bardziej wolę sprawdzić sobie w internecie jakieś rzeczy, pozbieram sobie zamówienie i wtedy wszystko kupić. Zdecydowanie wolę np. taki nolicell faktycznie naturalny i cf niż kosmetyki tylu 98% naturalnego składu -.-’

    1. kinia

     jeżeli jest taki naturalny to w sumie ile on ma trwałości? jak trzeba go przetrzymywać by się nie zepsuł?

     1. Weronka

      Około pół roku. Masz takie informacje na stronie oficjalnej . To, że produkt jest oparty na naturalnych składnikach nie oznacza, że może stać 3-4 dni i się zepsuć. Są takie rzeczy jak naturalne konserwanty.

     2. Monika J

      Nie wiedzialam ze on jest dostepny od takiego czasu. Dopiero testuje nolicell i myslalam ze cos nowego odkrylam a tutaj takie rozmowy. Oby leczenie cellulitu u mnie tak jak u Was zadzialalo.

     3. Monika J

      Kupiłam, wypróbowałam, dałam mu czas i jestem ZADOWOLONA. Nie oczekiwałam dużo chociaż miałam nadzieję i jak na 4 miesiące efekty są widocznym gołym okiem. Polecam z całego serduszka ❤️

   2. Kuci

    Ooo, ja też miałam jakis naturalny krem na cellulit, polecam w opór 😀

    1. malborżanka

     I cały ci zszedł? Co miałaś?

    2. Nico_Nami

     I dobrze ci pomogł? ;>

 3. !!IVI!!

  A ja myślałam, że takie kremy to ściema marketingowa, jestem zaskoczona, że zostało to w jakiś sposób potwierdzone, że tego typu działania również przynoszą efekty. Chciałby mi ktoś pomóc w wyborze takiego kremu?

  1. IrminaR

   Też zależy od kremu. Dla mnie bardzo ważne było żeby w takim kremie znajdowała się kofeina, bo świetnie działa to i na cellulit tłuszczowy i wodny 🙂

   1. !!IVI!!

    Znalazłam sobie taki krem onshea i tam jest właśnie kofeina. Myślisz, że coś takiego będzie dobre?

    1. DK

     Trzeba spróbować i ocenić na własnej skórze 😉

     1. Izek

      Gdzie wy kupujecie ten krem Onshea? Bo nigdy nie słyszałam ani nie widziałam tego kremu… a to juz któryś raz jak czytam o nim pozytywne opinie.

     2. DK

      Materiał powstał na temat zagranicznej publikacji i podejrzewamy, że krem dostępny jest w USA

     3. Katarzyna

      Wg google jest normalnie dostępny w Polsce przez internet

     4. Bisha

      Oooo, jak z Polski to thx za info, sprawdze tego onshea!!!

 4. Dziewczyny najlepsze na likwidację cellulitu są zabiegi endermologii.
  Tutaj są szczegóły, polecam
  https://divineskin.pl/zabiegi/endermologia-lpg-alliance-masaz-podcisnieniowy/

 5. ewcia

  dziewczynki, ja polecam icone zabiegi, mi znikł po nich znacząco celulit, żądne kremy czy pilingi wcześniej nie pomagały.

Leave a Comment