Otwarte badanie kliniczne oceniające skuteczność nowej odżywki do rzęs z peptydami i glikozaminoglikanami

Rzęsy, które w pierwszej kolejności kojarzą nam się z estetyką twarzy, to złożone struktury anatomiczne, które przez lata przyciągały uwagę naukowców. Zbadano je pod kątem ich unikalnych właściwości i funkcji. Rzęsy mają fundamentalne znaczenie dla zdrowia oczu, służą bowiem jako bariera ochronna dla oka, zapobiegając uszkodzeniu powierzchni oka przez obce cząstki, w tym kurz i zanieczyszczenia. Ponadto rzęsy odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu ryzyka wysuszenia oczu.

W kosmetyce odgrywają główną rolę w poprawie estetyki twarzy. Szczególnie pożądane są rzęsy długie, gęste, podkręcone.

Już w starożytności stosowano Kohl (mieszankę ziół i specjalnie dobranych składników o leczniczym działaniu) u dzieci, jak i dorosłych. Proszek ten w kolorze czarnym ma nie tylko leczniczy wpływ na oczy, ale jest też wyjątkowym kosmetykiem – nadaje oczom niepowtarzalnego wyrazu, jako że zwęża naczynka krwionośne, wybiela oko, uwydatniając spojrzenie oraz optycznie je powiększa. Współcześnie do dyspozycji mamy takie produkty kosmetyczne jak na przykład tusze do rzęs, eyelinery czy sztuczne rzęsy do przedłużania i zagęszczania.

Tusze do rzęs i sztuczne kępki rzęs, powszechnie stosowane w celu uwydatnienia piękna tych delikatnych struktur, mają jednak swoje ograniczenia. Chociaż mogą podkreślać uwydatnienie i urok rzęs i oczu, mogą również powodować powikłania – np. alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.

Podobnie niedawne zastosowanie prostaglandyn, takich jak bimatoprost w postaci roztworu do oczu 0,03% (Latisse®; Allergan®, Inc.), jako skuteczne środki na porost rzęs, wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Również kosmetyczny lifting rzęs – kolejna popularna metoda poprawy ich wyglądu – może wiązać się z ryzykiem rzadkich, ale poważnych powikłań takich jak przedprzegrodowe zapalenie tkanki łącznej. To połączenie korzyści i ewentualnych działań niepożądanych prowadzi do zapotrzebowania na stworzenie odżywek do rzęs, które w naturalny sposób mogłyby wpływać na ich wzrost i objętość bez związanego z tym ryzyka.

Przemysł kosmetyczny oferuje już wiele produktów służących do wzmocnienia i upiększenia rzęs, jednak brak jest kompleksowych badań klinicznych oceniających ich bezpieczeństwo i skuteczność. Wiele produktów wchodzi na rynek na podstawie opinii konsumentów, a nie solidne dowody naukowe. Dlatego autorzy artykułu, specjaliści z Hiszpanii, przeprowadzili badanie, które opisali na łamach czerwcowego wydania Journal of Cosmetic Dermatology (JCD, Volume 23, Issue 6, June 2024, Pages 2170-2180).

Badanie skuteczności

Było to otwarte, prospektywne badanie mające na celu ocenę skuteczności surowicy wzrostowej łączącej WGC® (Wharton Gel Complex®) i SymPeptide XLash®. Podstawowym celem badania było określenie skuteczności serum poprzez odnotowanie poprawy w skali oceny wzrostu (GAS) u badanych osób. Drugorzędnym celem była ocena skuteczności preparatu w określaniu poprawy następujących wartości instrumentalnych: liczby, szerokości, długości, objętości, łuku i kąta. Co więcej, celem akceptowalności preparatu było uzyskanie 80% oceny w subiektywnym kwestionariuszu pacjenta, wraz z oceną bezpieczeństwa i tolerancji dermatologicznej i okulistycznej.

W tym otwartym badaniu klinicznym wzięło udział 30 kobiet w wieku 25–65 lat. Rzęsy oceniano na początku badania (D0), po 4 tygodniach (D28) i 12 tygodniach (D84) przy użyciu specjalistycznego oprogramowania i obrazów o wysokiej rozdzielczości. Pomiary obejmowały liczbę rzęs, szerokość, długość, objętość, łuk i kąt.

Wyniki badania

Po 12 tygodniach zaobserwowano znaczny wzrost długości rzęs (+8,3%), liczby (+5%), szerokości (+10,1%), objętości (+14,1%), łuku (+13,4%) i kąta (+28,3%) w porównaniu do wartości wyjściowych. Wyniki Global Eyelash Assessment (GEA) znacząco się poprawiły, a zadowolenie pacjentów z leczenia wzrosło z 73,34% w 28. dniu do 84,33% w 84. dniu. Nie zgłoszono żadnych działań niepożądanych.

We wnioskach autorzy napisali, że badane serum przyspieszające wzrost rzęs wykazało znaczną skuteczność w poprawie struktury rzęs do 12. tygodnia, a wczesne oznaki poprawy były widoczne już w 4. tygodniu. Wysoki poziom zadowolenia pacjentów podkreśla postrzeganą skuteczność produktu.

Przygotowano na podstawie artykułu:

Pablo Fernandez-Gonzalez, Maria Teresa Truchuelo-Díez, Maria José Gómez-Sánchez, Open clinical trial evaluating the efficacy of a novel eyelash growth enhancer with peptides and glycosaminoglycans, Journal of Cosmetic Dermatology, Volume 23, Issue 6, June 2024, Pages 2170-2180

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/jocd.16265

Related posts

Leave a Comment