Polinukleotydy w medycynie estetycznej

W dzisiejszych czasach dermatologiczne zabiegi estetyczne wymagają stosowania dobrze tolerowanych, sprawdzonych, małoinwazyjnych zabiegów, takich, które umożliwiają pacjentom szybki powrót do normalnego życia społecznego. Biorewitalizacja do takich należy. Cieszy się coraz większą popularnością również dlatego, że może być stosowana samodzielnie, jako terapia przeciwstarzeniowa, jak również w celu przygotowania skóry do innych zabiegów estetycznych.

Jak obserwujemy, trendy w odmładzaniu skóry zmieniają się. Aktualnie zabiegi estetyczne ukierunkowane są głównie na:  „zdrowie skóry”, „jakość skóry” i „naturalny wygląd”. Coraz częściej w celu poprawy jakości skóry, osiągniecia zdrowego i naturalnego wyglądu wykorzystuje się polinukleotydy, które sprawdziły się w innych dziedzinach medycyny (np. w chirurgii czy ortopedii, tam gdzie potrzebne jest wspomaganie procesów gojenia). Przeprowadza się badania, które wykazują wysoką skuteczność i bezpieczeństwo iniekcji długołańcuchowych polinukleotydów w dermatologii i medycynie estetycznej. Iniekcje te wykonuje się w celu odmładzania skóry, zarówno na twarzy, jak i innych obszarach ciała. Preparaty zawierające polinukleotydy działają jak krótkotrwałe tymczasowe wypełniacze dzięki lepkosprężystości długich fragmentów DNA. Wykorzystują mechanizmy fizjologiczne i pobudzają naturalne procesy odnowy i odbudowy komórek. Efektem końcowym zabiegu jest naturalna i dogłębna regeneracja tkanek oraz zdrowszy, a więc też i młodszy wygląd skóry.

Czym są polinukleotydy?

Polinukleotydy to małe fragmenty kwasów nukleinowych DNA i RNA, występujące we wszystkich organizmach. Stosowane w medycynie estetycznej odpowiadają za elastyczność skóry i jej zdrowy wygląd. Polinukleotydy mają zdolność przestrzennego przyłączania dużej ilości cząsteczek wody, dzięki czemu zwiększają nawilżenie tkankowe. Wpływają także na wzrost liczby i aktywność fibroblastów, a więc najważniejszych komórek odpowiedzialnych za ciągłą odbudowę wielu składników skóry. To nie wszystko. Pełnią też ważną funkcję w zwalczaniu wolnych rodników oraz hamują fotostarzenie. Polecane są również w celu regeneracji skóry po intensywnych kąpielach słonecznych czy w przypadku blizn.

Polineukleotydy to małe fragmenty kwasów nukleinowych DNA i RNA

Rezultaty badań

Przeprowadzone dotychczas badania sugerują, że właściwości reaktywujące skórę przez polinukleotydy mogą być silniejsze niż przez inne podstawowe składniki aktywne skóry, takie jak kwas hialuronowy. Opisane dotąd badania wykazują, że wielkość porów i grubość skóry uległy znacznej poprawie u osób w wieku 30 lat, podczas gdy koloryt skóry, zmarszczki i zwiotczenie uległy znacznej poprawie u osób w wieku 40 lat. Nie zaobserwowano żadnych poważnych skutków ubocznych. W badaniu klinicznym z udziałem 143 pacjentów wykazano poprawę elastyczności i nawilżenia skóry, a także wysoki poziom satysfakcji pacjentów i lekarza.

Konsensus włoskiej grupy ekspertów

W związku z tym, że zabiegi z wykorzystaniem preparatów z polinukleotydami są coraz częściej wykonywane w celu stymulacji odmładzania i rewitalizacji skóry, włoska Rada Naukowa złożona z wybitnych lekarzy medycyny estetycznej zebrała się, aby przeanalizować dostępne dowody i wypracować oparte na konsensusie zalecenia dotyczące bezpiecznego i skutecznego stosowania wysokooczyszczonych żeli śródskórnych na bazie polinukleotydów. Zespół ośmiu ekspertów z dużym doświadczeniem w zakresie wyrobów medycznych do biorewitalizacji zawierających polinukleotydy opracował szereg praktycznych wskazówek, aby wesprzeć dermatologów, chirurgów plastycznych i lekarzy medycyny estetycznej w stosowaniu produktów PN-HPT ™ (Polynucleotides Highly Purified Technology ™ – wysoce oczyszczone cząsteczki DNA), samodzielnie i w połączeniu, w medycynie estetycznej.

W odniesieniu do większej części pozycji grupa ekspertów osiągnęła konsensus większości. „Rekomendacje” (konsensus > 80%) dotyczyły twarzy, okolic oczu, dekoltu i szyi, dłoni, skóry głowy i rozstępów. Zalecenia zawierają szczegóły dotyczące technik, informacje o dawkowaniu, objętości do wstrzyknięcia oraz idealną liczbę wymaganych sesji zabiegowych, a także odstępy czasowe między nimi dla różnych obszarów twarzy i ciała.

Jesteśmy przekonani, że artykuł/konsensus, który ukazał się na łamach najnowszego, marcowego wydania Journal of Cosmetic Dermatology (Consensus report on the use of PN-HPT™ (polynucleotides highly purified technology) in aesthetic medicine. J Cosmet Dermatol. 2021;20:922–928) spotka się z dużym zainteresowaniem osób wykonujących zabiegi odmładzające skórę twarzy i innych obszarów ciała. Miłej lektury! LINK

1. Cavallini M, Bartoletti E, Maioli L, et al. Consensus report on the use of PN-HPT™ (polynucleotides highly purified technology) in aesthetic medicine. J Cosmet Dermatol. 2021;20:922–928

2. Cavallini M, Papagni M. Long-chain polynucleotides gel and skin biorevitalization. J Plast Dermatol. 2007;3:3.

3. Park KY, Seok J, Rho NK, Kim BJ, Kim MN. Long-chain polynucleotide filler for skin rejuvenation: efficacy and complications in five patients. Dermatol Ther. 2016;29:37-40.


Related posts

Leave a Comment