Mikrobiom a starzenie się skóry

Czy mikrobiom ma wpływ na starzenie się skóry? Dlaczego warto zadbać o swoje bakterie?

To tylko dwa z wielu pytań, na które próbowano odpowiedzieć podczas spotkania online zorganizowanego kilka dni temu przez firmę SVR. W roli eksperta wystąpiła dr hab. n. med. Joanna Czuwara. Na początku swojego wystąpienia powiedziała, że mikrobiom odgrywa rolę immunomodulującą. Zwróciła uwagę na to, że skóra zdrowa nie jest jałowa i zbytnie szorowanie skóry nie zawsze przekłada się na jej dobrostan. Podkreśliła, że należy odbudowywać i pielęgnować florę saprofityczną, czyli mikroorganizmy, które w warunkach normalnych chronią naszą skórę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Mikrobiom i mikrobiota

O mikrobiomie i mikrobiocie pisaliśmy na naszej stronie www (http://medph.pl/2020/05/13/mikrobiom-czym-jest-i-czy-jest-istotny/). Nie będziemy więc tu powielać informacji, ale to na co chcielibyśmy zwrócić uwagę jest fakt, że – jak powiedziała dr Czuwara – zaburzenie równowagi mikrobiomu skóry powoduje przyspieszenie procesów jej starzenia (nie tylko choroby takie jak np. atopowe zapalenie skóry i inne typy wyprysku, łuszczyca, trądzik,  łupież/łojotokowe zapalenie skóry, o których wcześniej pisaliśmy).

Upływ czasu

Jak wiadomo, z biegiem czasu procesy regeneracyjne skóry spowalniają. Ma na to wpływ otaczające nas środowisko, styl życia, stres oraz geny. Ważnym czynnikiem, który ma ogromne znaczenie w utrzymaniu  równowagi skóry i jej mechanizmów obronnych ma właśnie mikrobiom (czyli niezliczone ilości mikroorganizmów zamieszkujących naszą skórę), który jak niewidzialna tarcza chroni nas przed szkodliwym wpływem środowiska. Równowaga mikrobiomu jest więc niezbędna do regeneracji i ochrony skóry, a niestety z wiekiem jego skład ulega zaburzeniu.

Jak chronić skórę?

Aby wzmocnić funkcje ochronne skóry i skutecznie chronić ją  przed agresywnym działaniem czynników zewnętrznych dobrze jest stosować preparaty mające w swoim składzie probiotyki. Naukowcy z Laboratorium SVR do swojej najnowszej linii pielęgnacyjnej wybrali wyizolowane szczepy bakterii z rodzaju Lactobacillus. Dlaczego właśnie te? Ponieważ proces ich pasteryzacji pozwala zachować wszystkie właściwości probiotyczne: wzmocnienie i ochronę bariery skórnej, nawilżanie, ale przede wszystkim naturalną regulację mikrobiomu.

Domyślacie się o jaką linię produktów chodzi? Napiszemy o niej już w najbliższych dniach 🙂

Related posts

One Thought to “Mikrobiom a starzenie się skóry”

  1. […] coraz częściej zwraca się uwagę na to, że zaburzenie równowagi mikrobiomu skóry powoduje przyspieszenie procesów jej starzenia. Dlatego, aby wzmocnić funkcje ochronne skóry i […]

Leave a Comment