Suplementacja kolagenu dla zdrowia skóry

kolagen

Kilka słów o kolagenie

Kolagen to białko składające się z łańcuchów aminokwasów (najważniejszymi są: glicyna, prolina, lizyna, glutamina). Jest częścią tkanki łącznej, spoiwem, łączącym komórki skóry, kości czy chrząstek. Produkowany jest przez organizm. Jego wystarczająca ilość w organizmie ludzkim sprawia, że skóra jest dobrze napięta, elastyczna, gładka. Kolagen, jak wspomnieliśmy powyżej, wpływa nie tylko na skórę. Jeśli mamy kolagenu wystarczająco dużo, nie odczuwamy bólu stawów; naczynia krwionośne są elastyczne, przez co utrzymuje się dobre krążenie krwi; złamane kości zrastają się bez problemów, a rany szybko się goją.

W jakim pożywieniu go znajdziemy?

Kolagen znajdziemy w takich produktach jak: żelatyna spożywcza, kurze łapki, chrząstki rekina i podroby. Kto z Was regularnie spożywa te produkty? 😉

Kolagen znajdziecie w żelatynie, galaretce, kurzych łapkach…

Spadek produkcji kolagenu

Niestety wraz z wiekiem, już od 30 roku życia produkcja kolagenu w organizmie spowalnia. Ubytki kolagenu są najbardziej widoczne na twarzy i szyi – pojawiają się oznaki starzenia takie jak zmarszczki i bruzdy, skóra staje się wiotka, opada. Do tego zaczynają dołączać inne dolegliwości –  pobolewanie stawów czy pogorszenie krążenia.

Kolagen a skóra

Na pogorszenie wyglądu i integralności skóry wpływ mają różne czynniki – środowiskowe, hormonalne, chronologiczne oraz fotostarzenie. Podczas procesu starzenia się, jak już wspomnieliśmy,  spowolnieniu ulega produkcja kolagenu, mamy go coraz mniej. Dochodzi do utraty tkanki łącznej. To prowadzi do zmniejszenia i utraty elastyczności skóry. Pojawiają się bruzdy i zmarszczki twarzy, główne rozpoznane oznaki starzenia się skóry, które z czasem pogłębiają się.

Czy można temu jakoś zaradzić?

Badania naukowe

Wpływ suplementacji kolagenu na skórę

W ciągu ostatnich dwóch dekad przeprowadzono wiele eksperymentalnych i randomizowanych kontrolowanych badań oceniających wpływ nienaruszonego lub hydrolizowanego kolagenu na zdrowie skóry, ale też np. na stan pacjentów z zapaleniem stawów. Kolagen użyty w badaniach jest w formie hydrolizowanej i jest ekstrahowany ze źródeł zwierzęcych, w tym skóry świń, kości wołowych i łuski ryb.

Kolagen znajdziecie w suplementach.

Doskonałym źródłem informacji omawiającym to zagadnienie jest praca opublikowana na łamach Journal of Cosmetic Dermatology (Volume 19, Issue 11, November 2020, Pages 2820-2829). Jest to przegląd systematyczny, w którym dokonano oceny piśmiennictwa dotyczącego wpływu suplementów kolagenu na parametry zdrowotne skóry u osób zdrowych i pacjentów, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów działania suplementów.

Metodologia

Na pierwszym etapie przeszukiwania baz danych uzyskano 9057 pozycji. Po usunięciu powtarzających się pozycji pozostało 6531 publikacji. Dalsze przeglądanie według tytułu i/lub streszczenia zaowocowało usunięciem 6500 pozycji. Ostatecznie, pod kątem zakwalifikowania do przeglądu, oceniono pełne teksty z 31 pozostałych artykułów. W omawianym przeglądzie uwzględniono 10 publikacji.

Wyniki

Dowody uzyskane z tych 10-ciu systematycznych przeglądów wskazują, że doustne podawanie nienaruszonego lub zhydrolizowanego kolagenu pozytywnie wpływa na stan skóry – poprawę  nawilżenia, elastyczności, zmniejszenie liczby zmarszczek, zmniejszenie suchości skóry zarówno u osób zdrowych jak i pacjentów.

Autorzy pracy szczegółowo omówili możliwe mechanizmy działania suplementacji kolagenu. Krótko mówiąc, wydaje się, że bezpośredni wpływ peptydów kolagenowych na fibroblasty, makrofagi typu M2 oraz mechanizmy związane z tolerancją doustną to możliwe mechanizmy korzystnego wpływu suplementacji kolagenu.

Czy stosowaliście kiedykolwiek/stosujecie suplementację kolagenu? Rozważacie taką możliwość?

Nas omówione powyżej opracowanie przekonuje…

Materiał przygotowano na podstawie: Barati M, Jabbari M, Navekar R, et al.
Collagen supplementation for skin health: A mechanistic systematic review. J Cosmet Dermatol. Volume 19, Issue 11, November 2020, Pages 2820-2829.

Related posts

Leave a Comment