Sprawozdanie z XV Ogólnopolskiej Konferencji Trychologicznej

W dniach 25-26 listopada w Warszawie odbyła się XV Ogólnopolska Konferencja Trychologiczna organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne. My jako Dermatologia i Kosmetologia Praktyczna mieliśmy przyjemność uczestniczyć  w tym wydarzeniu w roli patrona medialnego.

Dwudniowa konferencja obfitowała w sesje wykładowe, prezentacje naukowe i  warsztaty. Niestety nie sposób uczestniczyć we wszystkich, ale wiele wykładów i prezentacji  wysłuchaliśmy „od pierwszego do ostatniego slajdu” i teraz chcielibyśmy podzielić się z Wami tym, czego  się dowiedzieliśmy!

Pierwszy dzień konferencji

Pierwszego dnia, w sobotę, wystąpiła m.in.  Ewelina Grajlich, dietetyk kliniczny, z interesującym wykładem pt. „Analiza badań laboratoryjnych w świetle problemów trychologicznych”. Podczas prezentacji mówiła  o badaniach, które warto wykonać w przypadku problemu wypadania włosów. Należą do nich: morfologia, glukoza, insulina na czczo, homocysteina, witamina B12, witamina B9, witamina D 25(OH)D3, fosfataza zasadowa, selen, ferrytyna, lipidogram, próby wątrobowe, hormony. Co najważniejsze, omówione zostały wyniki i porównano je do obowiązujących standardów. Jak wiadomo, z interpretacją wyników nie jest tak prosto, ponieważ wiele zależy np. od diety, zaburzeń w miesiączkowaniu, menopauzy, występujących chorób, czy przyjmowanych leków. Wspomniane czynniki mają wpływ na wyniki, a  na problem wypadania włosów i otrzymane wyniki należy spojrzeć szerzej. Wszystkie przedstawione wyniki były omówione na podstawie przykładów, bardzo dokładnie i praktycznie.  Byliśmy pod wrażeniem tej prezentacji i ogromnej wiedzy prelegentki. Podczas prezentacji pojawiła się jeszcze jedna ważna sprawa – zlecanie badań, interpretacja i diagnoza. Na wszystkich tych etapach musi być zaangażowanie lekarza, o czym wspominano  kilkakrotnie.

Bardzo ważną częścią konferencji był wykład inauguracyjny zaprezentowany przez Alicję Gondek-Urtnowską – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego – oraz wręczenie dyplomów dla trychologów, którzy wzięli udział w pierwszej edycji egzaminu na Trychologa Licencjonowanego, tym samym poświadczając najwyższe standardy jakości kwalifikacji i kompetencji trychologicznych.

Podczas konferencji nie zabrakło też prezentacji związanych z egzosomami, o których już wielokrotnie wspominaliśmy. Tym razem duży nacisk został położony na wykorzystanie egzosomów w łysieniu.

Ciekawy temat został poruszony przez mec. Igora Krawczykowskiego, który mówił o odpowiedzialności karnej kosmetologów i trychologów. W ramach tego wykładu słuchacze mogli posiąść podstawową wiedzę z zakresu odpowiedzialności cywilnej – począwszy od podstaw i źródeł odpowiedzialności, aż po wiedzę z zakresu odszkodowania i zadośćuczynienia, w związku z ewentualnym wyrządzeniem szkody na osobie. 

Na podstawie przykładów z orzecznictwa sądów polskich słuchacze dowiedzieli się, jaką dokumentację klienta trychologicznego należy prowadzić w ramach prowadzenia gabinetu trychologicznego oraz na jaki rodzaj dokumentacji sądy zwracają szczególną uwagę w trakcie prowadzonych postępowań. 

Odrębną część wykładu poświęcono licznym praktycznym aspektom metodyki prowadzenia samego postępowania sądowego, w kontekście wyrządzenia ewentualnej szkody w gabinecie trychologicznym oraz prowadzenia niezbędnej dokumentacji, na którą zwracają uwagę organy prowadzące postępowanie. 

Godzinny panel z zakresu odpowiedzialności cywilnej oraz karnej trychologów i kosmetologów zakończył się licznymi pytaniami.  I nie ma się co dziwić…

Również pierwszego dnia mówiono o problemach jelitowych, nawykach pielęgnacyjnych i kondycji skóry głowy i włosów. Temat bardzo interesujący, ze względu na potwierdzoną zależność między naszymi jelitami, tym co się w nich dzieje a naszym zdrowiem. Za omówienie tego zagadnienia odpowiadała dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, którą z ciekawością obserwujemy w mediach społecznościowych.

Drugi dzień konferencji

Czy wiecie, jaki wpływ ma stres oksydacyjny na patogenezę dermatoz i starzenie się skóry? Na ten temat wypowiadała się prof. dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska. Stres oksydacyjny to brak równowagi pomiędzy działaniem reaktywnych form tlenu (ROS) a biologiczną zdolnością do szybkiej detoksykacji reaktywnych produktów pośrednich lub naprawy wyrządzonych szkód. Stres oksydacyjny przyczynia się do procesu starzenia i jednocześnie należy pamiętać, że jest to zjawisko naturalne. Starzenie się skóry głowy prowadzi do wypadania włosów, siwienia oraz utraty struktury włosa. Omówiono ten temat,  nawiązując  do siwienia, wypadania włosów oraz wspomniano o strategiach terapeutycznych. Wspomniano też o senolitykach. Spotkaliście się z tym terminem? Tutaj nie rozwiniemy tego tematu, ponieważ chcielibyśmy przyjrzeć się mu bliżej i przygotować oddzielny wpis.

Chcielibyśmy jeszcze wspomnieć o wykładzie dr n. med. Magdaleny Wawrzynkiewicz (dermatologa) oraz Eweliny Dziedzic (trychologa). Panie pokazały,  jak cenna i wartościowa może być współpraca lekarza z trychologiem. Omówiły  kompetencje każdej z osób i zwróciły uwagę na to, kto, za co odpowiada w ramach takiej współpracy. Pacjent zgłaszający się do lekarza przychodzi często z poważnymi problemami, które wymagają leczenia. Jak leczenie to i stosowanie leków, które często aplikowane są miejscowo na zmienioną chorobowo skórę głowy. W tym miejscu pojawia się trycholog, którego zadaniem jest  wspomożenie  leczenia przez wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów, które mają za zadanie np. ułatwić penetrację substancjom czynnym znajdującym się w lekach.

Na konkretnych przykładach pokazano, jak taka współpraca może wyglądać – w tym celu omówiono konkretne przypadki i pokazano,  za co odpowiadał lekarz a za co trycholog. Lekarz stawia diagnozę, zleca specjalistyczne badania, kieruje do innych lekarzy, ustala plan leczenia, prowadzi dokumentację medyczną – to tylko część aktywności leżących po stronie lekarza. Uzupełnieniem leczenia powinna być odpowiednio dobrana pielęgnacja – zdiagnozowany pacjent wraz ze wszystkimi informacjami kieruje się do trychologa w celu określenia zabiegów, jakie mogą być wykonane w celu uzupełnienia leczenia oraz określenia, jak ma wyglądać domowa pielęgnacja.

Temat na pewno „gorący” i na sali pojawiły się pytania, jak nawiązać współpracę z lekarzem. Obserwujemy, że jest to problem podobny do tego, jaki występuje między dermatologiem i kosmetologiem. Uważamy, że dobra współpraca to symbioza, na której wszyscy mogą skorzystać – lekarz, kosmetolog czy trycholog, pacjent!

 „Zastosowanie alfa-bisabolu na owłosionej skórze głowy” to tytuł kolejnego wykładu, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę. Doktor n. farm. Beata Kamińska-Kolat przedstawiła wiele ciekawych informacji na temat bisabololu – składnika chętnie stosowanego w wielu kosmetykach. To, na co Pani Doktor zwróciła uwagę to fakt, że nie można stawiać znaku równości między bisabololem a ekstraktem z rumianku, w którym on występuje. W ekstrakcje znajduje się dużo więcej substancji, które mogą wzmocnić efekt działania rumianku, ale też działać uczulająco. Bisabolol znany jest ze swojego działania przeciwzapalnego (hamowanie aktywności 5-lipoksygenazy), dzięki czemu znajduje zastosowanie  w leczeniu egzemy dłoni, objawów AZS, gojeniu ran. Podczas wykładu wspomniano o zastosowaniu tej substancji na owłosioną skórę głowy.

Kolejny wykład, którego wysłuchaliśmy, to prezentacja dotycząca czynników wzrostu oraz komórek macierzystych w terapiach trychologii regeneracyjnej. Ten temat poruszyła dr n. med. Claudia Musiał i jak zawsze w swoich wystąpieniach oparła się na  obecnym stanie wiedzy i najnowszych  doniesieniach. Do tego tematu również jeszcze wrócimy.

Podsumowanie

Okazuje się, że dwa dni minęły w mig. To wszystko za sprawą poruszanych interesujących treści. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w konferencji. Na podstawie tego, co widzieliśmy i usłyszeliśmy, musimy stwierdzić, że warto obserwować kolejne edycje tego wydarzenia.


Related posts

Leave a Comment