Nasze kosmetyczne podsumowanie roku 2023

Witamy Was bardzo serdecznie po krótkiej nieobecności. Za nami rodzinne spotkania, półmiski z rybami, pierogami, różnorakie ciasta z makiem oraz… świąteczny odpoczynek. Ciekawe, jak minęły Wam te ostatnie dni. Chętnie poczytamy…

Rok 2023 dobiega końca. Dużo się w nim działo. Pojawiło się dużo nowych kosmetyków, nowych  trendów kosmetycznych i odbyło się wiele bardzo ciekawych wydarzeń. W części z nich  uczestniczyliśmy. Przyszedł więc czas na krótkie podsumowanie upływającego roku.

Pielęgnacja

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy dużo uwagi poświęcono  stosowaniu retinoidów w pielęgnacji. Chwilami wydawało nam się, że rynek kosmetyków opanował retinol czy retinal. Marki prześcigały się w różnych formulacjach i stężeniach tych składników. Dodatkowo bardzo dużo mówiło się o ich łączeniu w rutynie pielęgnacyjnej z innymi składnikami. W tym przypadku jesteśmy bardzo na TAK, ponieważ edukowanie na temat poprawnej pielęgnacji jest zawsze istotne i potrzebne. Czasami łapiemy się na tym, że sami możemy być nudni w przypominaniu pewnych faktów, ale łatwo zaszkodzić skórze, a zdecydowanie trudniej przywrócić jej prawidłowe działanie. Koniec roku to też, powiedzmy, zamieszanie, którego sprawcą jest tazaroten. Retinoid znany lekarzom z terapii przeciwtrądzikowych. Tym razem pojawił się w kosmetyku, który można znaleźć w jednej z popularnych sieci drogeryjnych. Zaskoczyło nas, jak ten składnik znalazł się w kosmetyku. Nie będziemy wchodzić w szczegóły. Wspomnimy tylko, że ten kosmetyk może zaszkodzić osobom, które nie mają odpowiedniej wiedzy i szukają „cudownych” rezultatów. Będziemy śledzić ten temat…

Zauważyliśmy również, że „w świecie kosmetyków” dużo mówiło się o zaburzonej barierze hydrolipidowej. Nie jest to zagadnienie nowe, ale odnosimy wrażenie, że w ostatnim roku dużo więcej  miejsca mu poświęcono. Szczególnie w kontekście niewłaściwej pielęgnacji – stosowania zbyt częstego złuszczania, nieodpowiednich preparatów myjących i pojawiających się problemów skórnych. Obserwując rynek, zwróciliśmy uwagę na to, że w ostatnim czasie pojawiło się dużo nowych preparatów zawierających ceramidy, które sami na nowo pokochaliśmy. A Wy?

Wydarzenia

Dla Redakcji ostatni rok to też udział w ciekawych spotkaniach, konferencjach, kongresach i sympozjach. Z jednej strony uczestniczyliśmy w znanych nam z poprzednich lat, cyklicznych wydarzeniach takich jak np. Kongres Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych czy spotkania dla lekarzy organizowane przez Off Label. Każde tego typu wydarzenie to czas, w którym spotykamy się z wyjątkowymi specjalistami i dawką solidnej wiedzy. Z drugiej strony nowością i drobną zmianą było dla nas uczestnictwo i patronat medialny nad XV Ogólnopolską Konferencją Trychologiczną. Sprawozdanie z tego wydarzenia już niebawem!

W mijającym roku mieliśmy przyjemność objąć patronatem medialnym bardzo ciekawe książki wydane przez PZWL. Wspominaliśmy Wam o nich na naszych różnych kanałach. Była to zarówno zapowiedź książki, jak i krótka recenzja. W najbliższym czasie będziecie mogli zapoznać się z najnowszą naszą recenzją książki pt. „Mezoterapia w praktyce” autorstwa dr n. med. Izabeli Załęskiej.

Co przyniesie nam kolejny rok?

Zobaczymy…

Zapraszamy do obserwowania nas i uczestniczenia w dyskusjach.

Na koniec jeszcze chcielibyśmy podziękować wszystkim lekarzom, firmom oraz markom za współpracę! Dziękujemy! I życzymy wszelkiej pomyślności na cały nadchodzący 2024 rok!

Related posts

Leave a Comment