Egzosomy: nieinwazyjna terapia komórkowa przełomem w leczeniu łysienia?

Tydzień temu wspominaliśmy o wielu interesujących wykładach, które odbyły się podczas XV Ogólnopolskiej Konferencji Trychologicznej. Jednym z wystąpień, do którego chcielibyśmy powrócić, jest wykład dr n. med. Claudii Musiał pt.: „Egzosomy: nieinwazyjna terapia komórkowa przełomem w leczeniu łysienia?”.

Wystąpienie to dotyczyło rewolucyjnej roli egzosomów we wzroście włosów. W ostatnim czasie medycyna regeneracyjna wiedzie prym również w leczeniu łysienia. Mechanizm działania egzosomów stanowi potencjalne remedium na problemy natury trychologicznej. Aby pojąć działanie i zastosowanie egzosomów w trychologii, niezbędne jest zrozumienie podstaw biologii komórki w tym zakresie, o czym wspomniano również w książce pt.: „Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej i Kosmetologii” (Musiał C., PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2023). Egzosomy pełnią funkcję komunikatorów międzykomórkowych, które mierzone są w skali nano, jak również utrzymują odpowiednią homeostazę na poziomie komórki. W biologicznym składzie egzosomów znajdują się kwasy nukleinowe, lipidy, białka czy aminokwasy. Z fizjologicznego punktu widzenia, zasadniczym celem egzosomów jest uprzednio wspomniane utrzymanie homeostazy komórkowej. Egzosomy, czyli pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, pełnią również niezwykle istotne funkcje w procesie starzenia się, na czele z senescencją komórkową. Najprościej rzecz ujmując, egzosomy odpowiadają za modulację procesów na poziomie komórkowym, w tym również w obszarze mieszków włosowych. Ponadto odpowiadają za indukcję prawidłowego cyklu wzrostu włosów, dzięki stymulacji proliferacji komórek, w tym komórek macierzystych. Co więcej, badania wskazują, że egzosomy odgrywają istotną rolę w obniżeniu stresu oksydacyjnego, redukcji stanów zapalnych, jak również biorą udział w procesie angiogenezy. Badania kliniczne jednoznacznie wskazują, że egzosomy pochodzące z mezenchymalnych komórek macierzystych spełniają odpowiednie kryteria w nowatorskim, a jednocześnie skutecznym podejściu do leczenia łysienia. Niemniej na terenie Unii Europejskiej niedozwolone jest stosowanie składników pochodzenia ludzkiego w preparatach kosmetycznych. Stąd też zastosowanie znajdują egzosomy pochodzenia roślinnego, a najliczniej stosowane są egzosomy pochodzące z róży Rosa spp., która wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Podczas wykładu w ramach XV Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego wskazano, że egzosomy w preparatach kosmetycznych pełnią funkcję nanonośników, które dostarczają określone substancje. Dzięki swojej budowie i rozmiarowi mierzonemu w nanoskali, z łatwością inicjować mogą procesy regeneracyjne.

Z praktycznego punktu widzenia wskazano również, że egzosomy w naukach medycznych pełnią funkcję nośników substancji leczniczych, potencjalnych biomarkerów, jak również wykorzystywane są w celach diagnostycznych. Podczas prelekcji przedstawiono skuteczność egzosomów pochodzenia naturalnego w różnych typach łysienia w ramach studium przypadku. Podczas Konferencji obył się także workshop obejmujący politerapię w leczeniu łysienia, również z uwzględnieniem egzosomów, który był współprowadzony wraz z Panem Piotrem Jastrzębskim, koordynatorem badań klinicznych Innmedis.

Autorem materiału jest Claudia Musiał — doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne, kosmetolog o specjalności kosmetologia bioestetyczna, trycholog; naukowiec w dziedzinie onkologii eksperymentalnej i biologii molekularnej. Laureatka nagrody Człowiek Roku 2023 w konkursie Art Of Beauty Prestige Awards za innowacyjne badania naukowe i promowanie rozwoju trychologii w Polsce, wieloletni wykładowca akademicki. Autorka publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym z Listy Filadelfijskiej z dziedziny biologii, chemii medycznej, onkologii eksperymentalnej, kosmetologii oraz trychologii, jak również szeregu branżowych publikacji popularnonaukowych, w przodujących magazynach branży beauty; prelegentka na konferencjach naukowych i popularnonaukowych. Szkoleniowiec z zakresu trychologii i kosmetologii  oraz ekspert medialny. Członkini International Trichoscopy Society oraz Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Członkini honorowego międzynarodowego towarzystwa naukowego Sigma Xi: The Scientific Research Honor Society. Autorka bestsellerowej książki Trychologia Kosmetologiczna i Lekarska (PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2022) oraz Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej i Kosmetologii  (PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2023).

Related posts

Leave a Comment