„Kosmetologia z immunologią skóry” – recenzja książki

„Kosmetologia z immunologią skóry” to tytuł książki zawierającej solidną  dawkę wiedzy.

Przeczytanie tej książki autorstwa Anny Drobik i Anny Słodkiej, wydanej przez PZWL, zajęło nam trochę czasu. Wprawdzie praca zamyka się w około 200 stronach, to zgromadzona w niej wiedza wymagała przez nas dozowania i czytania na raty. Książka porusza temat, który jest bardzo ważny, jednak wydaje się rzadko poruszany. Chodzi o immunologię w kontekście skóry.

Immunologia łączy różne dziedziny nauki i sięga w głąb komórki do procesów chemicznych i biochemicznych. W przypadku skóry jest to zagadnienie niezwykle ważne, ponieważ pozwala zrozumieć, jakie procesy zachodzą w zdrowej skórze, a jakie w chorobowo zmienionej.

Wiedza zawarta w  książce jest w pigułce. W przedmowie czytamy, że : „To doskonałe kompendium pogłębiania wiedzy dla doświadczonego personelu sektora Beauty&Med, w tym pracowników klinik medycyny estetycznej, gabinetów kosmetycznych, ośrodków SPA i Wellness”. Zgadzamy się z tym w 100%! Co najważniejsze, zawarte informacje są zrozumiałe, czytelne i uporządkowane. Nie zmienia to faktu, że jest to książka dla osób związanych z kosmetologią, medycyną, ponieważ zawiera szereg terminów i wiedzę,  z której korzystają profesjonaliści.

Co można znaleźć w książce?

Znajdziemy w niej osiem rozdziałów opatrzonych zdjęciami czy rysunkami, które zdecydowanie lepiej obrazują pewne zagadnienia. Wprawdzie wszystkie rozdziały są bardzo ciekawe, zdecydowaliśmy się wspomnieć o dwóch i mamy nadzieję, że to wystarczy, aby zachęcić Was do odkrycia tej książki. Jeden z rozdziałów dotyczy materii, z którą wszyscy się stykamy – starzenia się skóry. Autorki poruszają ten temat w aspekcie układu odpornościowego i zmian, które w nim zachodzą. Nie zawsze bowiem  odczuwamy pewne zmiany, żeby poczuć upływający czas. Czasami zmiany zachodzą na poziomie komórkowym.

W ramach zachodzących procesów starzenia można zaobserwować: zwiększoną podatność na choroby, dochodzi do zmian w funkcjonowaniu układu immunologicznego, upośledzeniu ulegają zdolności obronne, nadzorcze i homeostatyczne. W tym rozdziale można przeczytać o zmianach, jakie zachodzą w komórkach w trakcie starzenia. Spada np. ilość keratynocytów, rośnie ekspresja metaloproteinaz (MMP). Dodatkowo  poznamy  różne teorie związane z procesem starzenia, przeczytamy o czynnikach wpływających na starzenie, czy zetkniecie się z tematem związanym z miostarzeniem. Znacie ten termin?

Musimy przyznać, że książka nas bardzo zainteresowała.  Ze względu na nasz profil działalności, obecność na rynku beauty, słyszeliśmy o wielu  zjawiskach. Dzięki tej lekturze  poszerzyliśmy swoją wiedzę i usystematyzowaliśmy ją.

Drugi rozdział, o którym chcemy wspomnieć  to „Elementy psychodermatologii istotne w praktyce kosmetologicznej”. Nie ma co ukrywać, że wiele schorzeń dermatologicznych powiązanych jest ze stresem, depresją, czy zaburzeniami psychicznymi. Można tu  znaleźć informacje, jak nasza psychika oddziałuje na skórę i na system immunologiczny. Na kilkunastu stronach tego rozdziału nie znajdziecie wprawdzie odpowiedzi na wszystkie pytania, ale zawarte informacje mogą być bardzo dobrym początkiem do własnych poszukiwań.

Komu polecamy omawianą książkę?

Może ona posłużyć jako mini powtórka przed egzaminem, ponieważ każdy rozdział zawiera pytania sprawdzające oraz listę publikacji, która posłużyła Autorkom do przygotowania materiału. Lubimy takie podejście! Świadczy to wysokim poziomie merytorycznym książki.

Książka zainteresuje też wszystkich poszerzających wiedzę z zakresu kosmetologii. Może również być wartościowym przeglądem wiedzy dla osób, które utrwalają zagadnienia związane z immunologią skóry. Mając na uwadze złożoność tematu i wielowątkowość jest to bardzo wartościowa wiedza podana w pigułce. Z drugiej strony po książkę mogą sięgnąć też osoby, które dopiero odkrywają świat immunologii po to, żeby lepiej ułożyć sobie pewne powiązania, relacje, które zachodzą w organizmie.

Nasza redakcja ceni sobie tego typu  książkowe pozycje. Polecamy!

Related posts

Leave a Comment