Recenzja książki – „Kompleksowa terapia problemów skórnych”

Wolne chwile ostatnich dni upłynęły nam na lekturze książki pt.: „Kompleksowa terapia problemów skórnych” autorstwa Agaty Zejfer. Musimy przyznać, że z taką lekturą były to dni bardzo udane.

Jak możecie się domyślać, nasza codzienna praca wiąże się z czytaniem licznych publikacji, głównie anglojęzycznych, ale nie tylko, i zgłębianiem wiedzy na temat dermatologii, medycyny estetycznej i kosmetologii.

Dokładamy wszelkich starań, żeby to były sprawdzone źródła, bo przecież zdobytą wiedzą dzielimy się potem z Czytelnikami. Dlatego sięgnęliśmy po wspomnianą powyżej książkę, wydaną przez PZWL, wydawnictwo, do którego mamy zaufanie.

Książka składa się z siedmiu części. Każda z nich przedstawia multidyscyplinarne podejście do tematu. Pierwsze strony to przypomnienie najważniejszych, podstawowych faktów na temat skóry – np. jak jest zbudowana, jakie organelle komórkowe zawiera, co wpływa na jej jakość. Wszystkie przedstawione informacje są zwięzłe i zrozumiałe. Ciekawym rozwiązaniem, który zastosowała Autorka, jest wprowadzenie do każdej części akapitu „Aspekt praktyczny”. Można w nim przeczytać bardzo ciekawe rzeczy wiążące się z daną częścią książki i jakimś problemem. Żeby nie być gołosłownym podajemy przykład – w części związanej z budową skóry i czynnikami wpływającymi na jej jakość mowa jest o różnych hormonach. Jednym z hormonów, o którym wszyscy słyszeli jest kortyzol. Hormon ten, zwany też hormonem stresu, może prowadzić do wyczerpania kory nadnerczy, co może prowadzić do rozwoju choroby Addisona.

Jeden z rozdziałów książki pt. „Kompleksowa terapia problemów skórnych”

Każdy rozdział kończy się natomiast krótkim podsumowaniem poruszanych w nim zagadnień, co ułatwia zapamiętanie przeczytanych treści.

„Kompleksową terapię problemów skórnych”  czytaliśmy rozdziałami, niekoniecznie wg kolejności jak one występują w książce, i nie wpływało to w żaden sposób na jej odbiór. W książce mowa m.in. o różnych zabiegach (np. mezoterapii czy RF), substancjach czynnych wykorzystywanych podczas zabiegów czy pielęgnacji skóry problematycznej. Cenne jest to, że Autorka książki rozgranicza kompetencje kosmetologa i lekarza.

Wydaje nam się, że pozycja ta może zainteresować kosmetologów zaczynających swoją przygodę w salonie i tych, którzy potrzebują posegregować, uporządkować lub przypomnieć sobie pewne informacje.

To co najbardziej nam się spodobało to przedstawienie popularnych problemów skórnych w sposób wielopoziomowy. Pisząc o AZS (atopowe zapalenie skóry) Autorka przedstawia możliwe przyczyny problemu, opisuje różne czynniki mające wpływ na stan zmienionej chorobowo skóry. Pisze o tym jakie badania należy wykonać, żeby ocenić stan skóry pacjenta, jak może czy powinna wyglądać pielęgnacja skóry (bardzo ważny element podczas terapii zmian skórnych) i jak może przebiegać leczenie. Tu należy zaznaczyć, że takie informacje mają na celu zorientowanie się jak może wyglądać terapia, a nie – jak należy leczyć. Kosmetolog jest od pielęgnacji, a lekarz od leczenia. Przy obecnie panującym zamieszaniu kompetencyjnym takie podejście wydaje się bardzo rozsądne.

Podczas omawiania konkretnych problemów skórnych Autorka zamieszcza szereg cennych informacji – pisze o suplementach, mikrobiomie…czyli o wszystkim tym, o czym mówi się podczas wydarzeń branżowych i o czym pisze się w publikacjach/pismach specjalistycznych.

Nie chcemy zdradzać wszystkich informacji zawartych w książce, ale uważamy, że warto przeczytać tę pozycję i mieć ją w swojej biblioteczce, aby w razie potrzeby zawsze była pod ręką. Konkretne informacje, podane w czytelny sposób i pozwalające spojrzeć na problem skórny szeroko, multidyscyplinarnie. Na końcu książki znajdziecie literaturę, na której oparła się Autorka.

„Kompleksowa terapia problemów skórnych” to ponad 250 stron merytorycznej wiedzy. Polecamy! Książka dostępna jest w postaci eBook.

Related posts

Leave a Comment