Dermatologia i Kosmetologia Praktyczna czyta „Pielęgnację okołozabiegową”

Jest! Druga pozycja autorki, cieszącej się dużą popularnością książki pt. Kompleksowa terapia problemów skórnych (możesz przeczytać o niej tu LINK, Agaty Zejfer, jest już w sprzedaży. Przeczytaliśmy ją!

„Pielęgnacja okołozabiegowa – Diagnostyka, Suplementacja i Kosmetyka domowa”

Tym razem Pani Agata jest współautorką książki pt. Pielęgnacja okołozabiegowa – Diagnostyka, Suplementacja i Kosmetyka domowa (wydanej przez PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2023). Napisała ją wraz z Anną Parzychowską-Parol, z zawodu kosmetologiem, wykładowcą i praktykiem, a z wykształcenia także historykiem sztuki.

Jak sugeruje tytuł, Autorki omawiają działania wykonywane poza gabinetem. Zwracają uwagę na to, że: „Nieocenioną rolę w terapii pełnią: pielęgnacja domowa, suplementacja i przede wszystkim terapia przyczynowa, nastawiona na odnalezienie źródła zmian skórnych lub ich nasilenia. Te trzy elementy stanowią trzon pielęgnacji okołozabiegowej. Kosmetolog pracujący w nurcie holistycznym powinien płynnie poruszać się w każdym z tych obszarów. Tylko wtedy będzie w stanie kompleksowo i skutecznie pomóc osobom, które zgłaszają się do jego gabinetu”. Już tylko ten cytat ze Wstępu powinien zachęcić kosmetologów do sięgnięcia i zapoznania się z tą pozycją, ale dodamy jeszcze coś od siebie.

Różnorodność tematów

Książkę pochłonęliśmy jednym niemal tchem. Wydawałoby się, że tak można przeczytać tylko dobrą powieść czy wciągający kryminał. Uwierzcie, tę pozycję również. Skonstruowana jest jak podręcznik, ale przedstawia informacje w sposób bardzo klarowny. Czyta się ją łatwo i równie łatwo zapamiętuje informacje w niej zawarte. Podzielona jest na sześć części. Bogactwem informacji wyróżniają się szczególnie dwie – II i III, w których omówione są Diagnostyka laboratoryjna (cz. II) – badania pomocne w kompleksowej terapii skóry oraz Suplementacja (cz. III) – przegląd wybranych składników występujących w suplementach diety. W części diagnostycznej opisane zostały badania np. układu pokarmowego, immunologicznego, neuroendokrynnego, parazytologiczne i in. Rozdział ten został uzupełniony o praktyczne wskazówki, które dotyczą najnowszej diagnostyki i postępowania w przypadku schorzeń i dolegliwości rzutujących na zdrowie skóry.

Z ogromnym zainteresowaniem czytaliśmy też np. o suplementach diety pomocnych w zaburzeniach hormonalnych czy suplementach o działaniu antyoksydacyjnym i naprawczym. Pod informacjami o kolostrum jest np. ramka „Aspekt praktyczny”, w której napisane jest „Wiele osób z nietolerancją laktozy obawia się, że podczas suplementacji kolostrum pojawią się u nich objawy alergii. Warto jednak wiedzieć, że kolostrum nie zawiera laktozy i może być bezpiecznie stosowane również u osób nadwrażliwych na produkty mleczne”. Tego typu ramek na stronach książki jest cała masa. Zawierają rzeczywiście bardzo praktyczne informacje, które mogą okazać się pomocne w codziennej pracy kosmetologa.

Nie mogliśmy również oderwać się od stron z informacjami na temat pielęgnacji domowej (cz. IV) ─ z tymi wiadomościami powinien zapoznać się właściwie każdy!

Warto też zwrócić uwagę na to, że po każdym rozdziale, czy jak to zostało nazwane, części, Autorki zadają pytania kontrolne. Fajny sposób na sprawdzenie, czy wszystko udało się zapamiętać.

Podsumowanie

Nie będziemy więcej zdradzać. Podsumowując, napiszemy tylko, iż naszym zdaniem jest to bardzo praktyczna pozycja, potrzebna kosmetologom, zarówno tym wchodzącym dopiero w swój zawód, jak i tym z wieloletnią praktyką. Jest to książka, w której podkreśla się znaczenie współpracy kosmetologa z lekarzami różnych specjalizacji. Książka, w której przedstawiono kluczowe elementy pracy w nurcie holistycznym. Książka, którą po prostu należy przeczytać i mieć ją w swojej biblioteczce.

Related posts

Leave a Comment