Jakie funkcje ma program do gabinetu lekarskiego? Sprawdź!

Program dla gabinetu lekarskiego – poznaj jego funkcje

Obecnie żaden gabinet lekarski nie może obyć się bez dobrego oprogramowania medycznego. Jest ono niezbędne do uzupełniania Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, a także przydaje się w wielu innych aspektach codziennej pracy. Programy do gabinetu lekarskiego ułatwiają m.in. rejestrację pacjentów, opisywanie wizyt czy wyszukiwanie informacji o lekach. A to tylko część ich możliwości! Jakie funkcje mają aplikacje medyczne i jakie korzyści niosą lekarzom? Przekonajmy się.

EDM i raportowanie zdarzeń medycznych

Aplikacja medyczna to dziś jedno z kluczowych narzędzi wykorzystywanych w gabinetach. Od 2021 roku lekarze są bowiem zobowiązani do wystawiania dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Dotyczy to również (a raczej przede wszystkim, jako że są to najczęściej wystawiane dokumenty) recept, skierowań i zwolnień. Ponadto istotnym obowiązkiem, który obejmuje zarówno gabinety publiczne, jak i prywatne, jest przesyłanie raportów o zdarzeniach medycznych do ogólnopolskiego systemu P1.

Zgodnie z definicją ustaloną przez Ministerstwo Zdrowia, zdarzeniem medycznym jest każde świadczenie zdrowotne mające na celu profilaktykę, poprawę zdrowia lub ratowanie życia. Według tych wytycznych wizyta lekarska z pewnością jest zdarzeniem medycznym, dlatego zawsze musi zostać odnotowana. Informacje przekazywane do systemu P1 pomagają w uporządkowaniu procesu leczenia danego pacjenta, jednocześnie umożliwiając mu dostęp do historii otrzymanych świadczeń medycznych poprzez Internetowe Konto Pacjenta, platformę dostępną dla każdej osoby posiadającej numer PESEL.

Program do gabinetu lekarskiego – poznaj jego funkcje

Dobry program do gabinetu lekarskiego powinien posiadać szereg kluczowych funkcji, które ułatwiają zarządzanie gabinetem oraz zapewniają wygodę zarówno personelowi medycznemu, jak i pacjentom.

Rejestracja pacjentów

Elektroniczna rejestracja pacjentów to już standard w wielu placówkach medycznych. Przejrzysty terminarz pozwala szybko odnaleźć wolne terminy, co oszczędza czas personelu i ułatwia prowadzenie zapisów. Moduł rejestracji online to rozwiązanie wybierane przez wielu pacjentów ze względu na wygodę – wystarczy kilka kliknięć, aby zapisać się do lekarza i można to zrobić o dowolnej porze, bez ograniczeń związanych z godzinami pracy recepcji.

Powiadomienia SMS

Niezrealizowane wizyty to powszechny problem gabinetów lekarskich. Pacjenci zapominają o umówionym terminie lub rezygnują z niego na ostatnią chwilę, przez co nie mogą skorzystać z niego inne osoby, a specjalista traci czas i pieniądze. Automatyczna wysyłka przypomnień SMS pomaga utrzymać porządek w terminarzu gabinetu i zmniejsza ryzyko niezrealizowanych wizyt.

Wizyty

Program do gabinetu lekarskiego powinien posiadać funkcję ułatwiającą sprawne przeprowadzanie wizyt. Skutecznym rozwiązaniem są szablony umożliwiające opisanie wizyty z uwzględnieniem wywiadu, badań, rozpoznania, zaleceń i dokumentacji. Takie rozwiązanie pomaga uporządkować zebrane informacje i zwiększyć zadowolenie pacjenta.

Baza leków

Łatwo dostępna baza leków ułatwia wypisywanie e-Recept i pomaga dobrać bezpieczną farmakoterapię dzięki możliwości sprawdzenia interakcji między lekami.

Zarządzanie gabinetem

Oprogramowanie powinno również ułatwiać zarządzanie gabinetem, w tym układanie grafików pracy personelu, podliczanie przychodów oraz monitorowanie świadczeń medycznych.

Artykuł sponsorowany

Related posts

Leave a Comment