Kiedy udać się z dzieckiem do dermatologa?

Jakie niepokojące objawy powinny skłonić rodziców do tego, by umówić dziecko do dermatologa? Dowiedz się, jak przebiega taka wizyta i jak przygotować do niej malucha?

Czym zajmuje się dermatolog dziecięcy?

Dermatolog dziecięcy to lekarz, którego działania obejmują profilaktykę, diagnozowanie i leczenie chorób skóry, włosów i paznokci najmłodszych pacjentów. Znaczna ich część to obecnie dzieci z problemami alergicznymi, czyli atopowym zapaleniem skóry i innego rodzaju skórnymi objawami uczulenia. Rodzice często zastanawiają się, dlaczego muszą zapisać pociechę do dermatologa dziecięcego, a nie mogą do tego, u którego sami się leczą. Specyfika zmian skórnych u maluchów jest nieco inna i może dawać nieco odmienne objawy. To przede wszystkim wynik różnic w dojrzałości skóry, która przecież rozwija się i zmienia wraz z naszym wiekiem.

W przypadku nastolatków, szczególnie tych po 16 roku życia, z reguły można się już udać do dermatologa, który przyjmuje osoby dorosłe.

Jakie objawy należy zgłosić dermatologowi?

Najczęstszym problemem jest wysypka niewiadomego pochodzenia. Jeżeli utrzymuje się na ciele przez kilka dni, nie znika, albo pogłębia się, swędzi, z krostek wycieka płyn surowiczy, to wyraźny sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. W sytuacji, gdy do wysypki dojdą objawy infekcji np. podwyższona temperatura, osłabienie, kaszel, zaczerwienione gardło, warto w pierwszej kolejności udać się do pediatry, by wykluczyć ewentualne choroby zakaźne.

Na wizytę do dermatologa z dzieckiem należy udać się również wówczas, gdy nastąpi nasilone wypadanie włosów i ich wyraźne przerzedzenie, swędzenie skóry głowy, plamy na paznokciach, świąd lub pieczenie w obrębie genitaliów, pojawią się znamiona, wypryski, krostki, pęcherzyki.

Jak przygotować się na wizytę z dzieckiem u dermatologa?

Przede wszystkim musisz wytłumaczyć dziecku, dlaczego idziecie do lekarza, że będzie on chciał obejrzeć dotkniętą zmianami skórę, by postawić diagnozę i zaproponować kurację. Dla starszych dzieci najtrudniejsze jest zwykle badanie, które wymaga zdjęcia bielizny. Nigdy nie powinno się odbywać bez wcześniejszego uprzedzenia malucha. Opowiedz, że oględziny zmian skórnych są konieczne, że to profesjonalista, a rodzicom również zdarzają się takie wizyty i co najważniejsze, że cały czas będziesz obok. Dostosuj przekaz do wieku oraz świadomości swojej pociechy.

Na wizytę ubierz dziecko tak, by jak najsprawniej można było odsłonić partię ciała wymagającą badania. Zabierz książeczkę zdrowia z dokumentacją medyczną, która mogłaby mieć wpływ na postawienie diagnozy np. od alergologa.

Zanim udacie się na konsultację, spisz sobie listę pytań i zagadnień, które chcesz poruszyć u specjalisty. Może się zdarzyć, że dziecko będzie cię popędzać do wyjścia, płakać lub zwyczajnie z nudów eksplorować gabinet, przez co zapomnisz o czymś istotnym. W przypadku gdy dermatolog zleci jakąś kurację, koniecznie upewnij się, że wiesz, jak dawkować leki, jak długo je stosować, na co uważać (np. długie kąpiele, ekspozycję na słońce, wodę w basenie, temperaturę panującą w domu).

Jak wybrać dermatologa dla dziecka?

Na etapie wyboru lekarza pamiętaj, że dobry dziecięcy dermatolog Warszawa powinien się wykazywać dużą empatią i umiejętnością rozmowy z małymi pacjentami, ale również z ich rodzicami. Maluch na wizycie powinien się czuć swobodnie i przede wszystkim bezpiecznie. Ty z kolei musisz otrzymać pełne informacje o ocenie stanu zdrowia dziecka oraz zalecanym postępowaniu leczniczym.

Decydując o tym, u jakiego dermatologa umówić wizytę, zwróć uwagę na jego doświadczenie i opinie wystawione przez innych rodziców. Jeśli problem zdrowotny jest szczególnie trudny, możesz poprosić w klinice o dermatologa, który specjalizuje się np. w dziedzinie AZS czy łysieniu.

Artykuł sponsorowany.