Relacja z 25. Światowego Kongresu Dermatologii

W dniach 3-8 lipca br. odbył się najbardziej prestiżowy kongres dermatologiczny na świecie – 25. Światowy Kongres Dermatologii (WCD, ang. World Congress of Dermatology), który tym razem miał miejsce w Singapurze. Kongres organizowany przez Dermatological Society of Singapore, pod auspicjami International League of Dermatological Societies (ILDS), zebrał ponad 11000 uczestników ze 130 krajów, w tym z Polski. Kongres ma ponad 100-letnią tradycję, a jako że odbywa się cyklicznie co cztery lata i śmiało można nazwać go dermatologiczną olimpiadą. Program obejmował ponad 200 obszernych sympozjów, czy paneli dyskusyjnych, które omawiały najważniejsze i najbardziej innowacyjne zagadnienia z dermatologii oraz dziedzin pokrewnych. Do poruszanych zagadnień zalicza się przede wszystkim nowe metody leczenia łuszczycy, chorób owłosionej skóry głowy i paznokci, dermatoz o etiologii infekcyjnej, czy zaburzeń pigmentacyjnych.

Dermatologia poza granicami

Hasłem przewodnim Wydarzenia było Dermatology Beyond Borders, co dosłownie oznacza dermatologię poza granicami. Stanowi to słuszny kierunek działań, polegających na multidyscyplinarnej współpracy wielu specjalistów. Program zakładał również szereg prelekcji z zakresu dermatologii translacyjnej, czy też dermatologii eksperymentalnej, stąd też był doskonałym miejscem wymiany doświadczeń między naukowcami, pracującymi w laboratorium, a klinicystami. To nowa era pielęgnacji skóry i leczenia dermatoz. Zasadniczym celem WCD 2023 było zaprezentowanie najnowszych osiągnięć w dziedzinie dermatologii, zarówno w sferze klinicznej, jak i badań naukowych.

Podczas wydarzenia zaprezentowano m.in. nowe kierunki terapeutyczne leczenia łysienia plackowatego, czyli łysienia o etiologii autoimmunologicznej, w postaci inhibitorów JAK. Działanie inhibitorów JAK ukierunkowane jest przede wszystkim na zakłócenie sygnalizacji stanów zapalnych.

Przełomowe wyniki badań światowych koncernów

World Congress of Dermatology 2023 było również miejscem przedstawienia przełomowych wyników badań światowych koncernów w pielęgnacji skóry, czego przykładem jest grupa L’Oréal Dermatological Beauty. Przedstawiono nowe wyniki badań dotyczące korelacji zmian hormonalnych i zaburzeń pigmentacyjnych w zdrowiu skóry i owłosionej skóry głowy u kobiet. Zaprezentowano m.in. nowe rozwiązania terapeutyczne w pielęgnacji skóry, które wpisują się w innowacyjny nurt biotech beauty oraz green sciences. Zwrócono przede wszystkim uwagę na zastosowanie i działanie nowatorskiej, opatentowanej cząsteczki Pro-Xylane pozyskanej w warunkach laboratoryjnych z cukrów pochodzących z drewna bukowego, opatentowanego składnika Mexoryl 400, którego działanie ukierunkowane jest wobec fotostarzenia skóry, bądź Madekasozydu pozyskanego z wąkroty azjatyckiej (Centella Asiatica), która cechuje się wybitnym działaniem przeciwzapalnym.

Zaprezentowano również innowacyjne odkrycia w postaci nowego leku na bielactwo nabyte, który został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, przedstawiono wyniki badań w dziedzinie dermatologii translacyjnej, opisujące nową, zaskakującą ścieżkę indukującą rozwój melasmy, dzięki czemu trwają badania nad opracowaniem nowej postaci leku.

Nie można również przejść obojętnie wobec doniesień zaprezentowanych przez dział Research & Development Estée Lauder Companies. Przedstawił on m.in. naukę, jaka stoi za opatentowanym składnikiem aktywnym Miracle Broth™, który powstał dzięki zastosowaniu unikalnej metody biofermentacji alg morskich (co zostało odkryte przez dr. Maxa Hubera). Składnik ten wykazuje unikalne działanie przyspieszające regenerację komórek skóry. Najnowsze wyniki badań wspomnianego biofermentu przedstawił podczas WCD 2023 dr Jaime Emmetsberger. Sugerują one wysoką skuteczność w odniesieniu do odpowiedniej integralności bariery skórnej, tak istotnej w związku z otaczającymi nas szkodliwymi czynnikami ekspozomalnymi.

Przedstawiono także wyniki pierwszego tego rodzaju badania klinicznego, które wskazuje korzyści przeciwstarzeniowe ze względu na regularne, systematyczne stosowanie kremu nawilżającego. Jak wiadomo, stosowanie preparatów o działaniu nawilżającym stanowi niepodważalną podstawę pielęgnacji skóry, jednak do chwili obecnej nie wykazano ich działania przeciwstarzeniowego w postaci randomizowanych, kontrolowanych badań klinicznych. Wyniki niniejszego badania przedstawił dyrektor ds. klinicznych Estée Lauder Companies, dr Hao Ouyang.

Z kolei dr Kristine Schamalenberg zaprezentowała wyniki badania dotyczącego porównania efektów pielęgnacyjnych pojedynczego zabiegu laserowego, a regularnej, rutynowej aplikacji serum o działaniu przeciwstarzeniowym. Omawiany preparat zawierał w swoim składzie retinoinian hydroksypinakolonu oraz peptydy sygnalizacyjne. Jak wskazano podczas wystąpienia, systematyczna aplikacja serum wykazała statystycznie zbliżoną skuteczność w porównaniu do jednorazowego zabiegu laserowego. Jak przedstawiono, nie wykazano znaczących różnic statystycznych.

Niezwykle inspirujące wystąpienie stanowiła prelekcja dr Doris Day, która między innymi piastuje stanowisko profesor dermatologii klinicznej w Langone Medical Center na Uniwersytecie Nowojorskim. Prelekcja przedstawiła holistyczne, wielokierunkowe podejście do pielęgnacji owłosionej skóry głowy.

Innowacyjne odkrycia

Jeśli chodzi o innowacje, to w obecnym roku przełomowe okazało się zastosowanie egzosomów w dermatologii, kosmetologii i trychologii. Niemniej jak wielokrotnie wspominano, egzosomy nie stanowią novum w dziedzinie nauk medycznych, zostały bowiem odkryte w latach 60. XX w., a praktyczne zastosowanie mają już od czterech dekad, między innymi w zakresie badań poświęconych onkologii eksperymentalnej, chorobom neurodegeneracyjnym, czy w postaci biomarkerów. Podczas WCD 2023 zaprezentowano szereg wystąpień odnoszących się do praktycznego zastosowania egzosomów w pielęgnacji skóry. Kluczowym prelegentem okazał się Byong Seung Cho z ExoCoBio, który trzykrotnie wystąpił przed zainteresowaną publicznością. Przede wszystkim przedstawiono wyniki badań odnoszących się do terapii skojarzonej z wykorzystaniem egzosomów pochodzących z tłuszczowych komórek macierzystych z laserem frakcyjnym CO2 w terapii blizn potrądzikowych, terapii mezoterapii mikroigłowej z zastosowaniem egzosomów pochodzących z tkanki tłuszczowej w przypadku procesu starzenia się skóry, oraz egzosomów pochodzenia tłuszczowego jako nowej generacji medycyny regeneracyjnej i terapeutycznej w zastosowaniu wobec owłosionej skóry głowy. Kolejne wystąpienie dotyczące egzosomów, jako przyszłości medycyny estetycznej, zostało zaprezentowane przez dermatologa dr. Michaela Golda.

Wydarzenie obejmowało również obszerną sekcję wystawienniczą, prezentującą przodujące preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry, czy owłosionej skóry głowy, sprzęt medyczny, czy preparaty lecznicze. Wśród społeczności dermatologicznej kongresu WCD 2023 z ogromnym zainteresowaniem spotkała się linia MediPRO, marki Aromase, których bazowym składnikiem aktywnym jest kwas glicyretynowy, cechujący się wyjątkowym działaniem przeciwzapalnym.

Kongres poruszał także zagadnienia odnoszące się do społeczności ekspertów specjalizujących się w leczeniu i pielęgnacji skóry. Problem, na który zwrócił uwagę Prezes WCD 2023, Profesor Roy Chan, jest powszechny na całym globie. Chodzi o nierzetelną popularyzację zaleceń i informacji dotyczących pielęgnacji skóry (nie mówiąc już o jej leczeniu), przez osoby, nieposiadające ku temu ani odpowiednich kompetencji, ani przygotowania merytorycznego, czy tym bardziej wykształcenia.

W dobie mediów społecznościowych wiele osób reklamuje się jako „specjaliści od pielęgnacji skóry”, bazując niestety wyłącznie na doniesieniach zaciągniętych z opinii publicznej, a nie wykształcenia kierunkowego, czy doświadczenia praktycznego. Zagadnienie to zostało szeroko omówione podczas WCD 2023 w Singapurze.

Autorką sprawozdania jest mgr Claudia Musiał, specjalista kosmetologii bioestetycznej, trycholog, wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku kierunku kosmetologia oraz trychologia kosmetologiczna. Pani Musiał jest też autorką wydanej w ubiegłym roku książki „Trychologia Kosmetologiczna i Lekarska” oraz „Rola komórek macierzystych we współczesnej medycynie estetycznej i kosmetologii” (wydanej przez PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2023).

Related posts

Leave a Comment