Czynniki powodujące zaostrzenie trądziku różowatego – jak sobie z nimi radzić?

Trądzik różowaty to powszechna choroba zapalna skóry. Dotyka przede wszystkim środkowej części twarzy, policzków, czoła, brody, nosa, ale też i oczu. Charakterystyczne dla niej jest występowanie rumienia, zaczerwienienia skóry, teleangiektazji, grudek / krostek. Skóra pacjentów z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa i wiele czynników/bodźców może powodować zaostrzenie choroby. Wśród nich są zarówno bodźce chemiczne jak i fizyczne, które powodują pieczenie, kłucie, wysuszenie i ściągnięcie skóry.

Czas spędzony na słońcu może prowadzić do nieoczekiwanego zaczerwienienia, które trwa godzinami (dlatego należy pamiętać o stosowaniu wysokiej ochrony przeciwsłonecznej – więcej na ten temat znajdziesz TU 

Wiele produktów do pielęgnacji skóry może powodować pieczenie lub swędzenie skóry.

Wszystko, co powoduje zaostrzenie się trądziku różowatego, nazywa się „wyzwalaczem”. Światło słoneczne i lakier do włosów są powszechnymi wyzwalaczami trądziku różowatego. Innymi powszechnymi wyzwalaczami są np. ciepło, stres, alkohol i pikantne potrawy.

Każdy z nas jest inny i u każdego inne czynniki, czy jak je wcześniej nazwaliśmy – wyzwalacze – powodują nasilenie choroby. Ważne, aby wiedzieć, co powoduje jej nasilenie u konkretnej osoby. Dermatolodzy często proszą pacjentów o obserwowanie swojej skóry, znalezienie/określenie czynników zaostrzających przebieg choroby przed rozpoczęciem leczenia. Zdarza się, że nawet podczas terapii wyzwalacze mogą powodować zaostrzenia choroby.

Jak znaleźć indywidualne wyzwalacze trądziku różowatego?

Odpowiedź wydaje się prosta – Stosując następujący 3-etapowy proces.

Krok 1: Odkryj, co może zaostrzać trądzik różowaty u Ciebie

Aby znaleźć wyzwalacze, będziesz musiał wykonać trochę pracy detektywistycznej. Swoje „dochodzenie” należy rozpocząć od przyjrzenia się liście powszechnych czynników nasilających trądzik różowaty. Czy myślisz, że którykolwiek z nich może powodować zaostrzenie choroby u Ciebie?

Światło słoneczne

Stres

Ciepło

Alkohol, zwłaszcza czerwone wino

Pikantne jedzenie

Niektóre produkty do pielęgnacji skóry i włosów

Produkty do makijażu

Wiatr i zimno

Niektóre leki (np. miejscowe steroidy)

Ćwiczenia fizyczne / wysiłek fizyczny

Może się zdarzyć, że inne wyzwalacze działają na Ciebie. Na przykład produkty spożywcze takie jak: jogurt, śmietana, wątróbka, sos sojowy, czekolada, awokado czy cytrusy i in..

Krok 2: Potwierdź wyzwalacze

Teraz, gdy masz już „podejrzanych”, czas zebrać dowody. Jeśli nie masz pewności, kiedy Twoja twarz robi się czerwona, poproś kogoś bliskiego, członka rodziny czy przyjaciela, aby poinformował Cię o tym.

Inną opcją jest prowadzenie dzienniczka. Zapisuj, jakie produkty spożywcze jesz, napoje, które pijesz, produkty higieny osobistej, których używasz i rzeczy, na które jesteś narażona/y (takie jak zimno i ciepło), które mogą spowodować zaczerwienienie / zaostrzenie trądziku różowatego.

Śledzenie tych rzeczy przez kilka tygodni (lub miesięcy) może pomóc Ci określić, co powoduje zaostrzenie choroby u Ciebie.

Krok 3: Wprowadź zmiany

Gdy już poznasz swoich wrogów, unikaj ich jak tylko możesz!

To kilka prostych rozwiązań, które mogą sprawić, że lepiej będziesz kontrolować swoją chorobę, a to z kolei pozytywnie wpłynie na Twój dobrostan psychologiczny i społeczny (trzeba wiedzieć i pamiętać, że trądzik różowaty to choroba skóry twarzy, która może prowadzić do uczucia stygmatyzacji).

Opracowano na podstawie informacji dla pacjentów przygotowanych przez Amerykańską Akademię Dermatologii

https://www.aad.org/public/diseases/rosacea/triggers/find

Related posts

Leave a Comment