Wpływ promieniowania UV i eksposomu na trądzik różowaty

“Wpływ promieniowania ultrafioletowego i eksposomu na trądzik różowaty (rosacea): kluczowa rola fotoprotekcji w optymalizacji leczenia” to tytuł artykułu, który zwrócił naszą uwagę podczas ostatniego przeglądu prasy dermatologicznej.

Patofizjologia trądziku różowatego nie jest do końca poznana. Obejmuje złożoną interakcję między genetyką, czynnikami środowiskowymi, mikroorganizmami, upośledzoną barierą skórną, dysfunkcją neuronalną i naczyniową oraz zaburzeniami układu odpornościowego. Eksposom, czyli światło UV, zanieczyszczenie powietrza, palenie tytoniu, odżywianie i stres psychiczny można zdefiniować jako całość ekspozycji środowiskowych w ciągu życia, które mogą wywoływać lub modyfikować różne dermatozy.

Czynniki środowiskowe mają wpływ na rozwój trądziku różowatego.

Chociaż ekspozycja na promieniowanie UV jest jednym z najczęściej zgłaszanych „wyzwalaczy” tej choroby to promieniowanie UV może odgrywać istotną rolę w patogenezie trądziku różowatego.

Celem Autorów artykułu było opisanie etiologii trądziku różowatego z naciskiem na rolę jaką może odgrywać promieniowanie UV i eksposom. Specjaliści z Hiszpanii chcieli też sprawdzić jakie znaczenie w terapii rosacea mogą mieć niefarmakologiczne strategie skupiające się na fotoprotekcji. Przeszukali więc publikacje, które ukazały się w PubMed w okresie od stycznia 1990 do listopada 2020, używając słów kluczowych: „trądzik różowaty”, „patogeneza”, „promieniowanie ultrafioletowe”, „eksposom”, „fotoprotekcja”, „filtry przeciwsłoneczne” i „środki niefarmakologiczne”. Wyszukiwanie ograniczało się do artykułów w języku angielskim, hiszpańskim i francuskim.

Wykazano, że kilka czynników środowiskowych takich jak światło UV, różne mikroorganizmy, zanieczyszczenie powietrza, palenie tytoniu, odżywianie i stres psychologiczny może wywołać lub pogorszyć trądzik różowaty. Stwierdzono, że promieniowanie UV indukuje reakcje prozapalne, proangiogenne i profibrotyczne. Autorzy pracy znaleźli 6 oryginalnych artykułów na temat wpływu filtrów przeciwsłonecznych na trądzik różowaty. Doszli do wniosku, że wszyscy pacjenci z trądzikiem różowatym powinni stosować fotoprotekcję. Produkty powinny mieć szerokopasmową ochroną UV, zawierać filtry przeciwsłoneczne na bazie wody, powinny być łatwe do usunięcia i zawierać składniki o właściwościach zmiękczających, przeciwzapalnych, przeciwutleniających i regulujących naczynia krwionośne.

Promieniowanie UV ma wpływ na rozwój trądziku różowatego.

We wnioskach Autorzy artykułu donoszą, że promieniowanie UV i eksposom odgrywają kluczową rolę w rozwoju trądziku różowatego. Światło UV jest zaangażowane we wszystkie istotne aspekty trądziku różowatego: zapalenie skóry, neoangiogenezę, teleangiektazję i zwłóknienie, a nawet może inicjować trądzik różowaty. Chociaż stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest powszechnie zalecane, literatura na temat wpływu fotoprotekcji w trądziku różowatym jest skąpa, a odpowiednio opracowane filtry przeciwsłoneczne mogą nie tylko zapewnić wymagany poziom fotoprotekcji, ale mogą również pomóc złagodzić dysfunkcję bariery, zneutralizować zaczerwienienie twarzy (barwione filtry przeciwsłoneczne) oraz zmniejszyć stan zapalny i dysfunkcję naczyń.

Wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem zachęcamy do zapoznania się z oryginalnym, ogólnie dostępnym materiałem  LINK

Related posts

Leave a Comment