Trądzik różowaty – panel ekspertów ROSCO 2019

„Recommendations for rosacea diagnosis, classification and management: update from the global ROSacea COnsensus 2019 panel”, to tytuł artykułu, który ukazał się w najnowszym, majowym wydaniu British Journal of Dermatology (BJD 2020, 182, p. 1269–1276).

Jak wiadomo, trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy. Dotyka też oczu. Ma wiele różnych widocznych oznak i objawów lub „cech”.

Należy zwrócić uwagę na to, że zmienia się obecnie podejście lekarzy do tej choroby – od podtypowego, który określa grupy cech choroby, na podejście fenotypowe, które traktuje każdego pacjenta indywidualnie z jego własnym zestawem cech.

Panel ROSCO 2019 (panel ekspertów), składający się z 19 specjalistów dermatologów i dwóch okulistów z całego świata miał na celu sformułowanie zaleceń i opracowanie metod, które pomogą lekarzom stosować podejście fenotypowe u pacjentów z trądzikiem różowatym. Uczestnicy panelu za pomocą głosowania decydowali jak dalece zgadzają się z oświadczeniami dotyczącymi diagnozowania i leczenia trądziku różowatego. Oświadczenia z 75% zgodą zostały zarejestrowane jako rekomendacje.

Prezentowane w artykule rekomendacje są więc zaktualizowanymi zaleceniami dotyczącymi globalnej praktyki klinicznej uwzględniającymi najnowsze badania. Autorzy prezentują prototypowe narzędzia kliniczne, aby ułatwić stosowanie podejścia fenotypowego w praktyce i usprawnić leczenie pacjentów z trądzikiem różowatym. Warto się z nimi zapoznać…

Zapraszamy do lektury!

Link do publikacji

Related posts

Leave a Comment