Karboksyterapia – fakty i mity

Terapia dwutlenkiem węgla inaczej karboksyterapia polega na przezskórnym podaniu CO2 w celach terapeutycznych. Jest to metoda małoinwazyjna, łatwo tolerowana przez pacjentów i przynosząca maksymalne efekty bez ryzyka skutków ubocznych. Leczniczo karboksyterapię stosuje się w niewydolności żylnej, owrzodzeniach cukrzycowych i żylakowych, łuszczycy oraz zaburzeniach mikrokrążenia. Kosmetycznie wykorzystywana jest, i doskonale sobie radzi w redukcji cieni pod oczami, nadmiaru tkanki tłuszczowej, cellulitu, rozstępów. Jest pomocna w przypadku łysienia oraz doskonale wpływa na poprawę kondycji skóry. .Jest to niezwykle skuteczna, bezpieczna i bezinwazyjna metoda, dlatego zyskała tak duże uznanie w medycynie estetycznej.

W porównaniu z innymi technikami, karboksyterapia ma tę zaletę, że CO2 jest obecny w ludzkim organizmie, dlatego nie stwarza ryzyka zatorowości. Jedna sesja zabiegowa trwa w zależności od liczby leczonych obszarów i wrażliwości pacjenta od 10 do 40 minut. W przeciwieństwie do laserów i innych urządzeń nie ma przeciwwskazań do opalania po zabiegu, dzięki czemu karboksyterapię można stosować także w okresie letnim.

W pierwszej kolejności przedstawmy kilka faktów na temat karboksyterapii.

Fakt 1. CO2 wykazuje liczne właściwości lecznicze

Przezskórne zastosowanie dwutlenku węgla prowadzi do miejscowego zwiększenia zaopatrzenia tkanek w krew poprzez otwarcie zamkniętych naczyń włosowatych. Ponadto poprawia stopień natlenienia w wyniku zwiększonego uwalniania tlenu z hemoglobiny oraz wykazuje działanie antyseptyczne.

Fakt 2. Karboksyterapia może być stosowana w leczeniu dermatologicznym

Karboksyterapia przynosi pozytywne wyniki u pacjentów borykających się
z problemem owrzodzonych nóg, obwodowych powikłań cukrzycowych, przerosłych blizn i koloidów, a także źle gojących się ran po zabiegach chirurgicznych. Stosuje się ją także w leczeniu takich chorób jak choroba Raynauda (objawiająca się napadowym skurczem tętnic rąk), choroba Bürgera (prowadząca do zakrzepowo-zarostowych zapaleń naczyń, akrocyanozy (sinicy kończyn), czy też w przypadku obrzęku limfatycznego. Terapia CO2 wykazuje także dużą skuteczność, w połączeniu z tradycyjnymi metodami, w leczeniu łuszczycy.

Karobksyterapia stosowana jest w leczeniu wspomagającym łuszczycy.

Fakt 3. Wskazania kosmetologiczne wymagają mniejszej ilości zabiegów niż dermatologiczne

I tak, i nie. Wszystko zależy od problemu, z którym zgłasza się klient czy pacjent. Pod uwagę należy wziąć także wiek pacjenta i liczbę oraz charakter schorzeń towarzyszących. Badania wskazują, że zgięciowe zmiany łuszczycowe i problemy z łysieniem wymagają przeprowadzenia około 15-30 zabiegów. Terapia owrzodzeń podudzia przynosi dobre efekty już po 8 zabiegach. Z kolei karboksyterapia stosowana w celu redukcji rozstępów w okolicy brzucha daje zauważalne rezultaty po około 10 zabiegach. Można stwierdzić, że im mniejszy i prostszy do rozwiązania jest problem kosmetologiczny lub dermatologiczny, tym mniej wymagał będzie on zabiegów karboksyterapii.

Fakt 4. Karboksyterapię można stosować w zabiegach łączonych

Niewątpliwą zaletą karboksyterapii jest to, że zapewnia pozytywne efekty w terapiach łączonych. Bez ryzyka wystąpienia powikłań i objawów niepożądanych można ją łączyć z masażem ręcznym, mezoterapią igłową, infuzją tlenową, osoczem bogatopłytkowym, dermomasażem, bańką chińską, czy drenażem limfatycznym. Co więcej, infuzja dwutlenku węgla stanowi doskonałą podstawę do liposukcji chirurgicznej.

Fakt 5. Karboksyterapia jest skuteczną metodą walki z cellulitem

Redukcja cellulitu następuje w wyniku działania CO2 na mikrokrążenie, zwiększenie perfuzji tkanek i ciśnienia parcjalnego tlenu poprzez rozszerzenie naczyń i stymulowanie neoangiogenezy. Innym czynnikiem przyczyniającym się do skuteczności karboksyterapii w leczeniu cellulitu jest zmniejszenie gęstości i kształtu adipocytów w leczonym obszarze.

Karboksyterapia pomocna w walce z cellulitem.

Fakt 6. Karboksyterapia wpływa korzystnie na elastyczność skóry

Podanie CO2 inicjuje miejscową kontrolowaną reakcję zapalną, która prowadzi do podwyższenia syntezy włókien kolagenowych i elastyny, co wpływa korzystnie na elastyczność skóry. Zmiany w strukturze skóry inicjowane są już po pierwszym zabiegu i nasilają się  podczas kolejnych sesji. Włókna kolagenowe obkurczają się i stygmatyzują, usprawnia się mikrokrążenie, komórki są lepiej odżywione, co pozwala im na efektywniejszą odbudowę, a wszystkie te procesy przekładają się na wygładzenie powierzchni skóry.

Należy także obalić kilka krążących mitów na temat zabiegów karboksyterapii.

Mit 1. Wprowadzenie CO2 do organizmu jest niebezpieczne

Nieprawda. W latach 90-tych badania przeprowadzone przez chirurgów udowodniły, że iniekcja nawet ponad 3 litrów dwutlenku węgla do jamy brzusznej z prędkością nawet 1 litra na minutę jest bezpieczne, a gaz jest stosunkowo szybko usuwany z organizmu. Na podstawie wyników tych badań stopniowo opracowywano kolejne możliwości zastosowania karboksyterapii w walce z oznakami starzenia się organizmu, w medycynie estetycznej i dermatologii. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy wykorzystywane do karboksyterapii urządzenie pracuje na certyfikowanym gazie medycznym, co daje gwarancję bezpiecznego zabiegu.

Mit 2. Aby zobaczyć pożądane efekty należy poddać się wielu zabiegom karboksyterapii

Nieprawda. Ostateczna liczba zabiegów wynosi zwykle od 3 do 8, w zależności od oczekiwanego efektu i charakteru leczonego schorzenia. Najlepszy efekt widoczny jest u osób pomiędzy 35. a 60. rokiem życia. Należy mieć na uwadze to, że odbudowa kolagenu zajmuje, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych technik kosmetologicznych (np. fotoodmładzania) 3-4 tygodnie, a w niektórych przypadkach nawet dłużej.

Mit 3. Istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania karboksyterapii

Nieprawda. W odniesieniu do wszystkich zabiegów kosmetologicznych, medycyny estetycznej i dermatologicznych istnieje określona liczba przeciwwskazań.
W wielu przypadkach przeciwwskazania te pokrywają się lub są zbliżone. Zabiegów karboksyterapii nie należy wykonywać u osób  z nasiloną  niedokrwienną chorobą serca, ostrą zatorowością, zapaleniem zakrzepowym żył i zakrzepicą, niewydolnością nerek, po niedawno przebytym udarze, u kobiet w ciąży i karmiących piersią, w czasie trwania ostrych infekcji, gorączki lub choroby nowotworowej.

Mit 4. Zabiegi karboksyterapii są bolesne

Nieprawda. Nowoczesne urządzenia stosowane do karboksyterapii wyposażone są w system podgrzewania CO2, co pozwala na zminimalizowanie odczuć bólowych pacjenta. Im bardziej temperatura wylotowa dwutlenku węgla zbliżona jest do temperatury ciała, tym mniejsze odczucia bólowe i dyskomfort w czasie zabiegu. Warto się zatem upewnić, czy wykorzystywane urządzenie oferuje podwójne podgrzanie gazu i osiągnięcie temperatury zbliżonej do 36,6ºC.

Mit 5. Zabiegi karboksyterapii powodują liczne komplikacje

Karboksyterapia jako metoda małoinwazyjna z reguły nie prowadzi do wystąpienia późniejszych komplikacji. Pacjenci mogą się spodziewać niewielkiego zaczerwienienia i bólu w miejscu iniekcji. Objawy te jednak mijają w krótkim czasie.
Z powodu wzrostu ciśnienia zdarza się, że pacjenci odczuwają zwiększoną temperaturę ciała, nie jest to jednak objaw zagrażający zdrowiu. Ponadto po zabiegu na skórze mogą się pojawić uwypuklenia, które świadczą o znajdującym się w tkankach CO2.

Autor: mgr Magdalena Daszkiewicz , kosmetolog, promotor zdrowia. Specjalista medycyny estetycznej i kosmetologii 5D Clinic , szkoleniowiec 5D Szkoła, autorka rewolucyjnego programu 5D Projekt. 

Literatura:

  1. Ferreira J. C., Haddad A., Tavares S. A., „Increase in Collagen Turnover Induced by Intradermal Injection of Carbon Dioxide in Rats”, Journal of Drugs in Dermatology, Mar;7(3):201-6.
  2. Irie H., Tatsumi T., Takamiya M.,  Carbon dioxide-rich water bathing enhances collateral blood flow in ischemic hindlimb via mobilization of endothelial progenitor cells and activation of NO-cGMP system, Circulation, 2005 Mar 29;111(12):1523-9.
  3. Gemza K., Surgiel-Gemza A., Wielokierunkowe działanie zabiegu karboksyterapii w walce z mechanizmami wywołującymi cellulit, Kosmetologia Estetyczna, vol. 7(3), 2018, 317
  4. Niewęgłowska-Wilk M., Nowak P., Kalicińska J., Śpiewak R., Wpływ zabiegu karboksyterapii na redukcję rozstępów w okolicy brzucha – opis przypadku, Kosmetologia Estetyczna, vol 6 (1), 2017; 89-90.
  5. Zelenková H., Stracenská J., J.,Karboksyterapia – nieinwazyjna metoda w medycynie estetycznej i dermatologii, Dermatologia Estetyczna, vol. 12 ; nr 3, 2010

Related posts

Leave a Comment