Akrylany a alergia

Co to są akrylany i gdzie można je znaleźć?

Akrylany to syntetyczne żywice termoplastyczne stosowane w wielu produktach. Akrylan etylu np. wykorzystywany jest m.in. w produkcji żywic akrylowych, powłok przemysłowych, lateksu. Jest również stosowany jako materiał protez dentystycznych, jako wypełniacz wodnych farb emulsyjnych i lateksowych.

Akrylany mogą być składnikiem farb emulsyjnych i lateksowych.

Akrylany można spotkać w kostkach z cementu, ale także… w sztucznych paznokciach, klejach do rzęs czy podczas zabiegu przedłużania włosów. Stanowią ważną i niestety coraz większą przyczynę alergicznego kontaktowego zapalenia skóry (ACD, alergic contact dermatitis) (wyprysku kontaktowego), zarówno zawodowego, jak i niezawodowego.

Akrylan izobornylu

Akrylan izobornylu, monomer akrylowy znajdujący się w ultrafioletowo utwardzanych tuszach, klejach i różnych urządzeniach medycznych stosowanych w leczeniu cukrzycy, stał się ważnym czynnikiem uczulającym. Poza tym, wprowadzenie i stosowanie lakierów do paznokci o przedłużonej trwałości wpłynęło na zwiększenie częstości występowania alergii na akrylany. 

Lakiery do paznokci o przedłużonej trwałości mogą zawierać akrylany.
Co mówią publikacje naukowe na temat akrylanów i uczuleń?

U osób uczulonych zwykle występuje zapalenie skóry twarzy lub powiek, a u niektórych pacjentów pojawiają się zmiany na opuszkach palców czy na paznokciach. W ramach retrospektywnego badania przeprowadzonego w 11 europejskich klinikach – European Environmental Contact Dermatitis Research Group (EECDRG) zebrano informacje na temat przypadków ACD wywołanych przez akrylany zawarte w paznokciach zdiagnozowanych w latach 2013-2015. Spośród 18 228 badanych pacjentów, 136 (135 kobiet i 1 mężczyzna) miało ACD wywołaną przez akrylany zawarte w sztucznych paznokciach (0,75%); 95%CI: 0,60-0,90), co stanowi 67,3% (95%CI: 60,4-73,7) przypadków ACD spowodowanych przez akrylany. Pięćdziesiąt dziewięć z tych osób (43,4%) były klientkami, a 77 (56,6%) to osoby wykonujące zabiegi, czyli manikiurzystki.

Często wykonywane są zabiegi, które bazują albo na akrylanach wymagających utwardzania promieniami UV (rzeźbione paznokcie żelowe i długotrwały lakier na bazie akrylanów) albo na cyjanoakrylanie (klejone tipsy). Stosuje się też techniki mieszane, a mianowicie przyklejanie tipsów paznokci i nakładanie długotrwałego utwardzonego UV lakieru do paznokci. Każda z tych technik może powodować ACD zarówno u manikiurzystek, które często skarżą się na problemy z oddychaniem, jak i u konsumentów, którzy mogą uskarżać się na ból, czy cierpią z powodu onycholizy oraz długotrwałej i ciężkiej dystrofii paznokci, czasami naśladującej łuszczycę.

Artykuł, który nas zainteresował i który Państwu rekomendujemy ukazał się na łamach najnowszego, kwietniowego wydania Clinical end Experimental Dermatology (Acrylates: new sources and new allergens, Volume 45, Issue 3, p. 277-283). Przedstawia przegląd akrylanów, w tym również tych stosowanych do upiększania paznokci, a także omawia inne nowe źródła alergii na akrylany.

Zapraszamy do lektury!

LINK

1/ Allergic contact dermatitis caused by nail acrylates in Europe. An EECDRG study, Contact Dermatitis,  Volume78, Issue 4, April 2018, Pages 254-260

Related posts

Leave a Comment