JADE, czyli Jesienna Akademia Dermatologii Estetycznej

W połowie listopada ubiegłego roku, w sopockim Hotelu Sheraton odbyła się Jesienna Akademia Dermatologii Estetycznej 2019 – Spotkanie Praktyków (JADE 2019). Konferencja zorganizowana była pod patronatem Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. W składzie Komitetu Organizacyjnego znaleźli się: prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska, dr n. med. Marcin Ambroziak, prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, dr n. med. Ewa Chlebus, prof. dr hab. n. med. Mariola Marchlewicz oraz dr n. med. Barbara Pytrus. Organizacją całego przedsięwzięcia zajęła się firma Idea Productions Poland.

Poruszane zagadnienia

Dwudniowe spotkanie zgromadziło 350 lekarzy, a wybitni specjaliści – autorytety z dziedziny dermatologii estetycznej – z całej polski zjechali do Sopotu, aby podczas wykładów, workshopów, ale też i w kuluarach podzielić się swoim doświadczeniem. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty, w których udział wzięli zgłoszeni wcześniej uczestnicy. Każdy mógł zdecydować się na to co najbardziej go interesuje. Do wyboru były np.: autologiczny mikroprzeszczep komórek skóry w leczeniu łysienia androgenowego (dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz); nowoczesny lifting metodami Aptos (dr n. med. Piotr Rak); laser Nd:Yag przezskórne techniki zabiegowe – usuwanie zmian naczyniowych i rumienia na twarzy, usuwanie zmian naczyniowych kończyn dolnych (dr n. med. Piotr Sznelewski); w jaki sposób zróżnicowana gama STYLAGE wpływa na osiągnięcie najbardziej pożądanego efektu korekcji, autorskie techniki zabiegowe (dr n. med. Marcin Ambroziak) i wiele innych (w sumie przeprowadzono 21 warsztatów).

Inauguracja

W godzinach popołudniowych odbyła się sesja inauguracyjna, podczas której prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka powitała przybyłych gości. Przemówienie w imieniu prof. dr. hab. n. med. Joanny Narbutt, której niestety nie udało się dotrzeć na czas, przeczytała prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak. Głos zabrała również prof. dr hab. n. med. Grażyna Broniarczyk-Dyła. Wysłuchaliśmy także kilku wykładów: „Trichoskopia – teraźniejszość i przyszłość” (prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka); „Podobieństwa i różnice pomiędzy fotostarzeniem a kancerogenezą (prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek)”. Profesor Barbara Zegarska przedstawiła natomiast protokół postępowania w powikłaniach zabiegowych z użyciem wypełniaczy tkankowych na bazie kwasu hialuronowego – standard postępowania i użycia hialuronidazy zalecany przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne.

Dzień drugi

Drugi dzień Akademii poświęcony był wystąpieniom i tzw. sparingom ekspertów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się godzinna sesja lekarzy praktyków zatytułowana „Jak sobie radzę w trudnych przypadkach”. Doktor Dorota Bystrzanowska pokazała poprawę elastyczności rozległych blizn pooparzeniowych po przeszczepie preparatem kolagenowym. Z kolei dr Łukasz Preibisz omówił leczenie elektrochirurgiczne rhinophyma.

Wiele miejsca poświęcono na omawianie powikłań pozabiegowych – dokładnie je opisywano i omawiano jak sobie z nimi radzić. Doskonałym przykładem jest np. powikłanie po podaniu toksyny botulinowej i powstanie owrzodzeń w miejscach podania preparatu. Mówiono też m.in. o bezpieczeństwie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego sieciowanych PEG-iem, o technikach łączonych, laseroterapii w trądziku różowatym. Krótko mówiąc – wiele interesujących i bardzo praktycznych dla lekarzy treści.

To spotkanie różniło się od innych tym, że udział w nim wzięli w większości dermatolodzy, a więc lekarze, którzy na skórze znają się najlepiej – nie tylko znają skórę na wylot, ale dodatkowo zajmują się medycyną estetyczną.

Aby jeszcze bardziej przybliżyć Wam całe wydarzenie przygotowaliśmy 3 krótkie wywiady, z których dowiecie się więcej na temat samego wydarzenia i omawianych zagadnień.

Rozmowa z dr Ewą Chlebus podczas JADE 2019
Rozmowa z dr. Marcinem Ambroziakiem podczas JADE 2019
Rozmowa z dr Barbarą Pytrus podczas JADE 2019

Zanim zaprosimy Was do ich obejrzenia i wysłuchania pragniemy jeszcze pogratulować Organizatorom interesującego doboru tematów i prelegentów, imponującej oprawy medialnej i podziękować, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Related posts

Leave a Comment