Czym zmywać kremy przeciwsłoneczne?

Do lata jeszcze daleko, a my przypominamy o stosowaniu fotoochrony, bo przecież nie tylko latem powinniśmy chronić się przed słońcem. Wiele osób wybiera się w góry (część już spędza tam ze swoimi pociechami ferie) i planuje aktywnie spędzać czas na śniegu. Pamiętajcie o stosowaniu odpowiedniego kremu chroniącego przed promieniowaniem UV, zarówno tego na twarz jak i usta.

Zawsze czytamy o konieczności stosowania filtrów słonecznych. A spotkaliście się może kiedyś z tekstami mówiącymi o tym jak się je usuwa ze skóry?

Publikacje naukowe

Ostatnio natknęliśmy się na artykuł pt. Optymalne metody usuwania filtrów słonecznych. Woda, środek do mycia, olejek myjący?

Zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym? Jak zmyć kremy przeciwsłoneczne ze skóry?

Autorzy artykułu (Chen W, He M, Xie L, Li L. The optimal cleansing method for the removal of sunscreen: Water, cleanser or cleansing oil? J Cosmet Dermatol. 2019;00:1–5) przeprowadzili badanie na 20 ochotnikach (5 mężczyzn i 15 kobiet bez chorób skórnych), którzy używali dwóch rodzajów preparatów zawierających filtry (wodoodporne i niewodoodporne) o wartości  SPF 50+ i PA+++. Składnikami aktywnymi niewodoodpornych preparatów były np. oktynoksat, tlenek tytanu, a wodoodpornych kremów tlenek tytanu, tlenek cynku, salicylan etyloheksylu czy p-metoksycynamonian izoamylu.

Część osób biorących udział w badaniu zmywało twarz tylko wodą, część pianką myjącą, a część olejkiem myjącym/czyszczącym. Pianka czyszcząca wykorzystywana w badaniu zawierała w swoim składzie metylokoilotaurynian sodu i kokamidopropylobetainę. Olejek myjący w swoim składzie zawierał olej mineralny mirystynian izopropylu, alkil (c12-c15) benzoesanu i węglan dioktylu. 

Ciekawi jesteście wyników badania? Jak sądzicie, co najlepiej zmywało kremy przeciwsłoneczne?

W przypadku stosowania produktów niewodoodpornych pozytywny efekt uzyskały osoby zmywające twarz pianką myjącą i olejkiem myjący, przy czym olejek wykazywał mniejsze działanie drażniące skórę. W przypadku stosowania produktów wodoodpornych najlepiej sprawdzał się olejek myjący.

A Wy czym zmywacie resztki kremów przeciwsłonecznych?

Related posts

Leave a Comment