„Młodość na dłużej” – recenzja książki dr. Duncana Carmichaela

„Młodość na dłużej” to książka, która ostatnio wpadła w moje ręce. Książka, która już od pierwszych zdań całkowicie mnie pochłonęła… Jej Autorem jest specjalista w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej i estetycznej dr Duncan Carmichael, który przez całe swoje zawodowe życie (25 lat pracy w zawodzie) zgłębiał problematykę żywienia, równowagi hormonalnej i medycyny estetycznej. Doktor Carmichael jest założycielem Instytutu Zdrowego Starzenia się (Institute of Healthy Aging) w Kapsztadzie oraz siostrzanej placówki w Dorset w Wielkiej Brytanii. Nie tylko założył te placówki, ale także je prowadzi.

W ogromnym skrócie – książka jest o tym, i jest to wydrukowane na jej okładce 😉 jak spowolnić proces starzenia się i pozostać zdrowym przez całe życie. Na prawie 500 (!) stronach Autor objaśnia jak funkcjonuje nasz organizm i co ma dobry, a co zły wpływ na poszczególne jego organy. Jak sen, nasz nastrój, to, co jemy, nasz system detoksykacji i nasze hormony w niesamowity sposób oddziałują, aby uczynić nas takimi, jakimi jesteśmy i „pokazuje” Czytelnikowi jak postępować, aby nasze życie było wolne od wyniszczających skutków starzenia się. Podpowiada jak sobie pomagać, aby zachować jasność umysłową i aktywność fizyczną, aby jak najdłużej, do końca swoich dni cieszyć się dobrą formą, energią i świetnym wyglądem.

Cała przekazana wiedza oparta jest na doświadczeniu własnym Autora i licznych publikacjach naukowych – mamy po kilkadziesiąt pozycji piśmiennictwa do każdego działu! Odniesienia do różnych badań i ich omówienie bardzo obrazowo ukazują jak z biegiem czasu zmieniało i zmienia się spojrzenie na pewne sprawy. Najjaśniejszym przykładem może być przyczyna zawału serca. To nie spożywanie tłuszczów nienasyconych powoduje choroby serca, jak kiedyś uważano, a stany zapalne, wywoływane przez cukier. To właśnie stany zapalne są czynnikiem ryzyka rozwoju miażdżycy prowadzącej do zawałów serca.

Szczególnie zainteresowały mnie działy odnoszące się do mózgu – nie często się o nim czyta 🙁 . Czy wiecie jakie aktywności pomagają nam stymulować mózg? Na przykład… ćwiczenia aerobowe! Dowiedziono, że są doskonałym bodźcem dla mózgu i sprawiają, że stajemy się inteligentniejsi. Inną aktywnością jest gra na instrumencie muzycznym czy nauka języka obcego. Generalnie, dobrze, żeby te aktywności były urozmaicone, aby dostarczać mózgowi jak najbardziej zróżnicowane bodźce. Nieważne, czy to będzie rozwiązywanie krzyżówek, malowanie, praca w ogrodzie, gotowanie, czy wspomniana już gra na instrumencie. Chodzi o to, aby stale poszukiwać czegoś nowego, czy wracać do dawnych pasji i być aktywnym.

Wiedzy jest bardzo dużo i mogłoby się wydawać, że jest trudna do przyswojenia i łatwo się w tym zalewie informacji pogubić. Nic bardziej mylnego – jest ona podana w sposób bardzo uporządkowany i wszystko jest dokładnie wytłumaczone. Na końcu książki jest nawet mini słowniczek z objaśnieniem niektórych terminów i skrótów. Ułatwieniem w zapamiętaniu najważniejszych faktów i wskazówek jest to, że Autor dość często powtarza najistotniejsze rzeczy, a każdy rozdział kończy się krótkim podsumowaniem.

Lektura tej książki uświadamia, że długie życie w optymalnym stanie zdrowia to wynik wielu skomplikowanych procesów zachodzących w organizmie przez całe życie i tylko ten kto posiada odpowiednią wiedzę i wdraża ją świadomie ma na te procesy wpływ…

Related posts

Leave a Comment