Jakiś czas temu uczestniczyliśmy w Ogólnopolskim Sympozjum dla kosmetologów pt. „Mezoterapia – wszystko co należy wiedzieć o nakłuwaniu skóry”. I rzeczywiście, zarówno organizator, Akademia Kosmetologa Joanna Secomska-Stromecka, jak i wykładowcy (m.in. dr inż. Wojciech Karwowski, z Fundacji św. Łazarza), dołożyli wszelkich starań, żeby uczestnicy tego spotkania wynieśli z niego jak najwięcej.
Szkolenie podzielono na dwie części. W pierwszej, wprowadzającej dowiedzieliśmy się m.in., że słowo mezoterapia pochodzi z połączenia słów: greckiego „mesos”, które oznacza środek oraz „therapy” czyli terapia. Ta metoda leczenia polega na dostarczaniu substancji aktywnych do warstwy mezodermalnej skóry, bezpośrednio w miejscu występowania patologii. W mezoterapii igłowej wstrzykiwanie substancji leczniczych i regenerujących w okolice miejsca poddawanego leczeniu ma dwojakie działanie: po pierwsze, miejscowe podanie preparatów maksymalizuje skuteczność ich działania (okazuje się, że jedynie 3-7% powierzchniowo stosowanych preparatów penetruje samodzielnie w skórę – o przenikaniu różnych substancji przez skórę mówił prof. dr hab. n. med. Dariusz Kwolek), a po drugie, wywołane iniekcjami uszkodzenia skóry, pobudzają ją do samoregeneracji i produkcji potrzebnych w tym celu substancji.
Sama mezoterapia, jako technika medyczna powstała w 1952 roku. Jej wynalazcą był znany francuski lekarz, dr Michel Pistor, który u pacjenta z uszkodzonym słuchem ostrzykiwał prokainą (lekiem znieczulającym) okolice uszu na głębokość 3-5 mm. Wprawdzie poprawa słuchu nie nastąpiła, zaobserwowano jednak redukcję objawów towarzyszących takich jak szumy uszne oraz dolegliwości bólowe w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Zachęcony wynikami lekarz oraz jego uczniowie rozwijali stosowanie mezoterapii w leczeniu migreny oraz przewlekłych zespołów bólowych żylaków kończyn dolnych. Od lat sześćdziesiątych XX w. zaczęto na małą skalę wykorzystywać tę metodę w przypadkach takich dermatoz jak łysienie plackowate, rogowiak kolczystokomórkowy, świerzbiączka guzowata czy łuszczyca. W chwili obecnej technika ta jest uznaną na całym świecie metodą leczniczą i kosmetyczną.
Podstawowymi substancjami aktywnymi stosowanymi w mezoterapii są np: koktajle witaminowe z koenzymami i antyoksydantami, pierwiastki śladowe takie jak cynk, żelazo, chrom, wyciąg z miłorzębu japońskiego, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, ekstrakt z Ginkgo Biloba, ekstrakt z karczocha, aloes, rutyna, mocznik i in.. Do zaawansowanych składników aktywnych zaliczamy np. kwas polimlekowy, tretynoinę, kwas alfa-liponowy, deksapantenol, minoksydyl, biotynę, prokainę i in. Do dyspozycji jest też grupa bardzo zaawansowanych składników aktywnych, a w niej m.in. acetyl decapeptyd-3, dekapeptyd-4 (cg-idp2), oligopeptyd-24 (cg-edp3), oligopeptyd-34 (cg-tgp2) i in.. Substancjami strategicznymi są witaminy A, C, colostrum (siara) i kwas hialuronowy.
Zabiegi mezoterapii zalecane są w przypadkach, kiedy chcemy np. poprawić napięcie i pogrubienie skóry, przywrócić skórze elastyczność, spłycić zmarszczki i fałdy, zredukować plamy pigmentacyjne, zredukować rozstępy, blizny zanikowe i przerosłe. Stosowane są również jako wspomaganie terapii trądziku czy w przypadku łysienia.
Jak każdy zabieg estetyczny czy leczniczy i tu jest lista czynników, które dyskwalifikują pacjenta z zabiegu. Do przeciwwskazań do przeprowadzenia mezoterapii należą: aktywne zmiany zapalne skóry (trądzik, wyprysk, łuszczyca), aktywna opryszczka, grzybice i infekcje skórne, nowotwory skóry, tendencje do bliznowaceń, zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca, alergie na metale, ciąża i okres karmienia, przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, sterydów i antybiotyków.
Na koniec pierwszej części szkolenia obejrzeliśmy bogaty zbiór dokumentacji fotograficznej – fotografie „przed” i „po” zastosowaniu mezoterapii w różnych przypadkach (np. blizna pourazowa, zmarszczki i fałdy, plamy pigmentacyjne, blizny zanikowe i przerosłe).
Druga część spotkania rozpoczęła się od zaprezentowania i omówienia urządzeń wykorzystywanych w mezoterapii. I tak do dyspozycji mamy: pistolet, roller, pen, stempel i stempel automatyczny. Zwrócono uwagę na to, że rollery różnią się od siebie długością i ilością igieł czy materiałem, z którego są one wykonane (tytan, stal chirurgiczna, złoto). Różny jest też sposób zaostrzenia igieł – mogą być okrągłe lub ścięte (graniaste), czy w przypadku urządzeń automatycznych – różna częstotliwość uderzeń (4000 i więcej). Przedstawiono nam także inne metody zabiegowe takie jak: jontoforeza, fonoforeza, aquaforeza, elektroporacja, laseroterapia, radiofrekwencja i vacuum.
Po tym wszystkim przyszedł czas na omówienie samej procedury, która zamyka się w kilku punktach:
- Oczyść i zdezynfekuj powierzchnię zabiegową
- Zaaplikuj pierwsze serum
- Wykonaj zabieg nakłuwania
- Zaaplikuj drugie serum
- Nałóż maskę wyciszającą lub serum łagodzące
- Zaleć odpowiedni preparat pielęgnacyjny
Dokładnie omówione zostały główne obszary nakłuwania (twarz, szyja, dekolt i dłonie), jak również techniki nakłuwania. Zwrócono uwagę na to jak dobierać długość igieł do poszczególnych obszarów poddawanych terapii (np. na czole igły o długości 0,5-0,8 mm, a w przypadku policzków – 0,8-1,5 mm).
Cała dawka wiedzy teoretycznej, jaką otrzymaliśmy w ciągu tych kilku godzin, plus obejrzenie filmów ukazujących wykonanie mezoterapii z zastosowaniem różnych urządzeń, a do tego jeszcze obejrzenie zabiegu na żywo, obejrzenie skóry przed i po zabiegu najwyższej klasy urządzeniem do obrazowania medycznego, czyli kamerą do diagnostyki w podczerwieni stanów zapalnych oraz USG do badań dermatologicznych spowodowały, że poczuliśmy się prawie jak eksperci w tej dziedzinie. Napisaliśmy prawie, a jak wiadomo „prawie’ robi wielką różnicę… 😉
Bez obaw, nie będziemy wykonywać mezoterapii, ponieważ po pierwsze nie jesteśmy w tym kierunku wyedukowani, a poza tym nie mamy do tego odpowiednich uprawnień. Pewnie spanikowalibyśmy, jeśli podczas zabiegu pojawiłyby się jakiekolwiek komplikacje. Zostawiamy tę działkę specjalistom, a my pozostajemy przy tym na czym znamy się najlepiej – pisaniu o tego typu (i innych) zabiegach…