Dieta ProLon – nowy sposób na bycie zdrowym?

Twórcą diety ProLon, pierwszej na świecie diety imitującej głodówkę, Fasting Mimicking Diet™ (FMD ™) jest prof. Valter Longo,  gerontolog, który na Uniwersytecie Południowej Karoliny prowadził badania na myszach. Zaobserwował, że grupa gryzoni, która stosowała okresową głodówkę była lżejsza, sprawniejsza, a także charakteryzowała się dłuższym okresem przeżycia. To nie wszystko – populacja poddana eksperymentowi o połowę rzadziej zapadała na raka i była mniej podatna na rozwój stanów zapalnych. Ponad 20 lat badań i obserwacji profesora pozwoliło mu potwierdzić pogląd, że okresowa głodówka pomaga nie tylko utrzymać zdrową sylwetkę, ale także redukować ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i wpływać korzystnie na inne kluczowe dla zdrowia parametry. Wykazano, że ProLon obniża poziom glukozy na czczo (spadek o 11%, który utrzymał się na poziomie 6% po tym, gdy badani powrócili do standardowej diety), której zbyt wysoki poziom może doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Co też istotne, profesor Longo wykazał, że głodówka wywołuje efekt anti-aging na poziomie komórkowym – obniża poziom wskaźnika IGF-1, czyli hormonu starzenia, który dodatkowo zwiększa ryzyko zachorowania na raka i inne choroby związane ze starzeniem (poziom IGF-1 obniżył się o 24%, utrzymując się po tygodniu na poziomie 15%). Zwraca jednak uwagę na to, że dopiero właściwa głodówka, która rozpoczyna się po trzech-czterech dobach postu, uruchamia określone procesy biologiczne.

Dieta ProLon (niskowęglowodanowa, niskobiałkowa, ale zawierająca dobre kwasy tłuszczowe) to zestaw pięciu pudełek (po jednym na każdy dzień), które zawierają specjalnie przygotowane posiłki (zupy, batony energetyczne, suplementy witaminowe i herbaty ziołowe), przy czym poza tymi posiłkami można spożywać wyłącznie wodę. Mamy jednak ważną informację dla „kawoszy” – osobom, które nie potrafią funkcjonować bez kawy dopuszcza się spożycie 1 filiżanki kawy dziennie J. Dieta powinna być przyjmowana przez 5 kolejnych dni. Wszystkie posiłki z pudełka na dany dzień powinny być spożywane tylko w tym dniu. Jeśli  któryś posiłek z planu dnia „wypadł” nam może być spożyty w dowolnym momencie, ale tego samego dnia. Nie powinien być on przenoszony na dzień następny. Łącznie ProLon zawiera ponad 60 składników, które bazują na substancjach pochodzenia roślinnego, są wysoce odżywcze i nie zawierają żadnych dodatków, środków konserwujących (jedynie napój energetyczny ProLon zawiera naturalny środek konserwujący: polieleinę) lub substancji chemicznych. Dzienna kaloryczność posiłków wynosi od 770 do 1100 kcal dzienni. W dniu 6 należy spożywać płynne potrawy (zupy i soki owocowe), a następnie lekkie posiłki, w tym ryż, makaron i małe kawałki mięsa, ryb i / lub roślin strączkowych. Normalną dietę można wznowić w dniu 7 lub 24 godziny po zakończeniu diety ProLon.

Dieta prof. Longo przeznaczona jest dla osób ogólnie zdrowych, które chcą poprawić swoje samopoczucie, dla osób  z nadwagą lub otyłych, które chcą kontrolować swoją wagę w łatwy i zdrowy sposób, dla osób z syndromem metabolicznym, które chcą naprawić swoje zdrowie i zapobiec rozwinięciu się chorób cywilizacyjnych, a także dla osób, które mają nieprawidłowe poziomy biomarkerów procesów starzenia się i uwarunkowanych wiekowo.

W zależności od podstawowych markerów pacjenta oraz pomiarów stanu zdrowia, oceny i zalecenia lekarza dla większości względnie zdrowych osób zaleca się stosować dietę 3-4 razy w ciągu roku. Dla osób z wysokim poziomem wielu biomarkerów w kierunku starzenia się, cholesterolu, IGF-1, CRP, ciśnienia krwi, tłuszczu trzewnego itp. konsultant medyczny może podjąć decyzję o zaleceniu 6-12 cykli ProLon w roku. U pacjentów z bardzo wysokim ryzykiem można go podawać nawet co 15 dni.

Jak przy każdej diecie i tu mamy przeciwwskazania. ProLon nie jest zalecany m.in. dla: osób poniżej 18. roku życia; kobiet w ciąży lub karmiących piersią; osób uczulonych na orzechy lub soję; osób z indeksem masy ciała (BMI) <18; osób ze zdiagnozowaną poważną chorobą; osób przyjmujących leki, których przyjmowanie może być niebezpieczne przy spożywaniu diety z ograniczoną ilością kalorii; osób z cukrzycą (typu 1 i typu 2), chorobami sercowo-naczyniowymi i nowotworami; osób z zaburzeniami pracy wątroby lub nerek, na które mogą mieć wpływ niska zawartość glukozy i białka w diecie.

Co istotne – ProLon powinien być stosowany pod nadzorem lekarza lub dietetyka!

 

Related posts

Leave a Comment