Zabieg z wykorzystaniem peptydów biomimetycznych oraz zabieg PRX-T33

Pod koniec grudnia uczestniczyliśmy w pokazie w Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia (Warszawa), przeprowadzonym przez firmę Fenice, podczas którego zaprezentowano zabieg z wykorzystaniem peptydów biomimetycznych oraz zabieg PRX-T®33. Już na „wejście” spotkała nas miła niespodzianka – było dwa razy więcej słuchaczek, studentek I i II roku studiów magisterskich, niż się spodziewaliśmy. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie!

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wykładu teoretycznego. W pierwszej kolejności omówiony został Profesjonalny Zabieg z Peptydami GVO. Protokół dr George’a Oskarbskiego, oparty na wieloletnich obserwacjach i badaniach, przewiduje połączenie bardzo powierzchniowego microneedlingu (drilling) z zastosowaniem nowej linii produktów na bazie peptydów biomimetycznych. Taka metoda pozwala na optymalne wykorzystanie kontrolowanego procesu regeneracji tkanek w naskórku i powierzchniowych warstwach skóry w bardzo krótkim czasie zaledwie 5 dni. Można jednak stosować też produkty same, bez microneedlingu. Nowa linia GVO z kompleksem peptydów bio-mimetycznych jest zaawansowana technologicznie. W składzie produktów znajdują się takie substancje jak: kwas laktobionowy i glukonolakton, witamina B, laktoferyna, kwas azelainowy, kwas glicyryzynowy, bisabolol, bioflawonoidy, ceramidy i kwas hialuronowy.

W zestawie do zabiegu znajduje się 5 produktów: 1/ PRE-OPERATIVE GEL 4.0 (AHA – PHA – BHA Amphoteric System) – oczyszczający żel do mycia skóry. Zawiera alfa-, beta- i poli-hydroksykwasy oraz specjalny amfoteryczny system buforowy złożony z aminokwasów. W połączeniu z środkami powierzchniowo napinającymi i Terpinen-4-ol, gwarantuje głębokie, ale zrównoważone i delikatne oczyszczenie skóry. Zaleca się stosowanie produktu przed profesjonalnymi zabiegami na twarz; 2/ lONIC SYSTEM 2.0 (PHAs AHAs BHAs Ip6 Kinetic Complex) – pilingujące serum z alfa-, beta- i poli-hydroksykwasami prostymi i złożonymi, kwasem fitynowym (heksafosforanu inozytolu IP6) w specjalnym amfoterycznym systemie buforowym złożonym z aminokwasów. Dzięki różnym wielkościom cząsteczkowym, zmiennej hydrofilności i dynamice tworzenia kompleksów z jonami metali, te substancje aktywne mogą penetrować w zróżnicowany sposób w poszczególnych warstwach naskórka modulując proces keratynizacji, eksfoliacji i obrotu komórkowego. Ich zdolność tworzenia kompleksów również z metalami przejściowymi (żelazo i miedź) gwarantuje silne działanie przeciwutleniające i fotoprotekcyjne; 3/ POLY PEP SYSTEM 3D (Advanced Peptides Complex) -Intensywne serum z innowacyjnym „Poly Pep System 3D” zawiera mieszaninę peptydów biomimetycznych, które działają nawiązując głęboki dialog ze skórą; 4/ lONłC SYSTEM 10.5 Interface Enhancer – intensywne serum charakteryzujące się wyłączną obecnością „Electrolized lonized Water”, czyli elektrolitycznie zredukowaną wodą (antyoksydacyjna, zjonizowana, alkaliczna). Dzięki temu złożonemu zabiegowi fizycznemu woda zmienia znacząco swoje właściwości chemiczno-fizyczne. Przeważają ładunki anionowe, posiada pH alkaliczne i znacznie obniżone jest jej działanie powierzchniowo napinające. Te wszystkie cechy przekładają się na zwiększenie właściwości penetracyjnych w poszczególne warstwy skóry, zwiększa się nawilżenie jak też przenikanie substancji aktywnych i ostatni produkt SS-P CREAM Signal System Peptides – Intensywny zabieg na bazie innowacyjnego kompleksu „Signal System Complex”, zawierający peptydy biomimetyczne o systemie uwalniania „Drone-Like” oraz aktywny kompleks przywracający i odbudowujący fizjologiczne procesy skóry. Wykazuje działanie mimetyczne identyczne z endogennymi bodźcami biochemicznymi. Codzienne stosowanie serum gwarantuje silne działanie antyoksydacyjne, zwiększa elastyczność, nawilżenie i napięcie skóry. Posiada intensywne działanie przeciwzmarszczkowe. Redukuje przebarwienia. Profesjonalny Zabieg z Peptydami doskonale sprawdza się w przypadku każdego rodzaju skóry, a szczególnie zalecany jest dla skór nadwrażliwych, zaczerwienionych (bardzo dobre rezultaty osiąga się w przypadku trądziku różowatego). Wydawało by się, że trudno będzie zapamiętać w jakiej kolejności, który produkt po którym stosować, ale producent pomyślał i o tym. Wszystkie produkty znajdują się w pudełku, a na jego wieku znajduje się „ściągawka” ukazująca co po czym stosować.

Następnie omówiony został zabieg PRX-T®33 – to nieablacyjna stymulacja chemiczna skóry właściwej (biorewitalizacja bez igieł). PRX-T®33 łączy TCA i H2O2 w zrównoważonym stężeniu. TCA 33%, bez uszkodzenia skóry, stymuluje czynniki wzrostu fibroblastów, które dzięki H2O2 mają większe powinowactwo do specyficznych receptorów, a kwas kojowy 5% i H2O2 działają rozjaśniająco. Zabieg PRX-T®33 może być kojarzony ze wszystkimi zabiegami, które znajdują się w ofercie gabinetu, ponieważ jego działanie biorewitalizujące wspomaga działanie innych procedur i zdecydowanie optymalizuje końcowy efekt estetyczny. Niektóre z nich można łączyć podczas tej samej wizyty, inne wykonuje się oddzielnie.

Wskazaniami do zabiegu są: utrata napięcia skóry twarzy i ciała, ujędrnienie skóry dekoltu, blizny zanikowe, rozstępy. Zaleca się także jego przeprowadzenie wspomagająco w leczeniu melasmy i hiperpigmentacji skóry. Zabieg jest prosty do wykonania dla lekarza i bezbolesny dla pacjenta. Co ważne – zabieg ten mogą już też wykonywać kosmetolodzy. Krótko mówiąc, zabieg z wykorzystaniem PRX-T®33 to biorewitalizacja bez użycia igieł (chociaż można także zastosować mikronakłuwanie po zabiegu), TCA bez ryzyka frostu. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji i, co bardzo istotne, nie jest fotouczulający, a więc można wykonywać go przez cały rok, również w lecie. Jest prosty w wykonaniu i krótki, ponieważ cały protokół zabiegowy trwa do 15 minut.

Wieloletnie doświadczenia lekarzy stosujących ten materiał medyczny w zabiegach korekcji wiotkiej skóry potwierdzają, że wykonanie zabiegu PRX-T®33 w jednej sesji zabiegowej (jako zabieg wstępny) wyraźnie zwiększa efekty każdego zabiegu, który zostanie wykonany zaraz po nim. W jednej sesji zabiegowej PRX-T®33 może być łączony m.in. zabiegami z wykorzystaniem sprzętu medycznego np. nieablacyjne zabiegi laserowe, RF, osocze bogatopłytkowe, nici PDO i inne. Racjonalne podstawy tego protokołu opierają się na tym, że w mechanizmie działania TCA w połączeniu z H2O2 zachodzi aktywacja receptorów na fibroblastach. TCA penetruje bez wywoływania efektu „frost” i złuszczenia naskórka, natomiast H2O2 przygotowuje receptory komórkowe i bierze udział w przebudowie macierzy pozakomórkowej. Efekt działania TCA na fibroblasty i pobudzenie neokolagenogenezy sumują się z działaniem stymulującym zabiegów wykonywanych tuż po zastosowaniu PRX-T®33. Bezpośrednie głębokie nawilżenie powstające w tkankach wskutek zastosowania TCA w połączeniu z H2O2 pozwala ponadto na bezpieczniejsze wykorzystanie procedur zabiegowych podgrzewających tkanki oraz łatwiejsze wprowadzanie np. nici biostymulujących. Nie należy jednak łączyć w tej samej sesji toksyny botulinowej z PRX-T®33 – zaleca się zrobić tygodniowy odstęp między jednym a drugim zabiegiem. Podobnie jest z wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego w przypadku powiększania okolicy jarzmowej. Wcześniejsze wykonanie PRX-T®33 wywoła lekki obrzęk i może zaburzyć ocenę okolicy do korekcji. Natomiast wykonanie PRX-T®33 bezpośrednio po wypełniaczu, w wyniku masażu, za pomocą którego nakłada się produkt, mogłoby spowodować przesunięcie się implantu. Cykl PRX-T®33 musi zatem zakończyć się na tydzień przed podaniem wypełniacza, lub rozpocząć po 7-14 dniach od dnia podania wypełniacza. W przypadku wypełniaczy do korekcji drobnych zmarszczek, zalecana jest przerwa 7 dni między zabiegami, ponieważ zabieg PRX-T®33 wykonany tuż przed podaniem wypełniacza może „zamaskować” zmarszczkę.

PRX-T®33 jest zabiegiem przeznaczonym dla obu płci, w każdym wieku. W przedziale wieku 5-12 lat może być wykorzystywany na blizny (ospa wietrzna, liszajec); 12-25 lat – zastępuje oczyszczanie twarzy (wygładza skórę i ułatwia redukcję zaskórników); 25-35 lat – w przypadku melasmy i rozstępów; 35-45 lat – biorewitalizacja twarzy i ciała (zabieg może być wykonany w każdej okolicy ciała), profilaktyka procesu starzenia się skóry, zwiotczenie skóry biustu; >45 lat – korekcja zwiotczałej skóry, poprawa jędrności skóry dekoltu i biustu. W przypadku rewitalizacji twarzy i szyi zaleca się wykonanie 1-5 zabiegów w tygodniowych odstępach. W przypadku rewitalizacji dekoltu i innych części ciała zaleca się wykonanie 4-6 zabiegów w odstępach tygodniowych.

Jak w przypadku każdego zabiegu i tutaj mogą pojawić się działania niepożądane. Zaliczamy do nich: intensywne złuszczanie (trwa 2-3 dni), zaczerwienienie skóry przy pierwszym nałożeniu preparatu, silne pieczenie zaraz po nałożeniu preparatu, opóźnione zaczerwienienie skóry, suchość skóry, alergia na kwas kojowy lub lateks, swędzenie z zaczerwienieniem lub bez w kolejnych dniach po zabiegu, miejscowe stany zapalne. W przypadku większości tych problemów wystarczy stosować przez kilka pierwszych dni krem odżywczy i nawilżający do twarzy WiQo. W przypadku alergii, swędzenia czy stanów zapalnych należy zastosować krem/maść z kortyzonem.

Ogólnymi przeciwwskazaniami do zabiegu PRX-T®33 są: podrażniona skóra i skóra skłonna do podrażnień, łojotokowe zapalenie skóry, alergia na kwas kojowy, alergia na lateks, ciąża i okres karmienia piersią oraz wypryski skórne i/lub aktywna opryszczka.

Omówione zostały też protokoły zabiegowe dla poszczególnych wskazań, ale jeden z nich, odnoszący się do rewitalizacji skóry i szyi przybliżę podczas opisywania samego zabiegu (skorzystałam z okazji, żeby wypróbować go na sobie ;-)).

Po części teoretycznej przyszedł czas na pokaz praktyczny. Do zabiegu z wykorzystaniem peptydów zgłosiła się jedna ze słuchaczek. Jak się dowiedziałam – już kosmetolog. Po osłonięciu linii włosów opaską oczyszczono jej całą twarz za pomocą oczyszczającego żelu (produkt nr 1). Następnie nałożono pędzelkiem piling lONIC SYSTEM 2.0 (produkt nr 2) i po kolei nakładano kolejne produkty, wg wskazanej kolejności. Zabieg zakończył się nałożeniem kremu (SS-P CREAM, produkt nr 5). Mogłyśmy zauważyć, że twarz była lekko zaczerwieniona, ale stan ten ustępował z czasem i przed zakończeniem spotkania skóra u „pacjentki” była odświeżona, napięta i świetlista.

Na koniec odbył się pokaz zabiegu PRX-T®33 na skórze dojrzałej, dość grubej, przetłuszczającej się. Po oczyszczeniu skóry i zabezpieczeniu wazeliną ust, nałożono mi na czoło małą ilość produktu i z naciskiem wmasowywano produkt aż do jego wchłonięcia. Po chwili ponownie nałożono produkt i rozmasowywano go. Czynność tę powtórzono 5 razy – czyli na czole znalazło się 5 warstw produktu. Nie czułam żadnego mrowienia, szczypania, dyskomfortu. Jedyne co odczuwałam to ucisk podczas wmasowywania. Podobną procedurę wykonano na innych obszarach – prawy i lewy policzek, broda i na koniec szyja. Po pięć warstw produktu na każdym obszarze. Po zakończeniu nakładania produktu, po jego wyschnięciu, pozostałości dokładnie zmyto wacikiem nasączonym wodą. Czułam, że skóra jakby się „wypełniła” i rzeczywiście, jak spojrzałam w lustro to widać było wyraźne wygładzenie i napięcie skóry. Można było zauważyć jej lekkie zaróżowienie.  Na koniec zabiegu, na całą twarz i szyję nałożono mi Krem Odżywczy i Nawilżający do Twarzy WiQo do skóry suchej. Jego celem jest odzyskanie na powierzchni skóry filmu hydrolipidowego, zabezpieczenie skóry przed nadmierną suchością i uzyskanie działania łagodzącego przejściowy rumień. Zalecono mi stosowanie tego kremu również w domu w pierwszych dniach po zabiegu. Dodatkowo po dwóch dniach od zabiegu należy stosować raz dziennie produkt Płyn Wygładzający do Twarzy WiQo w połączeniu z kremem nakładanym po 30 minutach od płynu. Po kilku dniach po zabiegu skóra wydaje się być wciąż napięta, wygładzona i jakby odrobinę jaśniejsza.

Podsumowując można obiektywnie stwierdzić, że oba zabiegi są łatwe do przeprowadzenia, bezbolesne dla pacjenta a przy tym dające doskonałe rezultaty.

 

 

 

 

 

Related posts

One Thought to “Zabieg z wykorzystaniem peptydów biomimetycznych oraz zabieg PRX-T33”

  1. Jest to chyba jeden z najlepszych peelingów medycznych, na Divine jest to bardzo fajnie opisane https://divineskin.pl/zabiegi/peelingi/prx-t33/

Leave a Comment