Porozmawiajmy o książkach

Osoby, które regularnie odwiedzają naszą stronę internetową z pewnością pamiętają ostatnią recenzję książki Pani Agaty Zejfer pt. „Kompleksowa terapia problemów skórnych”. Jest to już kolejna książka, którą przeczytaliśmy prawie jednym tchem, a uzyskane informacje pozwoliły nam lepiej zrozumieć świat dermatologii czy kosmetologii. Wszystkie pozycje zostały wydane przez znane i cenione wydawnictwo medyczne, jakim jest PZWL Wydawnictwo Lekarskie. W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać z dr Martą Rozwadowską — wydawczynią w PZWL.

Czy sięgając po wydawane przez Państwa książki, jest szansa, aby przeczytać o najnowszych doniesieniach ze świata nauki? Czy te książki nadążają za postępem nauki?

Przygotowując plan wydawniczy, mamy na uwadze przede wszystkim najnowsze doniesienia ze świata nauki. Jako Wydawnictwo pragniemy, aby zarówno studenci kosmetologii i dermatologii, jak i praktykujący już kosmetolodzy i dermatolodzy mieli dostęp do najbardziej aktualnych oraz rzetelnych informacji. Z tego względu zapraszamy do współpracy najlepszych specjalistów z całej Polski, którzy w sposób klarowny, przystępny i zawsze na najwyższym poziomie przygotują dla naszych Czytelników ciekawe i inspirujące pozycje książkowe. W naszej ofercie znajdują się pozycje wprowadzające do świata nauki (np. Podstawy kosmetologii leczniczej, red. D. Wcisło-Dziadecka; Współczesna dermatologia, red. L. Rudnicka, M. Olszewska, M. Sar-Pomian, A. Rakowska), prowadzące Czytelnika przez tematy trudne, ale niezwykle ważne (Kosmetologia z immunologią skóry, A. Drobnik, A. Słodka; Medyczne aspekty tatuażu, red. A. Szczerkowska-Dobosz), a także poruszające kwestie praktyczne (Pielęgnacja okołozabiegowa. Diagnostyka, suplementacja i pielęgnacja domowa, A. Parzychowska-Parol, A. Zejfer; Psychodermatologia, red. A. Zalewska-Janowska). Do każdej wydanej pozycji podchodzimy bardzo indywidualnie, uzupełniamy treści o nowoczesną, sprawdzoną wiedzę. Wydawane książki są aktualizowane oraz poszerzane, tak aby Czytelnik był zawsze na bieżąco. Zabieg ten gwarantuje nam, że studenci otrzymają najlepsze treści, które – wespół z zajęciami na uczelniach – przygotują absolwenta do podjęcia pracy i zaopiekowania się pacjentem/klientem na najwyższym poziomie. Dzięki publikacjom skierowanym do profesjonalistów mamy świadomość, że ich wiedza także jest podnoszona z roku na rok, a dzięki temu zaopiekowanie się pacjentem/klientem może być całościowe, niejednokrotnie wsparte współpracą na wielu poziomach – lekarz – farmaceuta – kosmetolog.

Jakimi kryteriami kierujecie się w procesie decyzyjnym dotyczącym tego, czy wydacie tę, czy inną pozycję?

Aby móc zapewnić naszym odbiorcom publikacje na najwyższym poziomie, współpracujemy ze specjalistami z całej Polski. Naszymi Autorami są młodzi wykładowcy, specjaliści praktykujący w zawodzie oraz profesjonaliści z tytułem profesora. To niesamowite móc uczestniczyć w projektach, w których wybitni Profesorzy dzielą się wiedzą oraz doświadczeniem z młodszymi kolegami, chcącymi podążać ich drogą. Autorzy swoją pracę traktują nie tylko jako wyzwanie, ale także życiowy cel, podparty zainteresowaniami związanymi z konkretnymi dziedzinami. Dla nich to nie tylko praca, ale przede wszystkim hobby, któremu poświęcają się z całego serca. Zapraszamy do współpracy osoby, które odznaczają się wybitnymi osiągnięciami w świecie nauki. Sumiennie także przyglądamy się propozycjom, które wpływają do naszego Wydawnictwa. Pragniemy, aby publikacje poruszały najnowsze trendy, a na okładkach widniały najważniejsze nazwiska w Polsce. Sam proces wprowadzenia publikacji do planu wydawniczego jest złożony i przeprowadzony niezwykle sumiennie przez wiele działów w Wydawnictwie. Przed zaprezentowaniem tytułu Kolegium Wydawniczemu, w rozmowy dotyczące publikacji są zaangażowane wszystkie działy, m.in. marketingu, handlu oraz reklamy. Dzięki temu mamy pewność, że nic nie umknęło naszej uwadze, a Czytelnicy otrzymają kolejną, wyjątkową ofertę do poszerzenia swojej wiedzy.

Szereg publikowanych/dostępnych obecnie materiałów zawiera niestety niesprawdzone informacje. Jestem przekonany, że spotkaliście się Państwo z terminem fake news. Jak wydawnictwo weryfikuje informacje zawarte w publikowanych przez siebie książkach?

Jak słusznie Pan zauważył, ze względu na szeroki dostęp do informacji oraz możliwość publikowania niesprawdzonych treści do niesprecyzowanego grona odbiorców, podyktowana w ten sposób wiedza nie zawsze jest wiarygodna, a często nawet wątpliwa. Aby uniknąć niesprawdzonych informacji, fake newsów i treści niepotwierdzonych badaniami, nasze publikacje są przede wszystkim recenzowane przez profesjonalistów kompetentnych z danego zagadnienia. Ponadto każda z książek jest szczegółowo sprawdzana przez naszych doświadczonych redaktorów, z którymi nawiązaliśmy wieloletnią współpracę. Podczas spotkań wydawcy ze wspomnianymi działami dyskutowane i zgłaszane są wszelkie wątpliwości i na tym etapie prac decydujemy o zaistnieniu książki w naszej ofercie wydawniczej. Od niemalże 80 lat pracujemy nad podawaniem Czytelnikom rzetelnych oraz bazujących na solidnych podstawach naukowych informacji, wprowadzając coraz to nowsze metody sprawdzania publikowanych treści.

Czy w Państwa ofercie znajdują się pozycje zagranicznych wydawców, które zostały przetłumaczone na język polski?

W naszej ofercie znajdują się książki tłumaczone z języków obcych (np. Fitofarmaceutyki. Oparte na dowodach naukowych kompendium leczniczych produktów ziołowych, red. M. Krauze-Baranowska). Współpracujemy z wieloma wydawnictwami zagranicznymi, z którymi mamy sposobność spotkania się na targach międzynarodowych oraz podtrzymujemy kontakty poprzez współpracujący z wydawcami Dział Wsparcia Zagranicznego. Pragnę jednak zaznaczyć, że przede wszystkim stawiamy na polskich naukowców, wybitnych specjalistów w wielu dziedzinach, ponieważ na pierwszym miejscu zawsze promujemy nasze autorytety.

Czy wśród tak bogatej oferty pozycji medycznych, któraś ze specjalizacji jest szczególnie Wam bliska? Np. najwięcej publikacji obejmuje tematyka kardiologiczna czy diabetologia, a może dermatologia? 

Każdy z wydawców w naszym Wydawnictwie opiekuje się przydzielonymi mu dziedzinami medycznymi. Każda z prowadzonych przez nas dziedzin jest niezwykle bliska naszemu sercu i tak samo ważna. Dzieje się tak dlatego, że zależy nam, aby wszyscy specjaliści mogli mieć dostęp do najnowszej i sprawdzonej wiedzy. Istnieją dziedziny, z których nasza oferta może być bogatsza i szersza, jednakże zależy to od grupy odbiorców oraz prezentowanej tematyki. Publikacje wysokospecjalistyczne mają mniejszą liczbę odbiorców, co wynika z ilości specjalistów zajmujących się daną dziedziną w Polsce. Te, które kierujemy do szerszego grona odbiorców, mają ofertę bogatszą. Pragnę jednak zaznaczyć, że każda dziedzina jest zaopiekowana i indywidualnie rozważana.

Czy oferowane przez Was wydawnictwa mogą służyć studentom medycyny do poszerzania wiedzy z danego zakresu?

Z przyjemnością mogę odpowiedzieć na to pytanie, że mamy bardzo bogatą ofertę publikacji dla studentów medycyny. Bardzo zależy nam, aby właśnie ta grupa otrzymywała treści najbardziej aktualne. Pamiętajmy, że to właśnie tej grupie w przyszłości będziemy zawierzać często swoje zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie. Oferujemy podręcznik z przedmiotów podstawowych, modułowych, a także specjalistyczne monografie. Podczas pracy nad publikacją zapraszamy autorytety ze świata nauki, osoby doświadczone, rozpoznawalne, które mają niezwykły dorobek naukowy. Wielokrotnie dołączamy materiały dodatkowe do podręczników, które mają wspomóc studenta w nauce trudnego zagadnienia. W sprzedaży dostępne są także publikacje mające pomóc utrwalić wiedzę, przypomnieć niektóre zagadnienia oraz przygotować do egzaminów LEK czy LDEK. Efektem naszych starań jest umieszczenie przez konsultanta krajowego publikacji w piśmiennictwie obowiązującym do danej dziedziny. Dla nas, wydawców, to niezwykły moment i ukoronowanie naszej pracy, która jest wspomagana przez wszystkie działy (wspaniałą redakcję, wnikliwych sekretarzy, starannych producentów, kreatywnych grafików). 

A jeśli nie ma się z medycyną do czynienia, a z czystej ciekawości chciałoby się poczytać o… np. alergiach czy problemach skóry, to czy tego typu pozycje napisane są zrozumiałym dla laika językiem?

Nasza oferta wydawnicza jest projektowana przez wydawcę w sposób zrozumiały i przemyślany. W każdej z dziedzin staramy się oferować publikacje wysokospecjalistyczne, literaturę zawodową, podręczniki (także te przygotowujące do egzaminu, np. testy, ćwiczenia sprawdzające). Ponadto oferujemy atlas czy albumy ilustrujące dane zagadnienie. Jeżeli dziedzina na to pozwala, wprowadzamy dla naszych Czytelników publikacje takie jak poradniki (seria Zioła w Medycynie, red. I. Sedlak-Żebrowska, A. Ciołkowski), gdzie treści są zaprezentowane w sposób klarowny i przejrzysty. Serdecznie zapraszam do naszej Księgarni Internetowej (pzwl.pl), gdzie każdy znajdzie coś dla siebie!

Rozmowę przeprowadził Pan Dominik Kłudkiewicz.

Related posts

Leave a Comment