„Z ust do ust – techniki i pułapki estetyczne”-notka z sympozjum

W sobotę 17 września, w Hotelu Crowne Plaza w Warszawie, odbyło się szóste z kolei sympozjum Off-Label pt.: „Z ust do ust – techniki i pułapki estetyczne”.

Jak nietrudno się domyślić, spotkanie w całości zostało poświęcone ustom. Eksperci Off-Label  omówili m.in. anatomię czerwieni wargowej i jej okolicy, narzędzia wykorzystywane do powiększenia czerwieni wargowej (np. kwas hialuronowy, toksyna botulinowa, preparaty autologiczne i in.). Mówili jak radzić sobie m.in. z uśmiechem dziąsłowym, opadającymi kącikami, zmarszczkami palacza czy fizjologiczną utratą objętości wargi białej. Starali się odpowiedzieć na pytanie – kiedy nawilżamy, a kiedy wypełniamy usta, oraz – czy istnieje alternatywa dla wypełniaczy.

Metoda LIP FLIP

Najwięcej czasu poświęcono różnym technikom modelowania ust. Mamy np. LIP FLIP, metodę, za pomocą której możemy uzyskać relaksację mięśnia okrężnego ust, zwiększony wymiar pionowy czerwieni wargowej górnej, mniej widoczne dziąsła podczas mowy i uśmiechu. Zaletą tej metody jest to, że za jej pomocą uzyskujemy przewidywalny i długotrwały efekt bez ryzyka migracji produktu. Technika zabiegu FLIP FLAP polega na iniekcji toksyny botulinowej A w obrębie mięśnia okrężnego ust, 2 mm poniżej konturu czerwieni wargowej. Podaje się 4 x 5 jednostek Speywood Abobotulinum toxin A / Abo Liquid. Zabieg wykonuje się w zrelaksowany mięsień. Konieczne jest przeprowadzenie kontroli po 14 dniach od iniekcji i w razie konieczności, dla lepszego efektu można podać odrobinę kwasu hialuronowego. Jak każdy zabieg i ten może mieć pewne wady czy skutki uboczne. I tak podczas zabiegu pacjent odczuwa ból i występuje krwawienie. Po upływie ok 2 tygodni mogą wystąpić trudności w piciu przez słomkę, niemożność gwizdania, plucia, częściowy niedowład mięśnia okrężnego czy niedomykanie jamy ustnej. Przeciwwskazaniem do tego typu zabiegu są pacjenci z krótkimi zębami.

Techniki aplikacji wypełniaczy

O technikach aplikacji wypełniaczy mówiła dr Katarzyna Grudzień. Przypomniała, że jest ich kilka: 1/ punktowa, 2/ kanapkowa, 3/ wachlarzowa, 4/ podań podłużnych, 5/ kolumnowa, 6/ na płasko oraz 7/ baby doll. Omówiła każdą z nich zwracając uwagę na to, która, gdzie, w jakiej sytuacji najlepiej się sprawdza. Na przykład technika „na płasko”, czy inaczej „Russian Lips”, polega na wykonaniu serii nakłuć i wprowadzeniu drobnych ilości preparatu w obręb warg. Dzięki tej technice uzyskuje się usta bardziej rozciągnięte niż napompowane, o uwydatnionym łuku Kupidyna i wywiniętej wardze górnej. Usta zostają powiększone głównie w wymiarze wertykalnym dzięki wywinięciu czerwieni wargowej na zewnątrz. Pani Doktor pokazała, że w kadrze aparatu, przy ujęciu z boku, usta wydają się być płaskie. Natomiast technika Baby Doll polega na wprowadzeniu preparatu w newralgiczne, naturalnie wydatne strefy ust, ograniczając napływ preparatu do stref fizjologicznie wklęsłych, jak środek wargi górnej oraz dolnej. Dzięki tej technice osiąga się efekt odmłodzenia ust przy zachowaniu naturalnego wyglądu, uwydatnienia łuku Kupidyna, nawilżenia warg i wyrównania ich ewentualnych dysproporcji.

Ważna jest współpraca

Eksperci wielokrotnie zwracali uwagę na to, że konieczna jest bliska współpraca lekarza ortodonty, dentysty z lekarzami wykonującymi zabiegi estetyczne, ponieważ pacjent w wadą ortodontyczną, asymetrią, nierównomiernym podparciem czerwieni wargowej nie może oczekiwać od lekarza poprawiającego wygląd ust idealnego według swojej oceny efektu. Często w pierwszej kolejności należy zadbać o stan jamy ustnej, uzębienie, a potem dopiero poprawiać wygląd ust, aby całkowity efekt był estetyczny i zadowalający.

Podsumowanie

Celowo nie piszemy o wszystkich wystąpieniach. Przedstawiamy tu jedynie namiastkę tego o czym mówiono podczas spotkania. Kolejny raz z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że sesje były na wysokim poziomie merytorycznym. Świetne wykłady i możliwość wymienienia się doświadczeniami z kolegami z branży to znak rozpoznawczy spotkań Off-Label. My szykujemy się już na następne!

Ruszyły zapisy na VII sympozjum Off Label – Uniwersalne wzorce estetyczne – Nefretete – Dolne piętro twarzy i szyja, cz. I*, które odbędzie się 15.10.2022 r. w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie.

Related posts

Leave a Comment