Retinol – supersubstancja odmładzająca i przeciwtrądzikowa

Retinol (pochodna witaminy A, jej czysta postać) jak i inne pochodne witaminy A takie jak np. kwas retinowy, estry retinylu czy retinaldehyd należą do grupy retinoidów, a te, jak pokazują liczne badania naukowe, mają dobroczynne działanie na skórę. Już w połowie lat 80. XX wieku użycie kwasu retinowego okazało się skutecznym sposobem leczenia fotostarzenia się skóry zarówno w modelu mysim, jak i w badaniu klinicznym.

Działanie retinolu

Retinol intensywnie stymuluje i przyspiesza procesy tworzenia nowych komórek naskórka i skóry właściwej, regulując proces keratynizacji. Przenika do głębszych warstw skóry, gdzie stymuluje do pracy fibroblasty – zwiększa ich metabolizm oraz produkcję kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów w skórze właściwej. Poprawia jakość skóry, jej elastyczność. W efekcie skóra staje się grubsza i zregenerowana, a jej gęstość wzrasta. Długotrwałe (wielotygodniowe) stosowanie kosmetyków z witaminą A w odpowiednim stężeniu i formie spłyca płytkie i głębokie zmarszczki, wygładza skórę, poprawia jędrność i sprężystość skóry. Retinol regulując aktywność melanocytów posiada też właściwości wybielająco-rozjaśniające. Dzięki temu sprawdza się w walce z przebarwieniami, zarówno potrądzikowymi, słonecznymi jak i hormonalnymi.

Retinoidy w leczeniu trądziku

Retinoidy odgrywają również kluczową rolę w leczeniu trądziku, ponieważ hamują powstawanie mikrozaskórników i zmniejszają zmiany zapalne i niezapalne. Te stosowane miejscowo na skórę w leczeniu trądziku to tretynoina, izotretynoina, adapalen i tazaroten, natomiast retinaldehyd, estry retinalu, retinolu i retinylu stosuje się w preparatach kosmetycznych.

Działania niepożądane retinolu

W związku z tym, że retinol działa na skórę dość silnie, u niektórych stosujących go osób może pojawić się zaczerwienienie, pieczenie, świąd, czy nadmierne łuszczenie naskórka. W przypadku pojawienia się takich reakcji należy częściej stosować preparaty natłuszczające skórę, bogate w składniki łagodzące i nawilżające. Niezależnie od tego czy aplikujemy retinol na skórę normalną czy wrażliwą należy stosować się do zaleceń jego dawkowania, co zminimalizuje ryzyko dyskomfortu, bowiem ewentualne „działania uboczne” zależą od stężenia retinolu w kosmetyku, sposobu jego aplikacji i oczywiście wrażliwości skóry.

Warto tu dodać, że produkty z retinolem powinno się stosować na oczyszczoną, suchą skórę na noc. Podczas stosowania retinolu należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej na dzień (UVA/UVB) , a także unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Literatura:

1/ Topical retinoic acid enhances the repair of ultraviolet damaged dermal connective tissue, Connect Tissue Res 1984; 12: 139– 50.

2/ Topical tretinoin for photoaged skin. J Am Acad Dermatol 1986; 15: 836– 59.

3/ Retinoids and photodamage, British Journal of Dermatology, Volume127, Issue S41, September 1992, Pages 14-20

4/ Restoration of collagen formation in photodamaged human skin by tretinoin (retinoic acid). New Engl J Med 1993; 329: 530– 5.

5/ Topical retinoids and cutaneous biology, Clinical and Experimental Dermatology, Volume21, Issue1, January 1996, Pages 1-10

6/ Photoaging and topical tretinoin: therapy, pathogenesis, and prevention. Arch Dermatol 1997; 133: 1280– 4.

7/ Retinoids in the treatment of skin aging: an overview of clinical efficacy and safety. Clin Interv Aging 2006; 1: 327– 48.

8/ Topical retinoids in acne – an evidence‐based overview, Journal of the German Society of Dermatology, Volume6, Issue12, December 2008, Pages 1023-1031

9/A comparative study of the effects of retinol and retinoic acid on histological, molecular, and clinical properties of human skin, Journal of Cosmetic Dermatology, Volume15, Issue1, March 2016, Pages 49-57

Related posts

One Thought to “Retinol – supersubstancja odmładzająca i przeciwtrądzikowa”

  1. […] który ma udowodnione dobroczynne działanie na skórę (o retinolu można więcej przeczytać TU […]

Leave a Comment