Trądzik u osób dorosłych

Podczas XIX Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti- Aging został poruszony m. in temat skuteczności leczenia trądziku u osób dorosłych metodą Acnelan. Wyniki badań obserwacyjnych wygłosiła wybitna specjalistka z wieloletnią praktyką w leczeniu tego schorzenia dr n. med Ewa Chlebus.

Marka Mezoestetic wraz z organizacją Dermus zrzeszającą lekarzy dermatologów opracowała zabieg Acnelan będący dermatologiczną terapią wspomagającą leczenie trądziku o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Szczególnie wskazany jest w przypadku trądziku zaskórnikowego, acne tarda – trądziku osób dorosłych i acne excoriée zwanego neuropatycznym lub „z wydrapywania”. Zabieg podtrzymuje efekty przeprowadzonych dotychczas kuracji, redukuje blizny, przebarwienia i korzystnie wpływa na cerę z problemem łojotokowym. Skuteczność terapii opiera się na innowacyjnej formule, schemacie postępowania i substancjach aktywnych zawartych w całej gamie produktów. Pełna kuracja obejmuje 3 zabiegi w gabinecie lekarskim co 15-21 dni, a także obowiązkową pielęgnację międzyzabiegową stosowaną przez pacjenta w domu.

Jak wygląda sam zabieg?

Na oczyszczoną i zabezpieczoną skórę, lekarz nakłada piling, który ma postać dwufazowej, żelowej maski, która lekko zastyga w trakcie zabiegu. Piling pozostawiany jest maksymalnie na 3 minuty, po czym jest neutralizowany i zmywany. Następnie nakładane jest serum przeciwzapalne, które łagodzi podrażnienia i zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, dodatkowo stosuje się maskę w płacie z włókien krystalicznych 3D o intensywnym działaniu regenerującym i naprawczym. Zabieg kończy się nałożeniem kremu ochronnego z filtrem SPF 50. W trakcie stosowania terapii Acnelan i minimum miesiąc po jej zakończeniu obowiązkowo należy stosować wysoką fotoprotekcję. Kluczowymi składnikami pilingu są bexaretinyl complex – pochodne retinoidów oraz opatentowany m. acne complex łączący kwas migdałowy, szikimowy, salicylowy i azealinian disodowy. Cała receptura została wzbogacona o kaolin i siarkę, które dodatkowo działają keratolitycznie, przeciwbakteryjnie i przeciwdziałają blokowaniu ujść gruczołów łojowych.

 

Połączenie retinoidów i kwasów o różnym mechanizmie działania nie jest tutaj przypadkowe. Nie tylko oddziałują na wszystkie elementy patogenezy trądziku, ale także łagodzą jego przykre następstwa. Najczęstszym z nich są blizny i przebarwienia pozapalne, które, jak podkreśla dr n. med. Ewa Chlebus, dotyczą aż 79% pacjentów dotkniętych trądzikiem wieku późnego. Zastosowany w formule kwas salicylowy działa komedolitycznie, zwiększa stopień penetracji innych substancji, ale ma także właściwości rozjaśniające przez zmniejszanie ilości melanosomów w naskórku. Za dodatkowe działanie depigmentacyjne, a także złuszczająco-normalizujące odpowiadają zastosowane pochodne retinoidów. Azealinian disodowy (pochodna kwasu azelainowego) działa przede wszystkim przeciwłojotokowo przez inhibicję 5-α– reduktazy. Z kolei kwas szikimowy, który naturalnie pozyskiwany jest z owoców anyżu, hamuje aktywność lipazy i wzrost drobnoustrojów Malassezia furfur i Propionibacterium acnes. Podobnie rzecz się ma dla kwasu migdałowego, który ma silne działanie antybakteryjne, a dzięki swojej dużej cząsteczce jest wyjątkowo łagodny. Zabieg skutecznie redukuje przebarwienia, spłyca blizny, gasi stany zapalne , odblokowuje i normalizuje pracę gruczołów łojowych, a co za tym idzie ogranicza przetłuszczanie i widoczność porów. Z wyników badań obserwacyjnych przedstawionych przez dr Ewę Chlebus dowiadujemy się, że ponad 85% pacjentów poddanych kuracji Acnelan była zadowolonych z rezultatów leczenia, stwierdzając, że ich stan skóry się poprawił. Poprawę w jakości skóry i wydzielania sebum oceniono na 78%, a zmniejszenie zmian zapalnych aż o 89%.

Zaznacza się jednocześnie, że fundamentalne znaczenie ma systematyczność i regularność po stronie pacjenta w warunkach domowych. Sami ankietowani w 90% uznali, że stosowanie terapii domowej poprawiło efekty leczenia u lekarza. Kuracja domowa jest integralną częścią zabiegu i decyduje o powodzeniu całej terapii, ponieważ trądzik jest chorobą nawrotową, a redukcja jego objawów wymaga wielokierunkowego działania. W skład pielęgnacji domowej wchodzi przeciwbakteryjna pianka oczyszczająca z mocznikiem, aktywny krem acne-one, maska oczyszczająco-złuszczająca, punktowy produkt na niedoskonałości i krem z filtrem SPF 50. Szczególnie interesujący wydaje się krem acne-one, zawierający tak samo jak piling bexaretinyl kompleks i m. acne kompleks. Częstotliwość aplikowania wybranych produktów ustala lekarz, modyfikując i dopasowując pielęgnację w zależności od stanu skóry i ilości przeprowadzonych już zabiegów.

Przeciwwskazania do stosowania Acnelanu są podobne jak w przypadku innych pilingów chemicznych. W szczególności są nimi: ciąża i karmienie piersią, uczulenie lub nadwrażliwość na składniki aktywne (m. in salicylany), choroby autoimmunologiczne, aktywna opryszczka, terapia doustna i zewnętrzna retinoidami, leczenie laserowe w ciągu ostatnich 6 miesięcy, uszkodzenie i przerwanie ciągłości naskórka, osoby będące w trakcie leczenia trądziku.

Artykuł został opracowany na podstawie wykładu XIX Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti- Aging oraz materiałów reklamowych Mesoestetic.

Autor artykułu Kamila Szymańska

Related posts

Leave a Comment