Skóra wokół oczu – rozmowa ze specjalistą

Panią Doktor Magdalenę Potembską-Eberhardt poznaliśmy w Klinice Femmed, której jest założycielką. Do kliniki, znajdującej się na warszawskim Mokotowie, udaliśmy się na zabieg, innowacyjną terapię wykorzystującą  laser zielony Emerald. Podczas zabiegu wywiązała się bardzo interesująca rozmowa. Okazało się, że tematów do omówienia było tak wiele, że powstał materiał, którym chcielibyśmy się z Wami podzielić. Zapraszamy do zapoznania się z treścią przeprowadzonej rozmowy…

Pani Doktor, specjalizuje się Pani w chirurgii ogólnej oraz plastycznej. Ma Pani duże doświadczenie w zabiegach wykonywanych w okolicy oka, ale zanim przejdziemy do szczegółów, chcielibyśmy dopytać o to, jaką najczęściej „krzywdę” robimy oczom podczas codziennej pielęgnacji. Czy mogłaby Pani Doktor powiedzieć czego nie należy robić skórze wokół oczu, żeby jak najdłużej cieszyć się jej zdrowym wyglądem?

Dr Magdalena Potembska-Eberhardt (MPE): Pielęgnacja okolicy oka jest bardzo ważna. Skóra powiek jest bardzo cienka więc już od młodych lat powinniśmy o nią dbać. Prawidłowo dobierane kosmetyki, używanie kremów z filtrem podczas nasłonecznienia i okularów przeciwsłonecznych, to wszystko pozwoli długo utrzymać skórę  w dobrej kondycji. Bardzo ważną kwestią jest również, u osób malujących się, prawidłowo i starannie wykonywany demakijaż. To czego nasze powieki nie lubią to na pewno intensywne pocieranie, rozciąganie.

Odpowiednia pielęgnacja jest ważna, ale nadchodzi taki czas, że warto sięgnąć po dobrodziejstwa medycyny estetycznej, zabiegi małoinwazyjne. Co wg Pani Doktor doświadczenia przynosi najlepsze efekty? Czy można mówić o tym, że jakiś zabieg jest rewelacyjny, czy należy raczej mówić o tym, że wszystkie zabiegi przynoszą efekty, pod warunkiem, że są dobrze dobrane?

MPE: Trudno mówić o jednym rewelacyjnym zabiegu, gdyż każdy z nas inaczej się starzeje i różne są potrzeby naszej skóry.  Z każdym pacjentem zgłaszającym się z problemami wokół oczu  powinniśmy omawiać co dokładnie pacjentowi przeszkadza, przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad. Dopiero wtedy można dobierać zabieg lub planować długofalową terapię. To co sprawdziło się u koleżanki nie koniecznie musi sprawdzić się u mnie.

Kiedy można lub należy „sięgnąć” po zabiegi chirurgiczne w celu poprawy jakości skóry wokół oczu?

MPE: To zależy czy problem dotyczy powiek górnych czy dolnych. Jeśli chodzi o powieki górne to nadmiar skóry jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego. Możemy oczywiście próbować terapii laserowych, ale efekty nie są zadowalające.

Inaczej jest z powiekami dolnymi, zabieg chirurgiczny jest wskazany dopiero, gdy obecne są przepukliny tłuszczowe i tzw. girlandy, czyli duży nadmiar skóry. Nie powinno się kwalifikować do zabiegu chirurgicznego pacjentów ze zmarszczkami mimicznymi czy niewielką wiotkością skóry, ponieważ zabieg taki może doprowadzić do powikłań w postaci odwijania powieki tzw. ektropionu. Dlatego też w problemach estetycznych powiek dolnych powinniśmy wykorzystywać szeroki wachlarz zabiegów medycyny estetycznej.

Jak często można powtarzać zabiegi chirurgiczne wokół oka?

MPE: Jeśli pacjent jest prawidłowo zakwalifikowany i zabieg jest prawidłowo wykonany to efekty utrzymują się około 10 lat.

Oczywiście jeśli jest potrzeba, bo np. nie zostały usunięte przepukliny powiek górnych, to można zabieg powtórzyć wcześniej. Powtórne zabiegi zawsze jednak obciążone są większym ryzykiem powikłań.

Jakie są najczęstsze powikłania po tego typu zabiegach chirurgicznych?

MPE: Oczywiście każdy chirurg powinien tak przeprowadzić zabieg, aby uniknąć powikłań, ale niestety nawet bardzo doświadczonym operatorom one się zdarzają.

Jeśli chodzi o plastykę powiek dolnych to z wczesnych powikłań boimy się krwiaka zagałkowego, gdyż może on doprowadzić do utraty wzroku. A także wspomnianego wcześniej ektropionu, czyli odwijania powieki – prowadzi on do zaburzenia wydzielania łez, wysychania rogówki.

W powiekach górnych dość często zdarza się niesymetryczne usunięcie przepuklin, które jest dość proste do naprawienia. Gorszym powikłaniem jest zbyt duże usunięcie nadmiaru skóry i doprowadzenie do niedomykalności powiek.

Czy w ostatnim czasie w chirurgii okolicy oka pojawiły się jakieś ciekawe trendy, technologie, które mogą przynieść nowe podejście czy rozwiązania?

MPE: Nowością, którą już od pewnego  czasu możemy stosować  są  przeszczepy tzw. nano tłuszczu. Dzięki zmianom i wprowadzeniu nowych kaniul i konektorów do przygotowywania tkanki tłuszczowej możemy ją przeszczepiać w okolicę dolnych powiek w postaci bardzo rozdrobnionej, z dużą zawartością komórek macierzystych. Taki zabieg skutecznie likwiduje cienie pod oczami, rewitalizuje i przebudowuje skórę.

Polecane są także zabiegi hybrydowe, czyli łączenie przeszczepu tkanki tłuszczowej z zabiegiem laserowym albo zabiegu chirurgicznego z jednoczasowym przeszczepem nano fat.

Często mówi się, że szewc bez butów chodzi. O Pani tego powiedzieć nie można. Jak Pani Doktor dba o swoje „oczy”? Czy zabiegi, które Pani proponuje i wykonuje w klinice przetestowała Pani wcześniej na sobie?

MPE: Oczywiście dbam o okolicę oczu za pomocą pielęgnacji domowej. Moim ulubieńcem jest krem z peptydami od Image Skin Care.  Bardzo fajne są produkty z retinolem, ale niestety moja skóra pod oczami jest bardzo wrażliwa na ten składnik i nie mogę ich stosować.

Staram się regularnie wykonywać  mezoterapię, rzadziej radiofrekwencję mikroigłową. 

Nie przetestowałam wszystkiego ;( , ale tylko  dlatego, że nie potrzebuję części zabiegów.  Zarówno dla siebie jak i dla pacjentów dobieram zabiegi tak, aby przyniosły jak najlepsze efekty. 

Ostatnie pytanie – co Panią Doktor najbardziej drażni w świecie beauty?  Ogólne pytanie, ale …daje wiele możliwości odpowiedzi

MPE: Oj jest wiele rzeczy, które drażnią mnie w świecie beauty. Najbardziej chyba nieodpowiednie dobieranie zabiegów – dobierany jest zabieg modny (często drogi!) albo laserowy, bo właśnie sprzęt został kupiony i musi się szybko spłacić.  Drugą taką rzeczą, która mnie bardzo drażni, jeśli chodzi o operacje powiek, to fakt, że zabiegi te stały się dość popularne i wszyscy chcą je wykonywać, bez względu na to, czy mają o tym pojęcie czy nie. Uważam, że  np.  stomatolog czy neurolog nie powinien zabierać się za plastykę powiek… Lekarz, który nie specjalizował się w tego typu zabiegach nie ma doświadczenia (ani wiedzy), nie tylko w prawidłowym wykonaniu zabiegu, ale co najważniejsze leczeniu powikłań  po zabiegu. Kurs jednodniowy mu tego, czyli doświadczenia ani wiedzy nie da!

Dziękujemy za rozmowę!

Doktor Magdalena Potembska-Eberhardt, specjalista chirurgii ogólnej i plastycznej. Założycielka Kliniki Femmed. Członek Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Towarzystwa Flebologii, a także Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, które należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia medycyny Estetycznej.

Related posts

Leave a Comment