Menopauza a skóra

„Wpływ menopauzy na skórę i procesy starzenia” – to tytuł jednego z licznych wystąpień podczas 102. Dorocznego Spotkania Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów (5-7 lipca 2022 r.). Specjaliści z Sussex i Brighton przypomnieli, że menopauza zwykle występuje u kobiet w wieku 45–55 lat1 i tak jak jej wpływ na układ krążenia i kości jest dobrze udokumentowany, tak wpływ menopauzy na skórę i proces starzenia się często jest niedoceniany. W związku z tym, dokonali oni przeglądu piśmiennictwa, aby ocenić wpływ menopauzy i okołomenopauzy na skórę oraz związane z tym zmiany estetyczne.

Co wyczytamy w piśmiennictwie?

Według dostępnego piśmiennictwa menopauza ma wyraźny wpływ na syntezę kolagenu z utratą prawie 30% w ciągu pierwszych 5 lat po menopauzie.2 Zastąpienie estrogenów, hormonów, których organizm kobiety już nie wytwarza, doprowadziło do przywrócenia poziomu kolagenu do poziomu sprzed menopauzy i zwiększenia grubości skóry w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia terapii. Zmniejszenie stężenia elastyny, postrzegane klinicznie jako wiotkość i zmarszczki, nasila się wraz z menopauzą. Okazuje się, że sprzeczne są badania co do korzyści z hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) na elastynę; jednak niektóre badania wykazały wzrost całkowitej elastyny ​​przy miejscowym stosowaniu estrogenu. Następstwa menopauzy na naskórek i tkankę podskórną są słabo zbadane.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

Jak podkreślili autorzy wystąpienia, starzenie się skóry jest procesem wieloczynnikowym, jednak wpływ menopauzy, szczególnie na skórę właściwą, jest wyraźnie udokumentowany. Wykazano, że stosowanie HTZ ma korzystny wpływ na wygląd zmarszczek, chociaż zmian/różnicy nie zaobserwowano u kobiet palących. Innymi opcjami mającymi na celu poprawę stanu skóry są: fotoochrona, miejscowe stosowanie retinoidów i przeciwutleniaczy.

Podsumowanie

Wpływ starzenia się, zwłaszcza szybkie zmiany zachodzące po menopauzie wpływają niestety na wygląd ciała i mogą wpływać na jakość życia. Specjaliści zwrócili uwagę na fakt, że dermatolodzy często nie dostrzegają roli HTZ w redukcji zmarszczek i zwiększeniu grubości skóry.

  1. Wines N, Willsteed E. Menopause and the skin. Australas J Dermatol 2001; 42: 149–60.
  2. Duarte G, Trigo A, de Oliveira M. Zaburzenia skóry podczas menopauzy. Cutis 2016; 97: E16–23).
  3. Erin Kamp, Esra Musbahi, Mariha Ashraf, Ginny Ponsford and Claudia DeGiovanni. The impact of menopause on the skin and ageing process. BJD July 2022, 187, S1, 87-88. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bjd.21315

Related posts

Leave a Comment