Toksyna botulinowa a ból głowy

Zaintrygował nas tytuł jednego z artykułów, który ukazał się na łamach lutowego wydania Journal of Cosmetic Dermatolgy – „Czy toksyna botulinowa jest przyczyną bólu głowy, czy jest na niego lekarstwem?

Jak wiadomo, toksynę botulinową stosuje się we wskazaniach kosmetycznych, ale też m.in. w leczeniu bólu głowy (migreny). W ostatnich latach notuje się jednak przypadki bólu głowy, który pojawił się po iniekcjach toksyny botulinowej. Nie przeprowadzono jednak żadnych badań klinicznych dotyczących tej pozornie paradoksalnej kwestii.

Dlatego też celem, jaki postawili sobie autorzy artykułu była ocena częstości występowania bólu głowy i jego cech klinicznych u pacjentów, u których stosowano toksynę botulinową w celach kosmetycznych.

W okresie od stycznia 2019 r. do stycznia 2021 r. 186 pacjentów leczonych w klinice autorów toksyną A w celach kosmetycznych zostało przebadanych retrospektywnie. Zbadano także kliniczną i demograficzną charakterystykę pacjentów, którzy zgłaszali dolegliwości bólowe głowy.

Ból głowy odnotowano u 19 (10,2%) ze 186 pacjentów włączonych do badania. Spośród 19 pacjentów, którzy zgłaszali bóle głowy, u 17 (89,4%) dolegliwość pojawiła się w ciągu pierwszych 24 godzin. U 16 (84,2%) dolegliwość ustąpiła w ciągu pierwszych 3 dni, a u 12 (63,1%) wystąpiła samoistna regresja bez konieczności stosowania środków przeciwbólowych. Stwierdzono, że tempo rozwoju bólu głowy po zabiegu było istotnie statystycznie wyższe u pacjentów z rozpoznaniem nadciśnienia tętniczego (p = 0,000) i u tych, u których likwidowano zmarszczki królicze, czyli zmarszczki mimiczne zlokalizowane po bokach nosa, które powstają w wyniku częstego marszczenia nosa (p = 0,016). Dziesięciu pacjentów (52,6%) opisywało stałe, 17 pacjentów (89,5%) miało rozlane, a 11 pacjentów (57,9%) miało pulsujące bóle głowy.

Autorzy publikacji doszli do wniosku, że stosowanie iniekcji toksyny botulinowej powoduje rozlane, ciągłe bądź pulsujące bóle głowy, które zaczynają się wkrótce po zabiegu i ustępują w dość krótkim czasie bez konieczności leczenia.

Czy spotkaliście się z takimi objawami po iniekcji BTX-A? A może ktoś z Was poddał się leczeniu bólu głowy za pomocą toksyny botulinowej?

Journal of Cosmetic Dermatology, Volume 21, Issue 2, February 2022, Pages 595-599

Related posts

Leave a Comment