Kwas glicyretynowy w pielęgnacji i leczeniu skóry

Powrót do natury, a co za tym idzie – coraz większa wśród konsumentów popularność kosmetyków opartych na substancjach naturalnych spowodowała wzrost ich wykorzystania w produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych i produktów leczniczych.

Naturalny składnik

Doskonałym przykładem na wykorzystanie substancji pochodzenia naturalnego może być np. kwas 18b-glicyretynowy (GA) – główny aktywny składnik wyciągu z korzenia lukrecji. Korzeń lukrecji znany jest i używany w Chinach już od kilku tysięcy lat i do dnia dzisiejszego odgrywa w medycynie chińskiej bardzo ważną rolę. Uprawę lukrecji w Europie Zachodniej i Środkowej rozpowszechnili benedyktyni w XV wieku. Zioło to rośnie w południowej Rosji, Azji Środkowej, regionie Morza Śródziemnego, północnych Chinach i Ameryce, a także w Polsce.

Jakie właściwości wykazuje kwas glicyretynowy?

Kwas glicyretynowy (glicyryzyna) jest składową kwasu glicyryzynowego i oba te związki mają działanie m.in. przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe czy antyoksydacyjne. Te właściwości doskonale sprawdzają się w dermatologii i kosmetologii. Kwas glicyretynowy posiada silne własności wiązania wody w skórze. Jest więc skutecznym składnikiem nawilżającym. Ponadto bardzo rzadko obserwuje się alergiczne kontaktowe zapalenie błony śluzowej związane ze stosowaniem kwasu glicyretynowego, co dodatkowo sprawia, że jest doskonałym składnikiem produktów do pielęgnacji i/lub leczenia zmian skórnych.

Oprócz kwasu glicyryzynowego i glicyretynowego, wyciąg z korzenia lukrecji zawiera wiele innych związków aktywnych takich jak flawonoidy, izoflawony, saponiny, polisacharydy, fitosterole, pektyny, olejek eteryczny, wolne aminokwasy i minerały.

Właściwości kwasu glicyretynowego

Sam GA i ekstrakt z korzenia lukrecji, który, jak już wspomnieliśmy, zawiera GA jako kluczowy składnik, mogą być stosowane jako środki pomocnicze w leczeniu atopowego zapalenia skóry, egzemy, łuszczycy, świądu i trądziku pospolitego (działa przeciwbakteryjnie oraz zmniejsza produkcję sebum, poprzez hamowanie działania enzymu 5-LOX (5-lipooksygenazy). Kwas glicyretynowy łagodzi stany zapalne skóry, podrażnienia, swędzenie i działa przeciwobrzękowo. Hamuje uwalnianie histaminy i reakcje alergiczne. Wspomaga regenerację komórkową oraz przyspiesza gojenie ran, drobnych uszkodzeń skóry i wyprysków. Doskonale sprawdza się też w łagodzeniu skutków oparzeń słonecznych, ma bowiem zdolność zmniejszania rumienia i pigmentacji wywołanej przez UVB. Dzięki własnościom immunostymulującym i antyoksydacyjnym wzmaga regenerację komórek skóry, która, niestety, obniża się wraz z wiekiem. Dodatkowo hamuje działanie hialuronidazy, enzymu rozkładającego naturalny kwas hialuronowy w skórze, który odpowiada za jędrność i nawilżenie skóry, dlatego jest polecany także jako składnik przeciwzmarszczkowy. Ze względu na swoje właściwości hipopigmentacyjne może być z powodzeniem stosowany w kosmetycznych preparatach wybielających.

Z punktu widzenia dermatologii i kosmetologii najistotniejszym atutem GA jest jego skuteczność przeciwzapalna, która jest szczególnie ważna, ponieważ procesy zapalne stanowią podstawę wielu problemów skórnych.

Literatura:

1/. 18b-Glycyrrhetinic acid: its core biological properties and dermatological applications, International Journal of Cosmetic Science, 2019, 41, 325–331.

2/. A history of the therapeutic  use  of  liquorice  in  Europe, Journal of Ethnopharmacology 2005, 99, 317–324.

3/. Aktualny stan wiedzy na temat chemizmu i aktywności biologicznej lukrecji gładkiej Glycyrrhiza glabra L., Postępy Fitoterapii 2/2017, s. 158-164

4/. Complementary therapy for psoriasis. Dermatologic Therapy 2003, 16,164–174.

Related posts

Leave a Comment