Depilacja zbędnego owłosienia – epilacja laserowa cz. 2

W pierwszej części materiału przedstawiliśmy ogólne informacje na temat epilacji laserowej zbędnego owłosienia. W drugiej „wchodzimy” w szczegóły…

Do epilacji laserowej wykorzystuje się różne urządzenia. Najnowocześniejsze technologie wyposażone są np. w inteligentny czytnik poziomu melaniny w skórze. Urządzenie takie rozpoznaje indywidualne właściwości skóry i przesyła dane do systemu komputerowego w laserze. Dane te są analizowane i na ich podstawie dobierane są spersonalizowane, optymalne parametry zabiegu. Często, osobom z dużym doświadczeniem nie potrzebne są tego typu dodatki. Wychodzą oni z założenia, że doświadczony operator sam potrafi prawidłowo odczytywać reakcje skóry i dobierać odpowiednie parametry dla każdego pacjenta tak, żeby zabieg był skuteczny i jednocześnie, żeby nie dochodziło do ew. poparzeń.

Obecnie wiele innowacyjnych urządzeń posiada inne udogodnienia. Są nimi systemy chłodzące (chłodzone glikolem etylenowym, powietrzem, wodą), które powodują, że odczucia bólowe dla pacjentów są zminimalizowane, a zabieg nie jest nieprzyjemny. Gabaryty urządzeń do epilacji laserowej też są różne i nie należy się nimi sugerować. Nawet małe i poręczne urządzenie, wyróżniające się lekką i ergonomiczną głowicą zabiegową, której okienko np. o powierzchni 1,2 cm2 schładzane do temperatury -7 (co powoduje, że ból podczas zabiegu jest mniej odczuwalny i niepotrzebne jest znieczulenie) daje doskonałe rezultaty zabiegu. Najnowsze urządzenia charakteryzują się też krótszym czasem trwania zabiegu – nawet aż o 75%. Co też istotne, część najnowszych urządzeń wykorzystuje np. system zasysania skóry – VACUM, dzięki czemu epilacja laserowa odbywa się bez powikłań takich jak przebarwienia czy popękane naczynka krwionośne.

 

 

 

 

 

 

 

Przykładowy laser wykorzystywany do epilacji laserowej.

 

To co najważniejsze – parametry skutecznego impulsu lasera do epilacji wyznaczają znane kryteria selektywnej fototermolizy;

  1. długość fali impulsu laserowego musi być silnie pochłaniana przez melaninę cebulki włosa,
  2. wiązka musi być słabo pochłaniana przez tkanki otaczające cebulkę, aby nie traciła swojej intensywności przed dotarciem do macierzy włosa,
  3. czas trwania impulsu laserowego musi być istotnie krótszy od czasu chłodzenia cebulki, aby impuls ciepła nie rozpływał się w otaczających tkankach,
  4. gęstość energii dostarczana przez impulsu laserowy musi być wyższa od progu uszkodzenia termicznego komórek macierzy włosy – warunek skutecznej fototermolizy.

Osiągniecie zadowalającego efektu epilacji określonej powierzchni wymaga powtórzenia zabiegów laserowych od 3 do 6 razy, gdyż impuls laserowy działa tylko na włosy w fazie wzrostu, czyli w fazie anagenu. W pozostałych fazach cyklu włosa koncentracja melaniny w komórkach macierzy jest dużo mniejsza i impulsy laserowe nie są w stanie ich zniszczyć. Zazwyczaj w anagenie jest ok. 1/3 włosów i te podczas zabiegu są skutecznie eliminowane. Podczas naświetlania laserem wszystkie włosy podlegają większemu (1/3) lub mniejszemu (2/3) stresowi termicznemu. Stres ten jest wystarczającym bodźcem do przerwania cyklu wzrostu włosów na naświetlanym obszarze, czego objawem jest wypadnięcie wszystkich włosów. Po 3-5 tygodniach zauważamy jednak szybko rosnące nowe, może nieco rzadsze i cieńsze włoski. Jest to moment krytyczny, w którym wszystkie włosy na danym obszarze są w stanie anagenu, mają najwyższą koncentrację melaniny i są idealnie „wystawione” na potraktowanie je laserem. Bardzo staranne, uważne i dokładne przeprowadzenie drugiego zabiegu ma decydujące znaczenie dla efektu epilacji i czasu trwania terapii. Znane są przypadki, że dla osiągnięcia zamierzonego efektu wystarczyły tylko te dwa zabiegi! Trzeci czy czwarty zabieg często wynika z tego, że albo zbyt szybko przeprowadzono drugi zabieg, albo z braku dokładności w pokrywaniu całego obszaru impulsami.

Dla sukcesu terapii istotne są więc: odpowiednia kwalifikacja pacjenta, doświadczenie operatora, który dobierze optymalne dla każdego pacjenta indywidualnie, ustawienia urządzenia (za słabe nic nie dadzą, za mocne mogą doprowadzić do poparzenia), wystarczająco długie odstępy pomiędzy zabiegami oraz właściwa pielęgnacja skóry po zabiegu.

 

 

Related posts

Leave a Comment