Raport – „Jak dbają o siebie Polacy?”

Nie bez powodu w poniedziałek zadaliśmy Wam pytania:

Czy jesteście zadowoleni ze swojego wyglądu?

Czy chcielibyście skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Wasze odpowiedzi już znamy, ale szczerze mówiąc mieliśmy pewien niedosyt, niewiele tych odpowiedzi było… :(. Ciekawi byliśmy jak to wygląda na większej grupie osób. Dotarliśmy więc i zapoznaliśmy się z wynikami szerszego badania, przeprowadzonego przez Kantar Polska dla Holistic Clinic (klinika medycyny estetycznej, która koncentruje się na kompleksowej, długoterminowej i nieinwazyjnej koncepcji dbania o siebie, zgodnie z filozofią SMART AGING (inteligentne starzenie się). Badanie miało na celu uzyskanie odpowiedzi na pytania, jak mieszkańcy Polski podchodzą do kwestii wyglądu i dbania o siebie, czy widzą związek między świetnym wyglądem a dobrym zdrowiem i samopoczuciem oraz jaką mają wiedzę na temat skuteczności zabiegów kosmetycznych i nowoczesnej medycyny estetycznej.

Badanie przeprowadzono na grupie 1025 osób. Były to wywiady online, przeprowadzone na początku października ubiegłego, na reprezentatywnej próbie polskich internautów 16+.

Ciekawi jesteście co inni myślą o swoim wyglądzie?

Jak mogliśmy wyczytać w Raporcie, większości mieszkańców Polski, bo aż 85% zależy na atrakcyjnym wyglądzie, ale tylko połowa ocenia swój wygląd jako dobry lub świetny. Czterdzieści procent badanych uznała swój wygląd za przeciętny, a prawie co dziesiąty za dostateczny (co oznacza, że osoby te przykładają minimum wysiłku do dbania o siebie). Dla kobiet dobry wygląd jest istotny częściej (89%) niż dla mężczyzn (82%). Szczerze mówiąc myśleliśmy, że różnica będzie tu jednak większa… 😉

Dwie trzecie badanych chciałoby schudnąć / wyszczupleć i jest to zdecydowanie najbardziej oczekiwana zmiana wyglądu, o której wspominali uczestnicy badania. Co istotne, ponad jedna trzecia mieszkańców Polski chciałaby bardziej zadbać o siebie, ale nie wie, jak się do tego zabrać. Taka deklaracja pojawia się częściej wśród badanych powyżej 30 roku życia (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) niż wśród młodszych respondentów.

Według badanych, podstawą dbania o siebie jest higiena jamy ustnej oraz codzienna higiena ciała (ponad 90% wskazań). Niemniej dbałość o zdrowie psychiczne, właściwa dieta, kontrolowanie stanu zdrowia oraz utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej były przez ponad 80% badanych wskazywane jako ważne.

Respondenci zapytani o to, co w ich ocenie wpływa na pozytywną ocenę wyglądu innych osób, w pierwszej kolejności wymieniali pozytywną energię bijącą od innych (69%), zadbany uśmiech (55%), zdrową i ładną skórę (51%) oraz naturalną urodę (50%). Warto zauważyć, że waga poszczególnych czynników różni się znacznie w zależności od płci. Kobiety zdecydowanie większą wagę przywiązują do zadbanego uśmiechu, zdrowej skóry, dobrze dobranej fryzury oraz zadbanych dłoni niż mężczyźni. Obie grupy tak samo cenią sobie naturalność.

Medycyna estetyczna kojarzy się głównie z operacjami plastycznymi, kojarzy się ze skalpelem i inwazyjnymi zabiegami. Sama medycyna estetyczna w oczach badanych to jednorazowe zabiegi dające natychmiastowy efekt, a tylko co czwarty badany uważa, że medycyna estetyczna daje lepsze efekty w dbaniu o młody wygląd. Interesujące jest również to, że aż 53% badanych jest zdania, że regularne używanie kosmetyków wystarcza do właściwego zadbania o zdrowy, młody wygląd i jednocześnie jedynie 45% respondentów jest przekonana o skuteczności kosmetyków do użytku domowego. Co ciekawe, blisko 40% osób nie potrafi określić czy kosmetyki do użytku domowego są skuteczne, 14% nie jest przekonana o ich skuteczności, a 2% zupełnie nie wierzy w ich działanie.

Jedna czwarta badanych chciałaby skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, zaś kolejne 25% nie odrzuca tej możliwości. Wiecie co powstrzymuje nas przed takimi zabiegami? Największą barierą w korzystaniu z medycyny estetycznej jest obawa o nienaturalny wygląd po zabiegu oraz przeświadczenie o wysokiej cenie.

Osoby lepiej oceniające swój wygląd jednocześnie wykazują większą świadomość działań, które się do tego przyczyniają. Połowa z nich deklaruje, że regularnie uprawia sport, 67% zgadza się z twierdzeniem, że zabiegi kosmetyczne wpływają na to, jak wyglądamy, a 33% wyraża chęć skorzystania z zabiegów medycyny estetycznej.

Co sądzicie o tym raporcie? Czy takich danych oczekiwaliście? Jesteście czymś zaskoczeni?

 

 

Related posts

Leave a Comment