Poszukiwanie odpowiedniego bakuchiolu ─ wybieraj mądrze!

Z zainteresowaniem przeczytaliśmy komentarz ekspertów z Kalifornii nt. bakuchiolu, który ostatnio stał się popularnym składnikiem wielu produktów przeciwstarzeniowych (często składnik ten porównywany jest z retinolem). Tekst ukazał się na łamach najnowszego, lipcowego wydania Journal of Cosmetic Dermatology.

W pierwszych słowach autorzy piszą o tym, że Psoralea corylifolia, zwana także Babchi lub Bakuchi, jest rośliną uprawianą głównie w Indiach i Chinach. Zawiera wiele chemicznie aktywnych związków, w tym flawonoidy, kumaryny (psoralidyna, psoralen, izopsoralen i angelicyna) oraz meroterpeny, takie jak bakuchiol i 3-hydroksybakuchiol.

Stosuje się różne części rośliny, miejscowo lub wewnętrznie, w tym korzeń, łodygę, liście i nasiona. Wykorzystuje się ekstrakt z rośliny Babchi, całą roślinę Babchi, olej Bakuchi i fitochemiczny bakuchiol, który jest zawarty w roślinie Babchi.

Bakuchiol to fenol meroterpenowy pozyskiwany z nasion Psoralea corylifolia, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i antyproliferacyjne. Bakuchiol musi być odpowiednio wyizolowany z rośliny Babchi, co niestety ze względu na różne poziomy czystości izolowanego składnika może być problematyczne. Współistnienie składników fototoksycznych w roślinie Babchi zwiększa potencjalne skutki związane z promieniowaniem ultrafioletowym, gdy te składniki nie zostaną usunięte. Na przykład obecność psoralenów i izopsoralenów zwiększa światłoczułość, gdy są stosowane miejscowo. Podczas gdy psoraleny mogą być korzystne, gdy w połączeniu z fototerapią stosowane są w leczeniu np. bielactwa czy łuszczycy, tak  w przypadku stosowania produktów z psoralenem do pielęgnacji twarzy możemy zetknąć się z niezamierzonymi skutkami (nadwrażliwość na światło). Z tego powodu użycie wyizolowanego i oczyszczonego związku, takiego jak bakuchiol, może wyeliminować to ryzyko. Ponadto liście, korzeń i łodygi P. corylifolia zawierają furokumaryny, które po ekspozycji na światło słoneczne powodują różnego poziomu rumień, pigmentację i uszkodzenia ludzkiej skóry po okresie utajonym. Ze względu na te fototoksyczne skutki uboczne, musimy zwracać szczególną uwagę na skład podczas wyboru produktów do pielęgnacji skóry z bakuchiolem. Ważne, aby w produkcie były oczyszczone izolaty bakuchiolu zamiast nieoczyszczonych ekstraktów P. corylifolia.

Jak podkreślają autorzy komentarza, nie wszystkie produkty mogą mieć oczyszczoną postać bakuchiolu. Proces ekstrakcji bakuchiolu z rośliny Psoralea wymaga oczyszczenia poprzez rozdział ciecz-ciecz i chromatografii kolumnowej, a następnie scharakteryzowania wyizolowanego produktu za pomocą jądrowego rezonansu magnetycznego (NMR) oraz chromatografii gazowej i spektrometrii mas (GCMS). Na podstawie złożonego procesu izolacji, bakuchiol można ekstrahować w mniej czystej postaci, takiej jak związek bakuchiolu w postaci mieszaniny racemicznej, ekstrakt z całej rośliny P. corylifolia lub olej bakuchi. Niestety my, konsumenci jesteśmy nieświadomi tych zanieczyszczeń, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia u nas reakcji fototoksycznych. Dlatego, jak ujęli to w tytule swojego komentarza autorzy (Znajdowanie odpowiedniego bakuchiolu ─ wybieraj mądrze) powinniśmy mądrze wybierać produkty do pielęgnacji twarzy z bakuchiolem i kupować te, w których składnik ten jest oczyszczony!

Literatura:

Afzal N, Sivamani RK. Finding  the right Bakuchiol: Choose wisely. J Cosmet Dermatol. 2023;22:1967-1968. doi:10.1111/jocd.15667

Related posts

Leave a Comment