Menopauza w dermatologii

Menopauza – większość z Was, naszych Czytelniczek ma ją jeszcze przed sobą. Część, pewnie właśnie ją przechodzi. To naturalny etap w życiu kobiety, w którym następuje stopniowe wygaszanie funkcji hormonalnej jajników.

Według definicji WHO, Światowej Organizacji Zdrowia, menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników, po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie. Występuje zwykle u kobiet między 45. a 55. rokiem życia. O ile wpływ menopauzy na układ sercowo-naczyniowy, gęstość kości i tkankę piersi jest dobrze poznany, jej wpływ na skórę i tkankę śluzową wymaga dalszych badań i zrozumienia.

Dlatego z zainteresowaniem zapoznaliśmy się z serią artykułów (czteroczęściowy przegląd), które ukazały się na łamach grudniowego wydania Clinical and Experimental Dermatology (Volume 47, Issue 12, December 2022). Autorzy omówili w nich wpływ menopauzy na włosy, srom i jamę ustną z perspektywy dermatologii, przebarwienia, starzenie się skóry i typowe choroby skóry. W celu przygotowania tego materiału, w latach 2001-2021 przeszukali bazę danych Cochrane Library, National Institute for Health and Care Excellence (NICE) oraz bazę danych Turning Research into Practice. Łącznie znaleźli 116 oryginalnych artykułów naukowych na temat menopauzy w dermatologii, z czego 13 dotyczyło włosów w okresie menopauzy.

Menopauza ma wpływ na włosy

W pierwszej części Autorzy przyjrzeli się wpływowi menopauzy na włosy. Możemy w niej przeczytać, że istnieją dowody wskazujące na rolę androgenów (testosteronu i dihydrotestosteronu), estrogenu i progesteronu w cyklu włosa. Testosteron jest przekształcany do silniejszego dihydrotestosteronu przez enzym 5-α-reduktazę i działa poprzez receptory wewnątrzkomórkowe widoczne w brodawkach skórnych i zewnętrznej osłonce korzenia mieszków włosowych. Androgeny mogą wpływać na mieszki włosowe, aby przekształciły się z włosa welusowego w włosy końcowe w okolicy pachowej, okolicy łonowej i klatki piersiowej. Z drugiej strony, androgeny mogą hamować mieszki włosowe skóry głowy, proces uważany za kluczowy w rozwoju łysienia typu męskiego. Wykazano, że progesteron hamuje 5-α-reduktazę, zmniejszając w ten sposób konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu.

Androgeny i estrogeny biorą więc udział w regulacji cyklu włosowego, przy czym u kobiet po menopauzie obserwuje się zmniejszenie ilości włosów anagenowych. Łysienie androgenowe typu kobiecego i łysienie czołowe włókniejące są związane ze stanami okołomenopauzalnymi i postmenopauzalnymi. Jak zaznaczają Autorzy artykułu, oczywiste jest, że menopauza i zmiana poziomu hormonów mają wpływ na cykl włosowy i typowe choroby włosów. Konieczne są jednak dalsze badania, zwłaszcza w celu zrozumienia celów terapeutycznych i roli terapii hormonalnej.

Jakie jeszcze jest powiązanie menopauzy z dermatologią? O tym w następnym materiale…

Tymczasem wszystkich zainteresowanych tematem, posługujących się językiem angielskim zachęcamy do zapoznania się z oryginalnym tekstem pierwszej części cyklu

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/ced.15327

Related posts

Leave a Comment