Rozmowa o nauce z Panią Claudią Musiał – autorką książek i licznych publikacji naukowych

Z Panią Claudią Musiał po raz pierwszy mieliśmy przyjemność nawiązać kontakt przy okazji publikacji Jej książki poświęconej trychologii. Tak, z zainteresowaniem przeczytaliśmy tę pozycję, byliśmy pod jej wrażeniem, więc jak się okazało, że Autorka pracuje nad drugą publikacją, a właściwie przygotowuje ją już do premiery, nie mogliśmy odmówić sobie spotkania i rozmowy z Nią.

Ciekawi jesteście o co zapytaliśmy i jakie odpowiedzi otrzymaliśmy?

Zapraszamy do lektury!

Redakcja: Pani Claudio, jest Pani autorką dwóch książek. Jedną z nich, dotyczącą trychologii, przeczytaliśmy i musimy przyznać, że jesteśmy pod wrażeniem. Książka jest zrozumiała dla Czytelnika, a jednocześnie zawiera wiele naukowych faktów. Czy nie kusiło Panią pisanie bardziej naukowych pozycji ?

CM: Bardzo dziękuję, jest mi ogromnie miło. Moim głównym założeniem jest przedstawienie wysoce merytorycznej, naukowej wiedzy w przystępny sposób dla Czytelników. Nawet najciekawsze treści i wyniki badań naukowych muszą być przekazane  w odpowiedni sposób. Książka „Trychologia Kosmetologiczna i Lekarska” jest publikacją przedstawiającą szereg doniesień naukowych, w postaci przeglądu publikacji naukowych, oraz wyników badań z całego świata z zakresu trychologii medycznej oraz dermatologii. Jednak starałam się napisać ją w taki sposób, aby zainteresować Czytelnika naukowym spojrzeniem na zagadnienie trychologii, od samych podstaw biologii komórki, przez choroby owłosionej skóry głowy i włosów czy diagnostykę, aż po zastosowanie praktyczne w postaci konsultacji trychologicznej.

Druga książka mojego autorstwa – „Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej i Kosmetologii” porusza zagadnienie komórek macierzystych, które to stanowią obszar moich zainteresowań naukowych od przeszło dekady.

Jest to pierwsza w Polsce, oraz według mojej najlepszej wiedzy, jedna z pierwszych książek na świecie, w pełni opisująca zastosowanie komórek macierzystych w kosmetologii, trychologii, medycynie estetycznej oraz dermatologii. Książka ta jest publikacją specjalistyczną, opisującą w naukowy sposób biologię komórek macierzystych w organizmie człowieka, mechanizmy biologiczne, zastosowanie autologicznych komórek macierzystych oraz egzosomów we współczesnej medycynie estetycznej i dermatologii, czy ekstraktów
z roślinnych komórek macierzystych w kosmetologii i trychologii. Przybliża w kompleksowy sposób nurt biotech beauty, który stanowić będzie jeden z wiodących branżowych trendów w 2023 roku. Powiązanie natury i nauki stanowi przyszłość kosmetologii i trychologii.

Redakcja: Czy przeszukując publikacje naukowe spotkała się Pani z materiałami, które wzajemnie się wykluczały? Publikacji różnych jest multum. Każdy może przecież publikować. Obserwujemy jednak, że ich jakość jest bardzo różna. Czy zgadza się Pani z nami?

CM: Oczywiście, niezwykle często spotyka się ocenę określonych hipotez, przez wielu badaczy na całym świecie. Szereg powodów może składać się na sprzeczności w zakresie osiągniętych wyników przeprowadzonych badań. Należy jednak  podkreślić, opierając się na rekomendacjach International Committee of Medical Journal Editors, że sprzeczne wyniki badań powinny być publikowane, w przypadku potwierdzenia ich autentyczności.

Redakcja: Co by Pani radziła naszym Czytelnikom – jak unikać kiepskiej jakości publikacji? Jak rozpoznać, czy coś jest „fake newsem”?

CM: Należy zwracać szczególną uwagę na reputację wydawcy oraz samego czasopisma, standardy redakcyjne, proces recenzji, współczynnik akceptacji przesyłanych publikacji naukowych, indeksy jakości, jak Journal Citation Reports czy Scopus. Niezwykle istotny jest również dotychczasowy dorobek naukowy autora publikacji. Jakość badań często określana jest za pośrednictwem ilości cytowań danej publikacji naukowej. Artykuły wysokiej jakości, wpływowe w zakresie wybranej dziedziny nauki zazwyczaj są często cytowane. „Fake news” są dość powszechne w świecie medycyny, stąd też należy zwracać szczególną uwagę na jakość źródła informacji. W przypadku publikacji o charakterze popularno-naukowym, również należy zwracać uwagę, czy autor tekstu powołuje się na konkretne źródła sprawdzonych informacji, przykładowo publikacji naukowych z renomowanych czasopism medycznych.

Redakcja: Skąd pomysł na napisanie tych dwóch książek? Z Pani dotychczasowego dorobku wynika, że bierze Pani udział w badaniach nad rakiem.

CM: Z dziedziną kosmetologii i trychologii jestem związana od przeszło dwunastu lat. Z kolei badania w zakresie onkologii eksperymentalnej wchodzą w skład projektu doktorskiego, który realizuję. Dotyczy on gruczolakoraka płuca, gdzie badania przede wszystkim przeprowadzane są z wykorzystaniem dwuwymiarowych oraz trójwymiarowych sferoidalnych modeli komórek nowotworowych. W skład mojego dorobku wchodzą liczne publikacje naukowe z Listy Filadelfijskiej o zasięgu międzynarodowym, jak również blisko czterdzieści publikacji o charakterze popularno-naukowym, z zakresu kosmetologii oraz trychologii, w szczególności o charakterze interdyscyplinarnym.

Pierwsza z książek, „Trychologia Kosmetologiczna i Lekarska”, która została wydana nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL w 2022 roku jest publikacją, jakiej  sama zawsze potrzebowałam, będąc jeszcze studentką, a później praktykiem i wykładowcą akademickim. Jest to książka w pełni oparta na rzetelnych źródłach naukowych. Przedstawia problematykę dermatoz i łysień owłosionej skóry głowy od samych podstaw biologii komórki, wybranych mechanizmów biologicznych, przez diagnostykę, aż po pielęgnację, procedury zabiegowe i pełną konsultację trychologiczną.

Druga książka – , „Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej i Kosmetologii” jest spełnieniem mojego kolejnego marzenia. Moja fascynacja w obszarze tematyki dotyczącej komórek macierzystych i ich zastosowania w kosmetologii rozpoczęła się przeszło dekadę temu w momencie pierwszego pojawienia się na rynku ekstraktu z roślinnych komórek macierzystych. Był to pierwszy na świecie opracowany ekstrakt z komórek macierzystych jabłoni szwajcarskiej Uttwiler Spätlauber, która do chwili obecnej znajduje szerokie zastosowanie w szeregu preparatów kosmetycznych. Z przyjemnością obserwowałam rozwój technologii w tym obszarze,
z coraz większym zachwytem i zainteresowaniem, również w zakresie zastosowania autologicznych komórek macierzystych w zabiegach regeneracyjnych. W tym czasie opublikowałam kilka publikacji na temat zastosowania komórek macierzystych w kosmetologii, jak również jedną z prac dyplomowych. Finalnym rezultatem mojego zainteresowania jest niniejsza książka, przedstawiająca dotychczasową wiedzę
w zakresie roli i zastosowania komórek macierzystych w powyższych dziedzinach. Należy również pamiętać, że zrozumienie mechanizmów molekularnych związanych z dermatozami, procesem starzenia się skóry, nadmierną utratą włosów, lub łysieniem jest kluczowe, w celu opracowania skutecznych, przynoszących właściwe rezultaty terapii. Holistyczne podejście zaczyna się od biologii komórki.

Redakcja: Na rynku beauty pojawiają się różne trendy. Czy wg Pani któreś z nich są szczególnie szkodliwe?

CM: Zdecydowanie jest to „do it yourself” piling do owłosionej skóry głowy. Stosowanie drobin w postaci soli morskiej, mielonej kawy, sproszkowanych łupin pestek moreli w obrębie owłosionej skóry głowy przyniesie więcej szkody niż pożytku. Najprościej rzecz ujmując, tego typu ziarnistości powodują mikrouszkodzenia w obrębie skóry głowy, jak również nieodwracalne uszkodzenia w okolicach łodygi włosa, tuż przy ich nasadzie. Tego typu „preparaty” powodować mogą także dysbiozę mikrobiomu skóry głowy, co prowadzić może do rozwoju szeregu dermatoz. Najwłaściwszym wyborem są preparaty pilingujące o właściwościach enzymatycznych w płynnej postaci. Stosujmy preparaty pielęgnacyjne o potwierdzonej skuteczności in vitro oraz in vivo.

Redakcja: Jakie preparaty powinniśmy stosować w naszej codziennej pielęgnacji skóry głowy i włosów? Jakich unikać?

CM: Przede wszystkim powinniśmy stosować szampon przeznaczony do potrzeb i kondycji owłosionej skóry głowy, wraz z odpowiednio dobranym pilingiem. Prawidłowa technika mycia owłosionej skóry głowy jest równie istotna. Sekretem pięknych, zadbanych włosów jest właściwa, indywidualnie dobrana do naszych potrzeb pielęgnacja. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na prawidłowe oczyszczanie skóry głowy, a także stosowanie preparatów o działaniu przeciwzapalnym, regulujących  mikrobiom skóry głowy. Należy przede wszystkim unikać częstego stosowania środków stylizujących jak lakier do włosów, czy stosowania suchego szamponu zamiast tradycyjnego, podwójnego mycia skóry głowy. Ponadto, należy pamiętać o systematyczności stosowania produktów dobranych do potrzeb skóry głowy
i włosów.

Redakcja: Dziękujemy bardzo  za poświęcony nam czas i rozmowę.

CM: Ja również bardzo dziękuję.

Wszystkie osoby, które chciałyby zapoznać się z najnowszą książką Pani Claudii Musiał zapraszamy do pobrania darmowego rozdziału. Szczegóły znajdziecie pod adresem: https://bit.ly/3jNhZfG_

mgr Clauda Musiał – specjalista kosmetologii bioestetycznej; praktykujący trycholog; wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku, doktorantka nauk medycznych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; nauczyciel akademicki w Katedrze i Zakładzie Chemii Medycznej GUMed, autorka publikacji naukowych z dziedziny biologii, chemii medycznej, onkologii eksperymentalnej oraz kosmetologii, jak również branżowych publikacji popularno- naukowych w wiodących magazynach branży beauty; prelegentka na konferencjach naukowych i popularno-naukowych.

Related posts

Leave a Comment