Covid-19 a kwas hialuronowy

Czy jest jakiś związek wypełniaczy tkanek miękkich na bazie kwasu hialuronowego ze szczepionkami przeciwko COVID-19?

Stosowanie iniekcji z wykorzystaniem kwasu hialuronowego (HA) do nieinwazyjnych zabiegów estetycznych staje się coraz powszechniejsze. W 2019 r. na całym świecie wykonano ponad 4 miliony zabiegów wypełniania tkanek miękkich HA (o 15,7% więcej w porównaniu do roku poprzedniego).

Z roku na rok zainteresowanie tymi zabiegami rośnie. Głównie ze względu na to, że są stosunkowo bezpieczne i też dlatego, że pacjenci (i również wykonujący tego typu iniekcje lekarze) są zadowoleni z efektów wykonanych zabiegów.  

Charakterystyka idealnego wypełniacza

Idealny wypełniacz tkanek miękkich powinien być nie tylko bezpieczny, ale też biokompatybilny, biodegradowalny, skuteczny, praktyczny w użyciu, wszechstronny, niemigrujący, nierakotwórczy, przewidywalny i stabilny. Kwas hialuronowy jest immunologicznie obojętny, a reakcje niepożądane o ostrym lub późnym początku uważane są za rzadkie.

Opóźnione reakcje zapalne

Częstość występowania opóźnionych reakcji zapalnych (DIR, delayed inflammatory reaction) na wypełniacze tkanek miękkich na bazie kwasu hialuronowego wynosi od 0,3% do 4,25%. W reakcjach tych pośredniczą limfocyty T. Takie reakcje zapalne mogą być wywoływane przez choroby grypopodobne, w tym zakażenie SARS-CoV-2. Jak się okazuje, szczepienie przeciw Covid-19 również może wywołać nadwrażliwość.

W artykule opublikowanym na łamach wrześniowego wydania Journal of Cosmetic Dermatology (Hyaluronic acid soft tissue filler delayed inflammatory reaction following COVID-19 vaccination – A case report”, Journal of Cosmetic Dermatology 2021, Vol. 20, Issue 9, p. 2684-2690), specjaliści z Kanady opisują dwa przypadki opóźnionej reakcji po leczeniu okolicy doliny łez wypełniaczem tkanek miękkich z kwasem hialuronowym oraz po szczepieniu kilka miesięcy później mRNA-przeciwko SARS-Cov-2, znanym również jako COVID-19.

Opisy przypadków

Jedną z pacjentek była 39-letnia kobieta, sprawna fizycznie i zdrowa, bez żadnych chorób współistniejących ani alergii, u której obszar doliny łez leczono wypełniaczem Juvéderm Volite (Allergan Inc.). Iniekcję wykonano w płaszczyźnie podskórnej za pomocą mikrokaniuli 25 G × 38 mm, TSK Steriglide, w odpowiednich warunkach sterylnych. Do lewej rynienki łzowej wstrzyknięto łącznie 0,8 ml wypełniacza HA i 0,5 ml do prawej w dwóch oddzielnych sesjach leczenia. Procedury przebiegały bez zakłóceń. W kwietniu 2021, 2 dni po otrzymaniu pierwszej dawki mRNA Pfizer-BioNTech COVID-19 pacjentka zgłosiła delikatny, rumieniowy obrzęk w lewym obszarze doliny łez.

Drugą pacjentką była 61-letnia kobieta, fizycznie zdrowa, bez alergii i znaczącej historii medycznej, z wyjątkiem okresowych, łagodnych zawrotów głowy. W czerwcu 2020 r. lekarz wykonał u niej kilka iniekcji wypełniaczy na bazie HA w obrębie twarzy: głębokie wstrzyknięcie nadokostnowe Juvéderm Voluma (Allergan Inc.) w łuk jarzmowy; Juvederm Volux (Allergan Inc.) wstrzyknięto głęboko nadokostnowo w brodę i linię szczęki przy użyciu igły 27 G ½ cala TSK, w sumie 2 ml. Poza tym, przy użyciu mikrokaniuli TSK Steriglide 25 G × 38 mm wstrzykiwano Juvederm Volift (Allergan Inc.) podskórnie w bruzdę powiekowo-policzkową w sumie 5 ml na stronę i zastosowano Juvederm Volbella (Allergan Inc.) do korekcji doliny łez – łącznie 0,5 cm3 na stronę. Procedura została wykonana w odpowiednich sterylnych warunkach i przebiegła bez powikłań. W kwietniu 2021 roku pacjentka ta otrzymała pierwszą dawkę szczepionki mRNA Pfizer-BioNTech COVID-19. Kilka dni później pojawiły się u niej objawy grypopodobne, czego można się spodziewać po szczepionce. Jednak pacjentka zgłosiła również okresowy obrzęk twarzy, który pojawiał się i znikał.

Wniosek

Jak wykazali autorzy artykułu, szczepienie przeciwko COVID-19 może indukować DIR u pacjentów, którzy wcześniej mieli wykonane iniekcje z HA. Opóźnione reakcje zapalne na wypełniacze tkanek miękkich na bazie kwasu hialuronowego są rzadkie i zwykle ustępują samoistnie. Biorąc jednak pod uwagę trwającą pandemię i ogólnoświatowe zapotrzebowanie na szczepionki przeciwko COVID-19, lekarze medycyny estetycznej powinni być świadomi zagrożeń, jakie stwarza interakcja takich szczepionek u pacjentów, którzy wcześniej mieli wykonane zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy tkanek miękkich z kwasem hialuronowym.

Jak zwykle, Czytelników zainteresowanych pogłębieniem  wiedzy w tym temacie odsyłamy do oryginalnego materiału…    LINK

Related posts

Leave a Comment