Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to nieinwazyjny zabieg delikatnie złuszczający skórę. Doskonale sprawdza się w przypadku cery szorstkiej, poszarzałej, matowej, z przebarwieniami, zmarszczkami, w przypadku, gdy pojawiły się ślady po zmianach trądzikowych. Dodatkowo pobudza on mikrokrążenie, dzięki czemu proces starzenia się skóry zostaje opóźniony. Dermatolodzy wykorzystują też mikrodermabrazję, aby wzmocnić działanie stosowanych produktów przeciwdziałających starzeniu się i produktów wybielających skórę, ponieważ po zabiegu mikrodermabrazji produkty te łatwiej przenikają przez skórę. Mikrodermabrazja wykonywana przez specjalistę różni się od tej, którą można wykonać samemu za pomocą zestawu domowego. Zabieg wykonany przez profesjonalistę sięga bowiem głębiej w skórę, ale i tak jest to procedura bezpieczna.

Na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja polega na złuszczeniu zewnętrznej, obumarłej warstwy skóry przy użyciu specjalnych materiałów ścierających. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych.

Rodzaje mikrodermabrazji

W zależności od zastosowanej metody złuszczania naskórka wyróżniamy mikrodermabrazję korundową, diamentową i tlenową. W tej pierwszej materiałem ścierającym są drobne kryształki tlenku glinu (korundu). Zaletą stosowania korundu jest to, że końcówki używane w trakcie zabiegu są jednorazowe. Nie ma więc ryzyka niewłaściwej sterylizacji narzędzi. Trzeba jednak wiedzieć, że niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na kryształki glinu używane przy zabiegu i u tych osób mikrodermabrazja tą metodą jest przeciwwskazana.

W mikrodermabrazji diamentowej głowice zawierają, jak nazwa sugeruje, diament, który jest najtwardszym znanym materiałem. Efekt dzięki niej uzyskany nie różni się praktycznie od mikrodermabrazji korundowej, a może być używana u osób mających alergię na tlenek glinu. Istotną różnicą między tymi dwoma urządzeniami jest to, że głowice diamentowe są wielorazowe i muszą być sterylizowane w odpowiednich warunkach (podczas zabiegu może bowiem dochodzić do mikrourazów skóry i kontaktu narządzi z krwią pacjenta).

Jest jeszcze mikrodermabrazja tlenowa, tzw. oksymikrodermabrazja, która jest metodą nowoczesną wykorzystującą strumień tlenu i soli fizjologicznej rozpylanych pod dużym ciśnieniem. Metoda ta nie ma wad (jeśli w ogóle wspomniane powyżej „minusiki” można uznać za wady) opisanych powyżej, ale w związku z tym, że efekt złuszczający jest bardziej delikatny, kuracja musi składać się z większej ilości zabiegów niż przy użyciu korundu czy diamentu.

Odczucia podczas zabiegu

Podczas zabiegu mikrodermabrazji odczuwa się uczucie piaskowania, ale nie jest to bolesne. Wykonanie zabiegu na obszarze całej twarzy zajmuje około 30-40 minut, szyi – ok. 20 min.

Postępowanie po zabiegu

Zaraz po zabiegu na skórę nakłada się środek nawilżający. Jeśli to konieczne, dodatkowo w domu można nałożyć dodatkową warstwę kremu nawilżającego lub innego produktu do pielęgnacji skóry. Należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej po zabiegu – zresztą, zawsze trzeba o niej pamiętać 😉

Po zabiegu skóra może być zaróżowiona czy nawet zaczerwieniona, u niektórych może wystąpić lekki obrzęk, ale są to objawy przejściowe (ustępują w ciągu dnia czy dwóch) i nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, a tym bardziej nie wyłączają  pacjenta z codziennych aktywności. W niektórych przypadkach może pojawić się zasinienie, skóra może palić lub stać się wyjątkowo wrażliwa na światło słoneczne. Te wszystkie objawy znikną jednak bez leczenia. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja i…skuteczna ochrona przed słońcem.

Kiedy możemy spodziewać się rezultatów?

Większość pacjentów potrzebuje serii zabiegów, aby zobaczyć rezultaty. W przypadku leczenia objawów starzenia można wykonywać zabiegi raz w tygodniu, co dwa tygodnie lub co miesiąc. Większość pacjentów poddaje się od 5 do 16 zabiegom. Po serii zabiegów skóra staje się gładsza, jędrniejsza, jaśniejsza i bardziej promienna.

Przeciwwskazania do zabiegu

Chociaż mikrodermabrazja to delikatny, nieinwazyjny zabieg to i tak ma pewne przeciwwskazania. Zaliczamy do nich: stany ropne na powierzchni skóry, trądzik różowaty, skaleczenie czyli przerwanie ciągłości skóry, choroby wirusowe oraz bakteryjne, które dotyczą skóry, zauważalnie rozszerzone naczynia krwionośne (teleangiektazje), nowotwory skóry, naczyniaki jamiste, skłonności do tworzenia się keloidów oraz ciąża. Zabiegowi mikrodermabrazji nie powinny także poddawać się osoby w trakcie leczenia izotretynoiną.

Nabraliście ochoty do poddania się mikrodermabrazji? A może tego typu zabieg macie już „zaliczony” i podzielicie się wrażeniami?

1/ https://www.aad.org/public/diseases/cosmetic-treatments/microdermabrasion

2/ Yingcong Zhou BS, Ajay K Banga PhD, “Enhanced delivery of cosmeceuticals by microdermabrasion”, Journal of Cosmetic Dermatology, Vol. 10, Issue 3, September 2011.

3/ Moetaz El‐Domyati MD, Wael Hosam MD, Eman Abdel‐Azim MD, Hossam Abdel‐Wahab MD, Elshaymaa Mohamed MSc, “Microdermabrasion: a clinical, histometric, and histopathologic study”, Journal of Cosmetic Dermatology, Vol. 15, Issue 4, December 2016.

Related posts

Leave a Comment