Kwas glikolowy

Kwas glikolowy, wytwarzany głównie z soku trzciny cukrowej, jest najpopularniejszym alfa-hydroksykwasem (AHA) stosowanym w pielęgnacji skóry. Posiada najmniejszą cząsteczkę wśród wszystkich kwasów AHA, co sprawia, że może wnikać do głębokich warstw naskórka.

Działanie

Jego główną funkcją jest oddzielanie od siebie martwych komórek i pozbywanie się ich ze skóry, czyli potocznie mówiąc – złuszczanie. I rzeczywiście, bardzo skutecznie złuszcza skórę, wyrównuje jej koloryt i teksturę. Zapobiega też trądzikowi, rozjaśnia ciemne plamy. Wykazano również, że kwas glikolowy ma zdolność do stymulacji fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję elastyny i kolagenu, co pomaga zmniejszyć wygląd drobnych linii. Stosowany w niskich stężeniach doskonale nawilża skórę. Nic więc dziwnego, że znajdziemy go w wielu produktach do domowej pielęgnacji skóry, ale także w gabinetach kosmetycznych i lekarskich.

Podobnie jak kwas salicylowy, kwas glikolowy jest również stosowany w pilingach do leczenia trądziku i przebarwień, czasem w połączeniu z mikrodermabrazją lub mikro-nakłuwaniem. Trzeba jednak wiedzieć, że stosowanie kwasu glikolowego zwiększa wrażliwość na słońce, nawet gdy w danym momencie nie jest na skórze, więc bezwzględnie należy używać kremu przeciwsłonecznego, aby zapobiegać dodatkowym uszkodzeniom słonecznym.

Wspomaganie wchłaniania innych produktów

Złuszczające właściwości kwasu glikolowego sprawiają, że doskonale nadaje się do przygotowania skóry na inne produkty jak np. leki przeciwtrądzikowe (retinol) oraz inne produkty przeciwstarzeniowe i przeciwutleniacze (np. witamina C) i miejscowe czynniki wzrostu. Dużo lepiej też wygląda i utrzymuje się makijaż na skórze pozbawionej martwych komórek.

Stosowane stężenia kwasu glikolowego

Kwas glikolowy o różnych stężeniach, czyli różnych poziomach działania znajduje się w szerokiej gamie produktów, w tym w środkach do oczyszczania twarzy, tonizujących, kremach, maskach i pilingach. Według niektórych dermatologów idealne stężenie kwasu glikolowego do użytku domowego wynosi od 8 do 30%. W większości środków do mycia twarzy zawartość kwasu glikolowego wynosi od 8 do 10%. W kremach może znajdować się do 15% kwasu glikolowego i można je stosować codziennie. Stężenie kwasu glikolowego w maskach lub pilingach do stosowania domowego  może wynosić do 30%.  Natomiast dermatolodzy używają roztworów zawierających nawet 70% kwasu glikolowego do zabiegów w gabinecie.

Nie tylko stężenie kwasu glikolowego jest istotne. Wybierając produkty z tym składnikiem powinniśmy zwracać uwagę również na poziom pH. Powinniśmy poszukiwać tych o niskim poziomie pH, ponieważ, jak wyczytaliśmy, najskuteczniejsze produkty glikolowe mają  niższe pH, co oznacza, że ​​są bardziej kwaśne.

Poziom pH niestety nie zawsze jest wymieniony na etykietach produktów. Zwracajmy jednak uwagę na takie terminy jak „niskie pH” lub „pH klasy medycznej”. Ideałem według wielu lekarzy jest 10%  glikol o wartości pH 3,5, który jest bezpieczny do codziennego użytku.

Kto powinien go używać?

Zaletą kwasu glikolowego jest to, że jest dobry dla prawie każdego rodzaju skóry i w każdym wieku (np. u nastolatków w leczeniu trądziku, ale z zachowaniem ostrożności). Wyjątek stanowią pacjenci ze skórą bardzo wrażliwą i z trądzikiem różowatym, dla których kwas glikolowy może okazać się zbyt drażniący.

Jak często powinno się go używać?

Chciałoby się powiedzieć „tak często, jak to możliwe”. A tak naprawdę zależy to od rodzaju skóry, czasem od wieku. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że nie należy go stosować, jeśli skóra jest nieco wrażliwa, należy unikać stosowania kwasu glikolowego, jeśli twarz jest podrażniona lub skóra się łuszczy.

W przypadku kremów do twarzy z 15% glikolem można je stosować raz dziennie. Jeśli zamierzamy zrobić sobie piling to raz na dwa tygodnie w zupełności wystarczy.

Czy trzeba na coś  uważać?

Dostępne produkty kwasu glikolowego do użytku domowego są dość bezpieczne i skuteczne. Należy jednak pamiętać, że produkty glikolowe zwiększają wrażliwość skóry na światło słoneczne, a w związku z tym trzeba stosować skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.

Kwas glikolowy, jak każdy rodzaj złuszczacza, może wysuszyć skórę. Aby temu przeciwdziałać sugeruje się zastosowanie swojego zwykłego kremu ​​nawilżającego po użyciu produktu z glikolem.

Produkty kwasu glikolowego mogą również powodować lekkie mrowienie – nie pieczenie – po nałożeniu.

1/ https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Glycolic-acid

2/ Topical glycolic acid enhances photodamage by ultraviolet light, Photodermatology, Photoimmunology & Photomedicine, Vol. 19, Issue1, February 2003, p. 21-27.

3/ Glycolic acid peeling in the treatment of acne, Journal of the European Academy of Dermatology and Venerology, Vol.12, Issue 2, March 1999, p. 119-122.

4/ Glycolic acid chemical peeling improves inflammatory acne eruptions through its inhibitory and bactericidal effects on Propionibacterium acnes, The Journal of Dermatology, Vol. 39, Issue 4, April 2012, p. 350-354

5/ Glycolic acid peels, Dermatologic Therapy, Vol. 13, Issue 2, April 2000, p. 165-172.

6/ Efficacy and safety of serial glycolic acid peels and a topical regimen in the treatment of recalcitrant melasma, The Journal of Dermatology, Vol. 34, Issue 1, January 2007, p. 25-30.

7/ The Effect of Glycolic Acid on Cultured Human Skin Fibroblasts: Cell Proliferative Effect and Increased Collagen Synthesis, The Journal of Dermatology, Vol. 25, Issue 2, February 1998, p. 85-89.

Related posts

One Thought to “Kwas glikolowy”

  1. […] PS. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o kwasie glikolowym to zajrzyjcie pod ten LINK […]

Leave a Comment