Kwas migdałowy

Kwas migdałowy, występujący naturalnie w gorzkich migdałach, należy do grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA). Jest jednym z łagodniejszych kwasów tej grupy. Podobnie jak inne AHA działa złuszczająco na skórę. Jest jednak łagodniejszy w porównaniu do kwasu glikolowego – jego cząsteczka jest dwa razy większa, penetruje przez skórę dłużej i dlatego jest mniej prawdopodobne, że spowoduje podrażnienie. Pozyskiwany jest z migdałów metodą hydrolizy.

Jest to istotny składnik, który może pomóc w uzupełnieniu rutynowej pielęgnacji skóry – zmniejsza bowiem grubość warstwy rogowej skóry i normalizuje keratynizację, wzmacnia spoistość i zwartość głębszych warstw skóry. Do tego poprawia jej nawilżenie, uelastycznia skórę, ujędrnia ją i wygładza. Może być stosowany w leczeniu trzech głównych problemów skórnych: 1/ oznak starzenia się takich jak zmarszczki i drobne linie; 2/ trądziku i powiększonych porów, a także 3/ przebarwień będących wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce, blizn potrądzikowych, przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych i ciąży. Stosowany jest w różnych stężeniach.

Dopuszczalne stężenie w kosmetykach pielęgnacyjnych wynosi do 20%, leczniczych i specjalistycznych – do 40%. Wyższe stężenia stosowane powinny być wyłącznie pod okiem specjalistów w gabinetach dermatologii czy medycyny estetycznej. Jest to jedyny AHA, który może być stosowany przez cały rok, ale i tak, jak w przypadku innych kwasów należy pamiętać o ochronie przed UV.

Jakie są zalety stosowania kwasu migdałowego na skórze?

Usuwając nagromadzone na naskórku martwe komórki, rozrzedza bardzo górną warstwę skóry, dzięki czemu staje się ona gładsza i może lepiej odbijać światło. W rezultacie poprawie ulega tekstura skóry i cera staje się jaśniejsza i bardziej promienna. Wykazano nawet, że stosowanie kwasu migdałowego zmniejsza melazmę nawet o 50% w ciągu czterech tygodni.

W związku z tym, że kwas migdałowy ma też właściwości antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwłojotokowe czy ściągające, jego stosowanie przynosi korzystne efekty u osób borykających się z trądzikiem, a że jest łagodniejszy niż kwas glikolowy i mlekowy, nadaje się nawet dla najbardziej wrażliwych skór. Jest również szczególnie przydatny dla osób z ciemniejszymi odcieniami skóry, które są genetycznie podatne na przebarwienia.

Kiedy i jak często należy stosować kwas migdałowy?

Zawsze należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta. Niektóre produkty kwasu migdałowego są wystarczająco delikatne i opracowane w taki sposób, aby można było korzystać z nich każdego dnia. Inne produkty wymagają mniejszej liczby aplikacji. Według specjalistów, jeśli preparat zawiera 10% kwasu migdałowego, należy go stosować dwa lub trzy razy w tygodniu i zawsze wieczorem. Kwas migdałowy należy aplikować na skórę oczyszczoną i osuszoną. Powinien wsiąknąć zanim zastosujemy krem nawilżający czy serum. Należy unikać nanoszenia preparatu na skórę wokół oczu.

Kwas migdałowy może być stosowany w połączeniu z innymi składnikami. Dobrze działa w połączeniu z witaminą C, kapsułkowanym retinaldehydem, peptydami czy przeciwutleniaczami. Na własną rękę nie powinno się go jednak stosować z innymi kwasami, ponieważ takie połączenia mogą zwiększać ryzyko ew. podrażnienia.

1/ Evaluation of the efficacy and tolerability of mandelic acid-containing cosmetic formulations for acne skin care, Przegl Dermatol 2015, 102, 316–321

2/ Chemical Peels in Melasma: A Review with Consensus Recommendations by Indian Pigmentary Expert Group, Indian J Dermatol. 2017 Nov-Dec; 62(6): 578–584.

3/ What’s new in objective assessment and treatment of facial hyperpigmentation?, Dermatol Clin. 2014 Apr;32(2):123-35. doi: 10.1016/j.det.2013.12.008.

4/ https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/face-acids-types-anti-aging#mandelic-acid

Related posts

Leave a Comment