LED’y w medycynie

Słysząc słowo LED od razu na myśl przychodzą nam reflektory w nowych samochodach czy….. podświetlane sufity w mieszkaniach czy biurach. LED’y (ang. Light Emitting Diode) emitują światło, które możemy zobaczyć dzięki zjawisku elektroluminescencji, w którym impulsem do wytworzenia światła jest prąd elektryczny przesyłany z zewnątrz bądź pole elektryczne. Źródła światła wykorzystujące technologię LED, czwartą, najnowocześniejszą aktualnie generację źródeł światła, zaliczane są do jednych z najbardziej energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych i stosowane są tak samo chętnie przez osoby prywatne w mieszkaniach i domach, jak i w instytucjach pożytku publicznego czy przestrzeni miejskiej.

Diody elektroluminescencyjne, czyli LED’y wykorzystywane są także w urządzeniach leczniczych. Leczenie światłem LED polega na dostarczaniu energii komórkom przez diody emitujące światło. W zależności od rodzaju urządzenia światło może mieć różny kolor. Jego barwa świadczy o długości emitowanej fali. W medycynie najczęściej wykorzystuje się światło czerwone (640 nm), zielone (530 nm) i niebieskie (470 nm).

Emitowane przez diody fale przenikają w głąb skóry i uruchamiają szereg procesów zachodzących w komórkach. Podstawowym jest synteza tlenku azotu, który wpływa na pracę i kondycję naczyń krwionośnych, a te z kolei odpowiedzialne są za krążenie tlenu w organizmie. Kiedy komórki są odpowiednio dotlenione, w mitochondriach gromadzą się zapasy energii wykorzystywane na spełnianie podstawowych funkcji życiowych. Komórki, w których znajdują się duże zasoby energetyczne o wiele łatwiej radzą sobie w walce z chorobami i dolegliwościami bólowymi. Terapia światłem nie tylko leczy, ale także stymuluje procesy obronne organizmu. W związku z tym lampy LED coraz częściej wykorzystywane są w leczeniu różnych dolegliwości, w tym skóry, a świadczyć o tym może coraz większa liczba opublikowanych na ten temat artykułów. Terapia LED jest stosowana w praktyce klinicznej  głównie jako  uzupełnienie innych metod leczenia. Wykorzystywana jest m.in. do:

– przyspieszenia i poprawy gojenia ostrych i przewlekłych ran różnego pochodzenia,

– leczenia zapaleń i rumieni,

– leczenia trądziku pospolitego,

– leczenia opryszczki i półpaśca,

– leczenia łuszczycy,

– leczenia atopowego zapalenia skóry,

– poprawy wyników  wszelkich  zabiegów z zakresu medycyny i chirurgii  estetycznej  i  plastycznej,

– odmłodzenia skóry po uszkodzeniu słonecznym,

– leczenia i blizn i zapobiegania ich tworzeniu się,

– tłumienia nadpobudliwych melanocytów w zaburzeniach pigmentacji,

ale także do leczenia chorób  układu  krążenia,  takich  jak  choroba  Raynauda  (napadowy  skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp), wrzodów naczyniowych i stopy cukrzycowej; tłumienia i zwalczania ostrego i przewlekłego bólu różnego pochodzenia.

Zabiegi wykorzystujące urządzenia LED są bezpieczne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Zdarzenia niepożądane, jeśli w ogóle się zdarzają, są łagodne i obejmują suchość skóry, rumień, złuszczanie i kłucie. Chociaż zabieg naświetlania diodami LED nie powoduje skutków ubocznych, nie znaczy to, że może mu się poddać każdy. Przeciwwskazaniami są: ciąża, karmienie piersią, padaczka, choroby tkanki łącznej, choroby autoimmunologiczne.

Podsumowując, należy stwierdzić, że stosowanie technologii LED w medycynie daje wiele korzyści takich jak: uśmierzanie bólu, działanie przeciwzapalne, rewitalizacja skóry, podniesienie odporności, minimalne ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych, brak ograniczeń jeśli chodzi o fototyp skóry, możliwość wykonywania zabiegów o każdej porze roku, po zabiegu pacjent od razu wraca do aktywnego trybu życia, zabiegi są szybkie i efektywne.

Czy ktoś z Was ma może już doświadczenie z tego typu terapią?

 

 

1/ Light-Emitting Diodes in Dermatology: A Systematic Review of Randomized Controlled Trials, Lasers in Surgery and Medicine 50:613–628 (2018).

2/ Green light emitting diodes accelerate wound healing: Characterization of the effect and its molecular basis in vitro and in vivo, Wound Repair and Regeneration, Vol. 20, Issue 2.

3/ Inhibition of Fibroblast Proliferation In Vitro Using Low‐Level Infrared Light‐Emitting Diodes,

Dermatologic Surgery, Vol. 39, Issue 3pt1.

4/ Evaluation of light‐emitting diodes (LED) effect on skin biology (in vitro study), Skin Research and Technology, Vol. 21, Issue 4.

5/ Skin photorejuvenation effects of light‐emitting diodes (LEDs): a comparative study of yellow and red LEDs in vitro and in vivo, Clinical and Experimental Dermatology, Vol. 41, Issue 7.

6/ Efficacy of Light‐Emitting Diode Photomodulation in Reducing Erythema After Fractional Carbon Dioxide Laser Resurfacing: A Pilot Study, Dermatologic Surgery, Vol. 39, Issue 8.

Related posts

Leave a Comment