Czy warto stosować szczoteczkę soniczną do oczyszczania twarzy?

Dokładne oczyszczanie skóry twarzy to jedno z ważniejszych zaleceń lekarzy dermatologów. Wiadomo, że usuwanie makijażu, brudu i łoju odgrywa ważną rolę w zmniejszaniu starzenia się skóry spowodowanego zanieczyszczeniem. Opracowano różne metody oczyszczania skóry twarzy, ale zalecenia dotyczące stosowania specjalnych urządzeń nie są w pełni zintegrowane z praktyką kliniczną.

Dlatego zainteresowała nas praca, która ukazała się na łamach czerwcowego wydania Journal of Cosmetic Dermatology (Vol. 18, Issue 3, p. 686-691). Jej celem było przejrzenie aktualnej literatury dotyczącej oczyszczania sonicznego, aby wykazać, że delikatna i skuteczna procedura czyszczenia za pomocą pędzla sonicznego, a następnie odpowiednie dodatkowe metody nawilżania i ochrony skóry mogą złagodzić zarówno stany zapalne skóry, w tym trądzik pospolity, jak i poprawić uszkodzenie skóry związane z nadmierną ekspozycją na egzogenne światło i zanieczyszczenia.

Z artykułu możemy się dowiedzieć, że grupa robocza doświadczonych klinicystów zajmujących się stanami zapalnymi skóry twarzy spotkała się, a jej uczestnicy dokonali przeglądu literatury dotyczącej czyszczenia twarzy szczotkami dźwiękowymi i omówili pytania kliniczne mające na celu optymalizację wyników czyszczenia twarzy.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że istnieją coraz większe obawy związane z globalnym wzrostem zanieczyszczenia atmosferycznego i jego wpływem na zdrowie i starzenie się skóry oraz że czyszczenie w połączeniu z niespecyficzną pielęgnacją skóry jest w stanie wspierać fizjologiczne mikrośrodowiskowe warunki skóry, w tym poziomy pH na powierzchni skóry, funkcję bariery i nawilżenie.

Doszli oni do wniosku, że czyszczenie skóry stanowi wyzwanie – chodzi o równoważenie usuwania brudu przy jednoczesnym unikaniu nadmiernego usuwania sebum, utrzymując w ten sposób nienaruszoną barierę warstwy rogowej naskórka, a szczoteczka soniczna może oferować bezpieczne i skuteczne leczenie.

A Wy jak radzicie sobie z oczyszczaniem skóry twarzy? Stosujecie specjalne urządzenia czy ograniczacie się do metod tradycyjnych (mydło, płyn, żel itp.)? Podzielcie się swoimi doświadczeniami…

Related posts

Leave a Comment