„Medycyna estetyczna podręcznik dla studentów kosmetologii” – recenzja książki

Czy pamiętacie, ile trudu trzeba było włożyć, żeby przebrnąć przez podręcznik na studiach? Niektóre z tych książek spędzały sen z powiek.

Minęło już trochę czasu i teraz z przyjemnością sięgamy po różne podręczniki. Ostatnio po pozycję „Medycyna estetyczna podręcznik dla studentów kosmetologii” pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Andrzeja Przylipiaka. Publikacja ta została wydana przez PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Książka doczekała się drugiego wydania. Podzielona jest na dwa tomy. Każdy tom liczy około 420 stron, które obfitują w treści dotyczące kosmetologii, dermatologii i medycyny estetycznej.

Zaczniemy od tego, że książka została przygotowana przez specjalistów w swojej dziedzinie, wieloletnich praktyków! Wystarczy wspomnieć takie osoby jak np.: prof. dr hab. n. med. Romuald Olszański, dr n.med. Marcin Ambroziak czy prof. dr hab. n. med. Marek Gacko. Już same te nazwiska gwarantują wysoki poziom przygotowanych materiałów. Zapewniamy – znajdziecie w niej szereg interesujących treści!

Z pierwszego tomu dowiadujemy się np. jak starzeje się skóra, jakie zabiegi odmładzające na twarzy można wykonywać. Znajdziemy treści dotyczące chirurgii estetycznej w obrębie twarzy czy trychologii, która w ostatnich latach święci triumfy. Każdy z rozdziałów książki jest szczegółowo i wielowątkowo opisany. Część I „Starzenie się skóry” składa się z mniejszych podrozdziałów, w których autorzy opisują zmiany mikroskopowe i metaboliczne w obrębie skóry. O procesie starzenia się powięzi, mięśni twarzy czy kości przeczytacie w części dotyczącej jej zmian anatomicznych.

W redakcji dużo czytaliśmy (i pisaliśmy) o zmarszczkach, ale ta książka przybliżyła nam podział zmarszczek mimicznych czy zmarszczek grawitacyjnych. Swoją drogą ciekawe, czy spotkaliście się ze zmarszczkami króliczymi?

W książce jest też rozdział poświęcony metodom pomiaru i oceny parametrów skóry. Znane nam już były: corneometr i tewameter, ale z zainteresowaniem przeczytaliśmy o możliwościach mexametru. Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się, jakie urządzenia możemy wykorzystać w celu potwierdzenia skuteczności kosmetyku lub zmian zachodzących na skórze twarzy podczas prowadzonej pielęgnacji lub terapii.

Współczesna profilaktyka przeciwstarzeniowa w dużej mierze opiera się na ochronie przeciwsłonecznej. W związku z tym w książce zawarty jest też materiał, który omawia wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę. W telegraficznym skrócie przeczytacie też o rodzajach filtrów i ich działaniu.

Studenci, którzy bardziej interesują się medycyną estetyczną też znajdą coś dla siebie. Przeczytają o wypełniaczach tkankowych, toksynie botulinowej czy osoczu bogato płytkowym (PRP). Wartościowe w tej książce jest to, że oprócz omawiania zalet danych rozwiązań zwraca się uwagę także na czynniki ryzyka i potencjalne powikłania. W przypadku PRP zwrócono uwagę na ewentualną możliwość zakażenia np. bakteriami (podczas pobierania krwi) materiału podawanego pacjentowi. Osoby znające lepiej temat przeczytają też o czynniku Va. Jeśli ciekawią Was szczegóły, to ten podręcznik jest tym, po który powinniście sięgnąć.

A czy wiecie co to jest rhytidektomia?

Pytanie to pozostawimy bez odpowiedzi. W końcu nie powinniśmy zdradzać wszystkiego, a wiele odpowiedzi na nurtujące Was pytania znajdziecie na pewno w omawianej książce, która w klarowny sposób porządkuje wiedzę i uzupełnia informacje zdobyte podczas wykładów. Wartością dodaną tej pozycji jest też szereg ilustracji, które uzupełniają fachową wiedzę. I jeszcze ważna sprawa – każdy opublikowany materiał opiera się na licznym piśmiennictwie.

Za nami dopiero pierwszy tom książki, ale jesteśmy przekonani, że i drugi jest równie wartościowy. Ciekawi jesteście o czym możecie przeczytać w II tomie podręcznika?

Related posts

Leave a Comment