Wrzesień kojarzy nam się ze szkołą i nauką, z czytaniem. Wam też? Ostatnio przeczytaliśmy ciekawą książkę i chcielibyśmy się z Wami podzielić swoimi wrażeniami. Chodzi o „Kosmetologię i trychologię gerontologiczną” autorstwa dr n. med. Claudii Musiał. Pani Claudia jest autorką kilku książek, o których wspominaliśmy na naszych łamach. Dotychczasowe pozycje ukazały się pod patronatem PZWL. Tak jest też i w tym przypadku. Nie będziemy ukrywać, że do tej pory nie zawiedliśmy się na książkach napisanych przez Panią Claudię Musiał i wydanych przez to wydawnictwo. Te pozycje to merytoryka i jakość!
Czym zajmuje się gerontologia?
Gerontologia to nauka, która zajmuje się procesami starzenia. Łączy różne inne dziedziny nauki, a dokładniej łączy aspekty biologiczne, społeczne oraz psychologiczne.
Co znajdziemy w książce?
Na około 350 stronach i w 12 rozdziałach znajdujemy szereg interesujących informacji dotyczących procesów starzenia popartych badaniami i publikacjami naukowymi.
Zaletą książki jest holistyczne podejście do procesu starzenia. Z jednej strony w rozdziale dotyczącym anatomii i fizjologii skóry znajdziemy informacje na temat jej budowy skóry, z drugiej strony znajdziemy opisy czynników wpływających na jej starzenie się (np. fotostarzenie czy zmiany hormonalne i ich wpływ na naszą skórę). Osoby szukające szczegółowych informacji na temat antyoksydantów też znajdą coś dla siebie. W jednym z rozdziałów mamy przegląd popularnych związków wykorzystywanych jako oksydanty (np. kwercytyna, resweratrol czy kurkumina). Wiele marek wspomina o tych substancjach i ich znaczeniu dla naszego zdrowia. Warto wiedzieć, co na ten temat mówią badania naukowe.
Pani Claudia specjalizuje się w tematach związanych z trychologią. W związku z tym możecie też liczyć na sporą dawkę wiedzy dotyczącej tego właśnie zagadnienia. W rozdziale „Trychologia gerontologiczna ̶ starzenie się skóry głowy i włosów” przeczytacie, jak starzenie wpływa na skórę głowy i włosy. Dowiecie się też o „wolnorodnikowej teorii siwienia”, czy o dysbiozie mikrobioty skóry głowy. Zaciekawiliśmy Was tymi tematami?
W książce jest też rozdział poświęcony diecie i jej wpływowi na procesy starzenia w trychologii i kosmetologii. Nikt już nie zaprzeczy, że to, co jemy, ma wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i wygląd. Pewne teorie, informacje zostały zweryfikowane i warto je wdrożyć w nasz styl życia. Już wiemy, że cukier nie krzepi i jego nadmiar może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. W przypadku skóry wiemy, że cukier indukuje proces starzenia i związane jest to z procesem glikacji. Proces ten wpływa na niszczenie włókien kolagenowych i zmniejszenie ich elastyczności.
Plusem tej książki są również liczne ilustracje pozwalające lepiej zrozumieć zawarte w niej informacje.
„Kosmetologię i trychologię gerontologiczną” polecamy wszystkim osobom, które interesują się zdrowiem i urodą. Jej lektura pozwala na znacznie szersze spojrzenie na proces starzenia się, a co za tym idzie, pozwala zrozumieć, co możemy zrobić, żeby temu procesowi przeciwdziałać, czy opóźniać. Profesjonaliści zajmujący się skórą będą mogli zaktualizować i usystematyzować swoją dotychczasową wiedzę, a pozostałe osoby mogą potraktować tę książkę, jako kompendium wiedzy na temat zmian zachodzących w skórze.
Podsumowanie
Pozycja bardzo ciekawa, ale czujemy pewien niedosyt. Według nas nie wyczerpuje wszystkich tematów i uważamy, że powinna pojawić się druga jej część. Ciekawe czy będziecie mieli podobne zdanie po lekturze tej książki?
Obserwujcie nas, bo niedługo podzielimy się z Wami kolejnymi opiniami. Tym razem kierowanymi do studentów kosmetologii…