Uniwersalne wzorce estetyczne – sprawozdanie z VII sympozjum naukowego

Najwyższy czas podzielić się z Wami naszymi wrażeniami z VII sympozjum naukowego Off-Label, które odbyło się 15 października br. w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie.

Sympozjum, tym razem pt.: „Uniwersalne wzorce estetyczne – Nefretete – dolne piętro twarzy i szyja cz. 1” zgromadziło jak zwykle szereg ekspertów i liczne grono słuchaczy. Zaletą wydarzeń Off-Label jest to, że są one multidyscyplinarne i stawiają na praktyczne podejście do tematu. Przekonaliśmy się o tym kolejny raz.

Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego otwarcia i przybliżenia wydarzeń, które odbędą się do końca roku. Przedstawione też już zostało kalendarium na 2023.

Spotkanie rozpoczęto od zaprezentowania Kalendarium 2023

Z pierwszym wykładem wystąpiła dr Edyta Kutera. Przybliżyła mechanizmy starzenia, które nie tylko dotykają naszej skóry, ale także układu kostnego. Mówiąc o starzeniu należy wyróżnić starzenie edogenne i egzogenne. W przypadku tego ostatniego znakomitym przykładem jest negatywny wpływ promieniowania słonecznego i przykład zawodowego kierowcy, którego połowa twarzy wystawiona jest na intensywne promieniowanie. Wiemy, że wraz z upływem czasu zmienia się zarys naszej twarzy, nasza twarzoczaszka – związane jest to z zanikaniem poduszek tłuszczowych, zmianami w mięśniach itp..

Podczas wystąpień padło również odwieczne pytanie – czym jest piękno? Próbowano to wytłumaczyć w odniesieniu do różnych wzorców,  czy punktów antropometrycznych. Dla tych, którzy nie brali udziału w wydarzeniu piszemy, że wyżej wspomniane punkty antropometryczne to miejsca na ciele człowieka, których lokalizacja i odległości od siebie są dokładnie zdefiniowane. Widzicie już powiązanie ze wzorcami estetycznymi?

Podczas prezentacji zwracano uwagę na symetrię twarzy, wygląd i napięcie mięśni żwaczy i mięśni skroniowych, wysokość kącików ust oraz położenie brwi.

Proporcje twarzy są ważne w postrzeganiu piękna

Poruszono też  problem szyi smartfonowej i jej wpływ na naszą postawę. Pisaliśmy na ten temat ostatnio i nie będziemy się powtarzać.

W swoim wystąpieniu dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska mówiła o planie zabiegowym w odniesieniu do różnych kształtów twarzy. Mówiła co należy zrobić, żeby wpłynąć na kształt twarzy, a więc o rzeczach chyba najcenniejszych – gdzie, jak dużo i jaki preparat należy podawać. Podczas omawiania konkretnych przypadków Pani Doktor wspominała o różnych kształtach twarzy (np. twarz kwadratowa, twarz trójkątna) oraz o … karku, o którym często zapomina się podczas wykonywania zabiegów.

Wśród ekspertów prowadzących wykłady był m.in. dr Piotr Osuch – chirurg plastyk, który podzielił się własnym doświadczeniem, spostrzeżeniami. Dla nas było to bardzo ciekawe wystąpienie, ponieważ dawało odrobinę inne spojrzenie na twarz i jej dolną część, która była bohaterem wydarzenia. Bardzo wartościową wypowiedzią było stwierdzenie, że czasem zabiegi z medycyny estetycznej nie wystarczą i należy wykonać zabieg chirurgii plastycznej.

Podczas wystąpień wielokrotnie wspominano o platysmie, mięśniu szerokim szyi, a właściwie o okolicy szyi i zabiegach, które można wykonywać w obszarze tego mięśnia. Osobom związanym z medycyną termin ten jest znany. Dla wszystkich innych wyjaśniamy w wielkim uproszczeniu, że jest to ważny mięsień, którego zadaniem jest przesuwanie kątów ust ku dołowi i bocznie, unoszenie skóry i tkanki podskórnej szyi.

Mówiono też o stosowanych podczas zabiegów preparatach, np. kwasie hialuronowym czy niciach. Za każdym razem zwracano uwagę na plusy i minusy danego rozwiązania. Jak wiadomo, nie istnieje jeden uniwersalny produkt. W zależności od potrzeb stosuje się różne kwasy hialuronowe czy różne nici.

Nie sposób omówić szczegółowo wszystkich wystąpień. Nas zaciekawił bardzo wątek związany z genioplastyką. Jest to termin odnoszący się do zmiany pozycji brody i implantów podbródka.

Podczas całodniowego spotkania  mowa była również o toksynie botulinowej, liftingu mediolańskim, bruksizmie oraz wielu innych ciekawych zagadnieniach.

Podobnie jak podczas innych tego typu spotkań i tym razem mięliśmy możliwość i przyjemność porozmawiać z wystawcami, którzy brali udział w sympozjum. Rozmawialiśmy na temat różnic w stymulatorach tkankowych zawierających hydroksyapatyt wapnia oraz o planowanych zmianach w prawie związanych z reklamą usług wykonywanych w ramach medycyny estetycznej. 

Stoisko firmy Aesthetic Concept
Eufoton-laser w ofercie firmy BDAesthetic
Zestaw RetixC od Urgo Aesthetics

Organizatorom, ale też przedstawicielom firm ogromne dzięki za nową, dużą porcję wiedzy!

Related posts

Leave a Comment