Rola suplementów diety w wybranych schorzeniach dermatologicznych

Jak łatwo zauważyć, publikacji na temat suplementów diety jest bardzo dużo. Artykuły ukazują się zarówno w prasie popularnej, niespecjalistycznej, jak i czasopismach indeksowanych. Omawiany jest wpływ (lub jego brak) witamin, minerałów, aminokwasów, przeciwutleniaczy, diet i glutenu. Zdarza się jednak, że publikowane treści często nie mają solidnych podstaw i czytelnik (specjalista czy pacjent) jest często wprowadzany w błąd czy zdezorientowany. Właściwa, rzetelna wiedza na temat roli suplementów diety w chorobach dermatologicznych (w innych zresztą też, ale tu koncentrujemy się na dermatologii) może być przydatnym narzędziem dla lekarza podczas doradzania pacjentom, a w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do łagodzenia dolegliwości związanych z taką czy inną chorobą.

Autorzy artykułu, który zwrócił naszą uwagę i który chcemy Wam przybliżyć (“Role of nutritional supplements in selected dermatological disorders: A review”, Journal of Cosmetic Dermatology 2022, 21, 85-98) dokonali przeglądu literatury (bazy PubMed, Google Scholar, Medline, ResearchGate oraz Medscape) z ostatnich 15 lat używając następujących  terminów: „dieta w dermatologii”, „odżywianie i skóra”, „suplementy diety w dermatologii”, „środki żywieniowe a trądzik”, „środki żywieniowe a łysienie” oraz „środki żywieniowe a łuszczyca ”. Chociaż publikacji na temat stosowania suplementów diety w łagodzeniu chorób skóry jest wiele, większość z nich opiera się na asocjacjach lub badaniach in vitro. Niewiele z nich wykracza poza rygory badania klinicznego czy jest randomizowanym, kontrolowanym badaniem prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby.

Wydaje się, że istnieją dowody na wpływ diety w przypadku trądziku, łuszczycy, łysienia telogenowego, pokrzywki i bielactwa nabytego. Celiakia i opryszczkowate zapalenie skóry mają silny związek z dietą. Trądzik różowaty ma również silny związek z niektórymi pokarmami, ale inne choroby, takie jak np. melasma czy aftowe zapalenie jamy ustnej, nie mają żadnego potwierdzonego naukowo związku z dietą.

Ten zaktualizowany przegląd analizuje rolę suplementów diety i przeciwutleniaczy w różnych schorzeniach dermatologicznych. Na podstawie dokonanego przeglądu, autorzy pracy odkryli, że istnieją różne poziomy dowodów z godnymi uwagi powiązaniami diety niskoglikemicznej i trądziku, oleju rybiego i utraty wagi z łuszczycą, olejami rybnymi i probiotykami z atopowym zapaleniem skóry oraz witaminami i ekstraktami roślinnymi z bielactwem. Piszą, że rola diety niskohistaminowej w pokrzywce jest przydatna w wybranych przypadkach pokrzywki epizodycznej, natomiast trądzik różowaty jest wywoływany przez gorące i pikantne potrawy.

Nie będziemy tu wchodzić w szczegóły. Zapraszamy do zapoznania się z oryginalnym materiałem, tym bardziej, że jest ogólnie dostępny i jasno i przejrzyście omawia zagadnienie 😉

Miłej lektury! LINK

Related posts

Leave a Comment